Darbuotojų trūksta ir įkalinimo įstaigose, todėl Lietuvos kalėjimų tarnyba (LKT) rengia beveik metų trukmės profesinius kursus ir taip bando parengti bausmių vykdymo sistemos pareigūnus.
Siekdama skatinti pareigūno profesijos patrauklumą, LKT pirmoji ir vienintelė iš visų statutinių institucijų profesinį mokymą organizuoja pameistrystės mokymo forma, už ką praktinės veiklos metu mokamas darbo užmokestis.
Kursus lankė 3 merginos
LKT mokslus baigė pirmieji kursantai, kurie pasirinko pareigūno profesiją. Jiems įteikti diplomai. Panevėžio kalėjimo Personalo valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Navickienė laikraščiui „Tėvynė“ pasakojo, kas susidomėjo mokymais.
„Tokių Panevėžio kalėjime turime tris. Tai pirmoji pagal pameistrystės mokymo formą kursantų laida. LKT pirmoji iš statutinių institucijų nuo 2023 metų profesinį mokymą organizuoja pameistrystės mokymo forma kalėjimuose. Būsimieji bausmių vykdymo sistemos pareigūnai mokosi ir įgauna reikiamų praktinių įgūdžių darbo vietoje. Mokymo metu kursantai susipažįsta su bausmių vykdymo sistemos darbo metodais, naujausiais dinaminio saugumo principais ir jų taikymu“, – aiškino O. Navickienė ir pristatė kursantes.
Praktiką atliko Panevėžio kalėjime
„Tai panevėžietės Egidija Tubytė ir Keralaina Juanita Mičel bei zarasiškė Sniežana Zelenkova. Jos – iš 13-os kursantų, baigsiančių Kalėjimų tarnybos organizuotus mokymus ir įgysiančių bausmių vykdymo sistemos pareigūno kvalifikaciją. Per metų kursus 30 proc. mokymo laiko skirta teorijai, o kita dalis – praktinei veiklai būsimojoje darbovietėje – Panevėžio kalėjime. Dabar jos dirba šioje įstaigoje“, – pasakojo įstaigos Personalo valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.
Įsiliejo į kolektyvą
Panevėžio kalėjimo Saugumo valdymo skyriaus viršininkas Edvardas Norvaišas paaiškino, kad visos trys buvusios kursantės dirba įstaigoje.
„E. Tubytė, K. Juanita Mičel ir S. Zelenkova dirba Saugumo valdymo skyriuje jaunesniosiomis specialistėmis. Visos trys jaunesniosios specialistės yra žingeidžios, stengiasi įsilieti į kolektyvą. Merginos deda daug pastangų susipažindamos su Panevėžio kalėjimo specifika. Noriai imasi iniciatyvos ir gerai atlieka pavestas užduotis“, – pasidžiaugė E. Norvaišas.
Pasirinko profesinį mokymą
Zarasiškė S. Zelenkova paaiškino, kodėl pasirinko mokytis LKT surengtą bausmių vykdymo sistemos pareigūnų profesinį mokymą.
„Visos trys bandėme stoti į Policijos akademiją, bet įstoti nepavyko. Neįvykdėme vienos rungties – nenutempėme manekeno per nurodytą laiką. Apie šį projektą nieko nežinojome, bet sulaukėme pasiūlymo. Tiesa, iškart nesutikau. Pagalvojau ir nusprendžiau – verta pabandyti. Nesigailiu pasirinkimu. Kursai labai gerai organizuoti. Viena dalis skirta teorijai, o kita – praktikai. Iškart gali pajusti darbo specifiką“, – aiškino Snežana ir teigė, kad į Policijos akademiją antrą kartą stoti nebandys laimės.
Darbo specifika – įvairi
Į pokalbį įsijungė panevėžietė E. Tubytė.
„Darbo specifika – įvairi, nes kalėjime yra įvairių skyrių, o juose atliekamos įvairios pareigos. Geriausias dalykas šiuose kursuose – nemažai laiko skirta praktikai. Teorijai lieka 30 proc., tie užsiėmimai vyksta Vilniuje. Pirmas užsiėmimų etapas buvo sostinėje, o antras užsiėmimų blokas vyko Saugumo valdymo skyriuje, kuriame jau dirbame. Kadangi skyriaus pavadinimas susijęs su saugumu, tuos darbus ir atliksime“, – pasakojo Egidija ir teigė, kad su darbo specifika per profesinius mokymus susipažino, dabar tik belieka tobulinti įgūdžius ir gerai atlikti pasirinktą darbą.
Pasak visų trijų merginų, su Panevėžio kalėjime bausmę atliekančiomis moterimis kontaktas – nuolatinis.
„Pirmomis dienomis jautėmės šiek tiek nedrąsiai. Apskritai, pirmomis dienomis naujame darbe nesijauti tvirtai, o čia – įstaiga išskirtinė – kalėjimas. Nuteistosios su skirtingais charakteriais ir nori pasirodyti. Tačiau per laiką pripratome ir apsipratome. Kita vertus, laisvės atėmimo bausmę kalėjime atlieka tokie pat žmonės kaip ir mes. Todėl bendrauti reikia žmogiškai, paprastai ir pagarbiai. Kokį pavyzdį rodai kalinėms, taip ir jos elgiasi. Reikia mokėti gyventi be konfliktų, nors kalėjime viskas daug jautriau“, – sakė E. Tubytė, o jai pritarė K. Juanita Mičel, ir abi merginos mano, kad realiame gyvenime juk visko pasitaiko – konfliktų irgi.
Atėjo ten, kur reikia
Trys merginos tvirtina, kad nesigaili pasirinkusios šiuos mokymus.
„Kažkas vedė ir atvedė čia. Antra vertus, neaišku, kaip būtų su darbu policijoje – ten kiekvieną dieną gali ištikti netikėti atvejai, kuriems nepasirengsi. Kalėjime daug aiškiau, nes laisvės bausmę atliekančioms moterims – tai jų namai, o tuose namuose dirbi ir žinai, kaip dirbti. Viskas aišku ir suprantama“, – teigė Egidija ir svarstė, kad padirbėjus LKT galima teikti prašymą studijuoti M. Romerio universitete.
K. Juanita Mičel pasakojo, kad LKT kursus lankyti paskatino teta, kuri dirba Panevėžio kalėjime. O jos pomėgiai visai nesusiję su darbu. „Labai patinka automobilių sportas. Ne tik mėgstu stebėti ralius, bet ir pati norėčiau dalyvauti. Esu šiek tiek ekstremalė“, – atviravo Keralaina.
Snežana prisipažino, kad jai, be automobilių sporto, patinka lauko tenisas. Tuo tarpu Egidija mėgsta keliauti, aktyvų laisvalaikį ir patinka grožio sritis – vizažas, manikiūras bei šokiai.