Minint Lietuvos vėliavos iškėlimo Gedimino pilies bokšte šimtmetį pagerbta trispalvė

Minint Lietuvos vėliavos iškėlimo Gedimino pilies bokšte šimtmetį pagerbta trispalvė

BNS / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Gedimino pilies bokšte iškilmingai iškelta Lietuvos vėliava – ceremonija paminėtos šimtosios metinės, kai šiame bokšte buvo iškelta trispalvė.

Antradienį popiet, skambant šalies himnui, prieš pakeliant naująją, nuleista visus 2018-uosius plevėsavusi vėliava – ją saugoti šįkart už patriotizmo puoselėjimą patikėta Joniškio rajono Skaistgirio gimnazijai.

BIC

Tradicine ceremonija minint Lietuvos vėliavos dieną primenama, kad 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte trispalvę pirmą kartą iškėlė Lietuvos savanorių būrys.

„Trispalvė – tai jautri pasididžiavimo tėvyne išraiška. Valstybės vėliava šiandien, Gedimino pilies bokšto stiebo viršūnėje, tai stiprios, savimi pasitikinčios laisvos Lietuvos manifestas“, – ceremonijoje Katedros aikštėje sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pabrėžė, kad trispalvė buvo kovos už laisvę ir nepriklausomybę išraiška tiek prieš šimtmetį, tiek ir vėliau, sovietinės okupacijos metais.

„Ji plazdėjo neilgai – tik šešias dienas, tačiau ji įkvėpė daug tautos dukrų ir sūnų kovoti už nepriklausomybę, už laisvę, kovoti už Lietuvą“, – kalbėjo ministras.

1919 metais Gedimino pilies bokšte trispalvę iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną.

Sausio 6 dieną Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.

Antrą kartą Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920 metų rugpjūčio 26 dieną, kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 dieną Vilnių užgrobė želigovskininkai ir lietuvišką trispalvė vėl buvo nuplėšta.

Tarpukariu Vilnius buvo okupuotas lenkų. Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto 1939 metų spalio 29 dieną, Lietuvai atgavus Vilnių. Tačiau ir tuomet vėliava neilgai plevėsavo. Sovietinės okupacijos metais Lietuvos trispalvė buvo uždrausta.

Ketvirtą kartą vėliavą Gedimino kalno pilies bokšte 1944 metų balandžio 5 dieną iškėlė Lietuvos vietinės rinktinės kariai savanoriai, vadovaujami pulkininko leitenanto P. Grebliausko. Ši trispalvė plevėsavo iki 1944 metų gegužės 15 dienos.

Penktą kartą Lietuvos trispalvė virš Gedimino bokšto iškelta tik 1988 metų spalio 7 dieną ir nuo to laiko tebeplevėsuoja iki šiol.

Prisimenant ir pagerbiant savanorių žygdarbį, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kiekvienais metais sausio 1 dieną rengiama Vėliavos pakėlimo ceremonija.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.