14.1 C
Panevėžys
Antradienis, 17 birželio, 2025

Ministrų kabinetas nepalaiko siūlymo būsimus studentus atleisti nuo stojimo mokesčio

AutoriusVilmantas Venckūnas (BNS)
FotoBNS

Vyriausybė nepritaria parlamentarės liberalės Editos Rudelienės siūlymui atšaukti iš studentų imamą mokestį už priėmimą studijuoti aukštojoje mokykloje.

Ministrų kabinetas pritarė neigiamai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) parengtai išvadai.

„Asmenys priėmimo į aukštąją mokyklą metu dar nelaikomi studentais, todėl siūloma teisinio reguliavimo priemonė nėra pagrįsta įstatymo projekto siekiu laiduoti nemokamą mokslą gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose ir užtikrinti, kad jie nepatirtų studijų išlaidų“, – išvadoje rašo ŠMSM.

Anot ministerijos, mokestis už priėmimo dokumentų administravimą leidžia aukštosioms mokykloms padengti su priėmimo organizavimu susijusias išlaidas ir užtikrinti kokybišką bei efektyvų studijų priėmimo procesą.

„Siūlomas draudimas nepagrįstai ribotų aukštųjų mokyklų autonomiją ir finansinį savarankiškumą“, – įsitikinusi ministerija.

BNS rašė, kad Seimas po pateikimo E. Rudelienės projektui pritarė pernai rugsėjį.

„Universitetai ar kitos aukštosios mokyklos ima dar papildomą mokestį, vadinamąjį sutarties mokestį arba stojimo mokestį. Jis skirtingose įstaigose svyruoja, yra skirtingas: gali būti 20 eurų, kitur 50“, – parlamente pristatinėdama siūlymą kalbėjo tuometinė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė.

„Tiesiog siūlome, kad (…) tas mokestis būtent iš studentų neturėtų būti imamas“, – pridūrė ji.

Pagal projektą, mokesčio nereikėtų mokėti trumposios, pirmosios arba vientisosios pakopos studentams, tačiau autorė neatmetė galimybės, jog toliau svarstant pakeitimus bus aptarta panaši išimtis ir antrosios pakopos studijoms.

„Sistema turėtų būti aiški, skaidri ir vienoda. Būtent dėl to ir inicijavau šį projektą. Aš manau, kad reikėtų apibrėžti labai aiškiai, už ką mokama, kiek tai kainuoja, ir sukurti metodiką, kuri galėtų būti vienoda visoms aukštosioms mokykloms“, – teigė E. Rudelienė.

Po projekto pristatymo kiti parlamentarai kėlė klausimus dėl tokio mokesčio užsienio studentams, akcentavo kišimosi į universitetų autonomija ir kolegijų savarankiškumą aspektus.

Pasak liberalės, idėja šiam įstatymo projektui kilo po diskusijų su Lietuvos studentų sąjunga.

Pastaroji yra nurodžiusi, kad studentai, įstoję į aukštąją mokyklą, moka registracijos mokestį, kurio paskirtį nustato pati mokykla. Tačiau, sąjungos teigimu, nėra iki galo aišku, už ką moka studentas, kam skiriamos tos lėšos, o mokestis sukuria papildomą finansinę naštą.

Šalies universitetai ir kolegijos pernai sulaukė 24,5 tūkst. stojančiųjų paraiškų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Studijos, kurias gali derinti su darbu? Tai įmanoma – KTU Panevėžyje

JP Redakcija

EIM tęsia tikslinių stipendijų programą – šiemet numatytos 260 stipendijų

JP Redakcija

Žemės ūkio studijas pasirinkusiems asmenims bus skiriamos tikslinės skatinamosios stipendijos

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads