Ministras kompromisiniu vadina Seimo komiteto pasirinktą vaiko teisių pataisų variantą

Ministras kompromisiniu vadina Seimo komiteto pasirinktą vaiko teisių pataisų variantą

Milena ANDRUKAITYTĖ (BNS) / DELFI nuotr.

L. Kukuraitis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis kompromisiniu vadina Seimo komiteto pasirinktą vaiko teisių apsaugos pataisų variantą.

„Kol kas, mano galva, yra kompromisinis variantas, ieškant geriausių vaiko apsaugos ir pagalbos šeimai sprendimų, kad galėtų įgyvendinti darbą“, – trečiadienį žurnalistams sakė L. Kukuraitis.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį sujungė du alternatyvius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymų pataisų projektus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio parengtus reaguojant į rezonansą sukėlusį vaikų paėmimo iš šeimos atvejį Kaune.

BIC

Komiteto nariai trečiadienį nusprendė, kad projekte turi likti vaiko saugumo sąvoka, apibrėžiant atvejus, kai vaikas paimamas iš šeimos.

Už tai balsavo penki komiteto nariai. Keturi palaikė alternatyvią poziciją, kuri atskirai įvardino vaiko psichinį ir fizinį saugumą pagal Civilinio kodekso nuostatas.

Už tai, kad saugumas kaip būtina sąlyga liktų projekte, pasisakė socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis. Konservatorius Rimantas Jonas Dagys teigė, kad ši nuostata yra neapibrėžta ir per plati.

„Dėl saugumo sąvokos nebuvo bendro sutarimo, komiteto nariai turėjo balsuoti. Buvo pasiūlyta saugumą šiek tiek siaurinti, įvedant fizinio ir psichinio saugumą sampratą, kuri egzistuoja Civiliniame kodekse, tačiau apsispręsta palikti, kaip dabar yra projekte“, – vėliau šį sprendimą žurnalistams komentavo L. Kukuraitis.

Jis taip pat pažymėjo, kad įstatymo projektu nebūtų keičiama smurto prieš vaiką sąvoka.

„Smurto sąvokos yra nekeičiamos, taip kaip jos apibrėžtos, ir fizinis, ir psichologinis smurtas, į tai įeina ir fizinės bausmės, yra draudžiamas, ir tas draudimas išlieka“, – pažymėjo L. Kukuraitis.

Komiteto darbui trečiadienį pateiktas darbinis variantas, kuriame abu projektai sujungti į vieną.

R. Karbauskio pataisomis siūlyta, kad vaiko paėmimas iš šeimos galimas tik tada, kai kyla „realus ir tiesioginis pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“ – tarp paėmimo pagrindų nebeliktų pavojaus vaiko saugumui.

Tokią nuostatą kritikuoja dalis politikų argumentuodami, jog palikus tik „realų ir tiesioginį pavojų“ sveikatai ar gyvybei vaikas turės būti paliktas net nesaugioje jam aplinkoje.

Darbiniame variante yra įrašyta, kad „apsaugos vaikui poreikis nustatomas, jei vaiko teisių apsaugos tarnyba , atlikdama vaiko situacijos vertinimą, nustato realų pavojų vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis per klausymus komentuodamas šią nuostatą teigė, jog svarbiausia sutarti, kas būtų traktuojama kaip tiesioginis pavojus vaikui, ir tai konkrečiai įrašyti įstatyme.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos vaiko teisų apsaugos sistemos pataisos irgi nustato, kad vaikai iš šeimos būtų paimami tik kraštutiniu atveju, tačiau vertinamas ir pavojus vaiko saugumui.

Seimo komitetas trečiadienį taip pat nusprendė palikti įstatyme dabartinę nuostatą, jog tėvai privalo pasirūpinti, kad vaikas iki šešerių metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

R. Karbauskis siūlė nustatyti, kad priešmokyklinio amžiaus vaikas be objektyvios būtinybės neliktų vienas aplinkoje, kurioje, atsižvelgiant į jo amžių bei brandą, gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“.

Kritikai teigia, kad tokia nuostata be priežiūros būtų leidusi vienus palikti net kūdikius, jei jie, pvz., lovytėje.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.