Ministerija: teismo sprendimą dėl pavardžių rašybos reikėtų taikyti visiems šeimos nariams

AutoriusbnsFotodelfi

Teisingumo ministerija rekomenduoja Civilinės metrikacijos įstaigoms įrašyti nelietuviškus rašmenis į asmens dokumentus, jeigu dėl analogiško sprendimo šeimos narių dokumentuose yra pasisakęs teismas.

Numatyta, kad tais atvejais, kai šeimos pavardės rašybos naudojant lotyniško pagrindo nelietuviškus rašmenis klausimas jau buvo išspręstas teismo tvarka ir kai vienam iš tėvų civilinės būklės aktų įrašai yra pakeisti įsiteisėjusio teismo sprendimo pagrindu, tėvų prašymas sudarant vaiko gimimo įrašą įrašyti tokią pačią pavardę vaikui arba pakeisti jau įregistruotą vaiko pavardę turėtų būti tenkinamas civilinės metrikacijos įstaigoje.

Anot ministerijos, tai leistų išvengti perteklinių teismo procesų dėl tos pačios šeimos nario to paties asmenvardžio suteikimo, nes tokios situacijos galės būti sprendžiamos ne teismo tvarka, o civilinės metrikacijos įstaigose.

„Negalime toleruoti situacijų, kai šeima teismo sprendimu jau įgijusi teisę naudoti pavardę su nelietuviškais rašmenimis kas kartą gimus vaikui, turi kreiptis į teismą dėl vaiko pavardės įrašymo su Q, X ar W raidėmis. Todėl akivaizdu, kad teismų papildoma veikla yra politinės valios nebuvimo pasekmė“, – teigia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Pasak jos, šis klausimas itin aktualus mišrioms šeimoms, kai vienas iš sutuoktinių – užsienietis.

„Pastaraisiais metais teismų sprendimų, kuriais tokiems asmenims būtų atsisakyta suteikti asmenvardžius su Q, W, X raidėmis, Civilinės metrikacijos įstaigos nėra gavusios, todėl akivaizdu, kad nauja tvarka yra ne tik aktuali šalies gyventojams, bet ir teisiškai pagrįsta. O siūlomos rekomendacijos ne tik leis išvengti ilgo proceso šeimai, siekiančiai, kad jų gimęs vaikas turėtų taip pat užrašytą pavardę, bet ir padės sumažinti teismų darbo krūvį“, – ministerijos pranešime teigia E. Dobrovolska.

Civilinės metrikacijos įstaigų duomenimis, 2019–2021 metais priimta daugiau nei pusantro šimto teismų sprendimų, kuriais civilinės metrikacijos įstaigos įpareigotos dokumentuose įrašyti asmenvardžius su Q, X ar W raidėmis.

Daugiausia tokių sprendimų įvykdė Vilniaus civilinės metrikacijos įstaiga – daugiau kaip 100.

Gyventojų registre šiuo metu registruoti beveik 400 Lietuvos piliečių, turinčių galiojančią asmens tapatybės kortelę ar pasą su asmenvardžiais, kuriuose yra Q, X ar W raidės.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Seimas įteisino „x“, „w“ ir „q“ raides asmens dokumentuose

confident-noyce

Seimas planuoja balsuoti dėl originalios pavardžių rašybos pasuose įteisinimo

confident-noyce

Seimas planuoja grįžti prie originalios pavardžių rašybos dokumentuose klausimo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau