„Keliamas klausimas, ar kontaktiniu būdu galės dirbti nepasiskiepiję pedagogai. Vakcinavimas nėra privalomas, dirbti galės ir nepasiskiepiję mokytojai, tačiau neabejoju, kad dauguma pedagogų pasinaudos galimybe ir skiepysis“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Kol kas mokytojai dar neskiepijami.
Anot ministrės, tikimasi, kad per vasarį bus vakcinuoti visi pradinių klasių, ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogai.
J. Šiugždinienė pabrėžė, kad skiepai yra savanoriški.
„Prievarta nei mokytojai, nei kiti darbuotojai negali būti skiepijami. Nepasiskiepiję mokytojai ar kiti mokykloje dirbantys specialistai galės dirbti. Tikimės, kad mokykloje dirbantys darbuotojai, ypač mokytojai, yra sąmoningi ir atsakingi piliečiai, kurie rūpinasi savo ir kitų žmonių sveikata, o atsisakiusių skiepytis nebus daug“, – rašoma ministerijos atsakyme, pateiktame LRT.lt.
Ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo procese dirba apie 20 tūkst. pedagogų, taip pat šiame sektoriuje dirba ir kitas personalas. ŠMSM duomenimis, iš viso pradiniam vakcinavimui reikėtų apie 30 tūkst. vakcinų.
Pedagogai reguliariai turi tikrintis sveikatą, yra numatyta ligų, kuriomis sergantys asmenys negali dirbti su vaikais. ŠMSM žiniomis, „pedagogų ligų“ sąraše COVID-19 ligos nėra.
Nepriklausomi sveikatos ekspertai savo pasitarimuose yra kalbėję, kad galėtų būti skiepijami ir vyresni mokiniai.
Kaip aiškino ŠMSM, ministerija šiuo metu apsiriboja reguliaraus sugrįžtančių į švietimą asmenų testavimo siūlymu. Jis pateiktas SAM.
„Vakcinavimo prioritetines gyventojų grupes tvirtina sveikatos apsaugos ministras savo įsakymu, kuris priimtas sausio 5 d. Žinoma, jame pirmieji yra medikai, savanoriai, dalyvaujantys valdant pandemiją ligoninėse, mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai, slaugos įstaigų pacientai ir darbuotojai.
Šių metų antrąjį ir trečiąjį ketvirtį numatyta skiepyti ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiųjų poreikių asmenų ugdymo įstaigų specialistai. Tačiau, priklausomai nuo aplinkybių, ši eilė gali būti ir koreguojama“, – rašoma ministerijos atsakyme.
Mokiniai nėra išskirti kaip atskira grupė. Šią savaitę J. Šiugždinienė pranešė, kad pradinukai galėtų grįžti į mokyklas dar vasario pabaigoje – po atostogų, tačiau tai gali tapti realu tik tada, kai sergamumo rodiklis koronavirusu bus mažesnis kaip 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų dalis bus mažesnė kaip 10 proc.
„Tikiuosi, kad abiturientai į mokyklas galėtų sugrįžti nuo kovo 1 dienos. Planuojame, kad abiturientai galės sugrįžti, jeigu sergamumo rodiklis bus mažesnis nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų dalis bus ne didesnė kaip 5 proc.
Dar reikia sulaukti galutinės Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos rekomendacijos dėl šio scenarijaus“, – pabrėžė ministrė.