4.9 C
Panevėžys
Pirmadienis, 16 gegužės, 2022

„Metų jaunoji europietė“ R. Beleckaitė – apie visuomenės požiūrį į asmenis su negalia bei savanorystės svarbą

Autoriussamanta ilonytėFotoasmeninis albumas, EITVYDAS KINAITIS
R. Beleckaitė.

Siekiant pagerbti labiausiai prie ES vertybių sklaidos Lietuvoje, glaudesnio ES bendradarbiavimo ar ES keliamų tikslų įgyvendinimo prisidėjusį asmenį, Europiečių judėjimas jau antrą kartą Lietuvoje, kartu su Užsienio reikalų ministerija ir Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje, organizavo „Metų Europiečio 2022“ rinkimus. O kadangi šie metai paskelbti Europos jaunimo metais, tad buvo skiriama atskira nominacija ir jaunuoliui. „Metų jaunąja europiete“ tapo 26-erių panevėžietė Roberta Beleckaitė.

„Už Europos dydžio širdį, dėl kurios nepamirštame, kad kiekvienas yra unikalus ir ypatingas“, – tokie žodžiai skambėjo merginai įteikiant nominaciją.

Jaunuolių dienos centro bendruomenės siela

Roberta yra Panevėžio jaunuolių dienos centro paslaugų gavėja, kuri, pasak įstaigos darbuotojų, savo šiluma, iniciatyvumu ir energija tapo kasdien centrą lankančių, intelekto sutrikimą turinčių jaunų žmonių, bendruomenės siela.

„Jaunuolių dienos centrą (toliau – JDC) lankau jau 4 metus. Čia turime 13 veiklų: namų ruoša, keramika, kūrybos, lengvo skaitymo, IT, menų, sporto, darbinė veikla, fotografija, teatras, muzika, kavinės veikla, relaksacija. Taip pat galima eiti ir papildomai į užsiėmimus, tokius kaip: baseinas, tenisas, karatė ir kt. bei vietinė ir tarptautinė projektinė veikla, vietinė ir tarptautinė savanorystė. Man labiausiai patinka keramikos veikla ir kūrybos veikla. Žinoma, kartu visa bendruomenė einame į įvairius žygius, edukacijas. Kartais patys jas organizuojame, taip pat kasmet tradiciškai vyksta teatro ir šokių festivalis, kurių iniciatoriai taip pat yra JDC. Esame labai orientuoti į paslaugų gavėjų savarankiškumą, darbinius įgūdžius. JDC bendruomenė labai didelė, paslaugų gavėjų, turinčių intelekto sutrikimą, yra 70, tad veiklos tikrai netrūksta“, – pasakojo Roberta.

R. Beleckaitė.

„Solidarumo kava“

Laureatė – labai aktyvi. Ji savanoriauja „Maisto banke“, Šv. Juozapo globos namuose bei picerijoje „Tik Pizza“, kurioje lanksto dėžutes, klijuoja lipdukus bei tvarko aplinką. „Be savanorystės Lietuvoje, yra tekę savanoriauti ir užsienyje – Italijoje ir Ispanijoje. Tai buvo trumpalaikė savanorystė, tačiau labai man reikšminga“, – atskleidė mergina.

Roberta neatsiejama nuo iniciatyvos „Solidarumo kava“. „Man labai svarbu, kad „Solidarumo kavos“ dėka žmonės, ne tik iš Panevėžio, bet visos Lietuvos, atvyksta paragauti mūsų gardžios bei solidarios kavos. Daug ko išmokau inicijuodama ir dalyvaudama šioje socialinėje iniciatyvoje: išmokau gaminti kavą ne tik kavos termosuose ar paprastuose kavos aparatuose, bet dabar turint kavos triratį, išmokau gaminti bei tiekti kavą iš profesionalių kavos aparatų, taip pat gebu drąsiau išreikšti savo mintis bei komunikuoti su „Solidarumo kavos“ svečiais“, – tikino ji.

R. Beleckaitė.

Su šiuo projektu jaunuoliai kavą tiekia ne tik JDC, bet visoje Lietuvoje. „Solidarumo kava“ kvepia miesto šventėse, konferencijose, jaunimo piknikuose, parkuose ir t. t. „Labai džiaugiuosi dabar dirbdama su „Solidarumo kava“  J. Miltinio dramos teatre bei jau greitai, gero oro sąlygomis, dirbsime šalia Laisvės aikštės. Tikimės, kad „Solidarumo kavos“ komanda įgijusi darbinių įgūdžių, ateityje galės įsilieti į darbo rinką ir tapti mažiau nuo kitų priklausomais asmenimis“, – dėstė Roberta.

Savanorystėje išugdyti pomėgiai

Panevėžietė džiaugiasi ir pomėgiais, kurių dalies įgūdžius įgijo savanoriaudama užsienyje. „Labai mėgstu siuvinėti, pinti apyrankes, nerti padėkliukus, gaminti deimantinius paveikslus. Siuvinėti išmokau pati. Pradėjau nuo pačių mažiausių paveiksliukų, o dabar jau siuvinėju ir didelius dirbinius. Buvau surengusi savo darbų parodą. Apyrankes pinti išmokau savanorystės metu Italijoje, taip pat ten išmokau gaminti pumponus bei knygų ežiukus. Nerti padėkliukus išmokau veiklos metu JDC. Na, o deimantinius paveikslus pamačiau kartu su mamos drauge, ji tuo užsiima, tad nusprendžiau pabandyti ir aš“, – paaiškino ji.

Panevėžietė džiaugiasi ir pomėgiais, kurių dalies įgūdžius įgijo savanoriaudama užsienyje.

Visuomenės požiūris

Pasiteiravus, koks yra visuomenės požiūris į asmenis su negalia, mergina teigė, jog dalis visuomenės, ypatingai darbdaviai, bijo tokių asmenų dėl nežinomybės. „Darbdaviai galbūt bijo susipažinti su mumis. Mano nuomone, požiūris turėtų keistis į gerąją pusę. Mes jau išties daug dėl to padarėme ne tik su „Solidarumo kava“, bet ir su kitais projektais. Tiekdami ir gamindami kavą įvairiuose renginiuose bei vietoje, žmonės mato, kad asmenys, turintys intelekto sutrikimą, gali būti lygiaverčiais visuomenės bei darbo rinkos nariais“, – komentavo Roberta.

„Žinoma, prie požiūrio pokyčio prisideda ir begalę kitų JDC veiklų, projektų. Pavyzdžiui projektas „Bendradarbiai“ – kuomet kartą metuose vyksta „DUAday“ diena ir asmenys turintys negalią eina į darbo vietą išbandyti savęs. Tokiu atveju ne tik paslaugų gavėjas gali išbandyti profesiją, bet ir darbdavys gali pamatyti jaunuolio stiprybes. Be to, labai kviečiame prisijungti Lietuvos įmones, kurios norėtų prisijungti prie šio projekto“, – kvietė ji.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Unikalią striukę sukūręs panevėžietis D. Aleknavičius: „Idėja kažką panašaus sukonstruoti kilo iš nuobodulio“

confident-noyce

Jauniausias Panevėžyje virtuvės šefas E. Skurdenis – apie meilę kulinarijai ir gimtajam miestui

confident-noyce

Panevėžiečiai studentai apie savo pomėgį: „Kiekvienų varžybų metu turime balansuoti ant slenksčio ribos“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau