Meilės dainų poveikis: santykių kibirkštis, bet ne terapija jiems nutrūkus

Meilės dainų poveikis: santykių kibirkštis, bet ne terapija jiems nutrūkus

JP / Pexels.com nuotr.

Muzika tapo neatsiejama tarpusavio santykių dalimi – dainų apie meilę klausomės susižavėję, kurdami bendrus prisiminimus, ieškodami paguodos išsiskyrę. Tačiau amerikiečių mokslininkai, ištyrę pastarojo pusės amžiaus populiariausių hitų žodžius, išsiaiškino, kad dažniausiai yra apdainuojama netektis.

Šiam tyrimui antrina psichologė Alina Butkevičienė, teigdama, kad dauguma dainų yra apie pasiaukojančią, priklausomą, pamestą, vienpusišką ar tragiškai nutrūkusią meilę. Ir nors specialistė sako, kad praturtinti santykius teigiamomis emocijomis muzika gali, išsiskyrus ji tokios terapijos nerekomenduoja.

Susižavėjimą paskatina ir vienodas skonis

BIC

Psichologė A. Butkevičienė tvirtina, kad muzikos poveikis mūsų psichoemocinei būsenai yra stulbinantis, tačiau kiekvieno jautrumas yra skirtingas, todėl ir dainos jausmus veikia nevienodai. Anot specialistės, šią įtaką labiau jaučia audialai, dar vadinami akustikais, informaciją geriausiai priimantys bei įsimenantys garsu.

„Dažniausiai dainas pasirenkame pagal savijautą, kurdami norimą foną, siekdami atsipalaiduoti arba visiškai pajusti esamą akimirką. Taip pat, išbūti su tuo metu esančiomis mintimis arba dar kartą prisiminti praeities būseną, kuri asocijuojasi su pasirinkta muzika. Ji kartu padeda organizmui išskirti laimės hormonu vadinamą endorfiną, taip teigiamai, maloniai paveikdama mūsų gyvenimą bei psichoemocinę savijautą“, – apie muzikos poveikį kalba A. Butkevičienė.

Taip gali susidaryti įspūdis, kad dainos apie meilę tampa impulsu įžiebti susižavėjimą kitu žmogumi, paskatinti įsimylėti. Tačiau visiškai sutikti su šiuo teiginiu pašnekovė nesiryžta.

„Įsimylėjimo mechanizmai tiesiogiai nuo muzikos nepriklauso. Bet galime įsimylėti žmogų, kurio muzikinis skonis, kartu su kitomis priimtinomis jo savybėmis, artimas mūsiškiui. Tuomet ir tos pačios dainos, pereinant skirtingus santykių etapus, skamba nevienodai. Vienaip muziką girdime per pirmąjį pasimatymą, antraip įsimylėjus, dar kitaip – netekę mylimojo ar mylimosios“, – pastebi psichologė.

Muzikos įvairiapusiškumą gali lemti ir tai, kaip jos yra klausomasi. Tais atvejais, kai esame vieni be mylimo žmogaus ir norime giliau pasimėgauti muzikos skambesiu, praverčia ausinės.

„Technologijų gamintojai daug dėmesio skiria kiekvieno originalaus garso atkūrimui. Pavyzdžiui, neseniai pristatytos naujos belaidės ausinės „FreeBuds3“ leidžia klausytis itin kokybiško bei natūralaus muzikos skambesio, geriau įsiklausyti į dainų žodžius, o tai tik dar labiau sustiprina emocijas, kurias jaučiame“, – mano „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje Audrius Granickas.

Netinkama terapija išsiskyrus

Meilės jausmas – dinamiškas ir kartais nepastovus. Anot specialistės, santykiai nuolat keičiasi, todėl tikimybė, kad jie baigsis, visada išlieka. Dėl šios priežasties A. Butkevičienė sako – tarpusavio ryšį bei savijautą atspindi ir klausoma muzika.

„Dainų apie meilę poveikis priklauso nuo to, kaip šį jausmą suprantame ir kaip tuo metu jaučiamės. „Sveikosios“ muzikos, deja, neretai pritrūkstame. Dauguma meilės dainų yra apie pasiaukojančią, priklausomą, pamestą, vienpusišką ar tragiškai nutrūkusią meilę. Taigi, koks yra šis mūsų gyvenimo etapas, tokia muzika jį ir pastipriname“, – įsitikinusi pašnekovė.

Todėl specialistė nemano, kad dainos apie meilę yra tinkama terapijos priemonė santykiams nutrūkus.

„Yra žmonių, kurie po išsiskyrimo jaučia poreikį išsikankinti, taigi, dar kurį laiką gedi netekties ir klausosi muzikos apie nelaimingą meilę, kol pasijaučia gebantys paleisti nutrūkusius santykius. Lengvesniam susitaikymui su situacija rekomenduočiau klausytis atpalaiduojančios, meditacinės muzikos be žodžių“, – komentuoja A. Butkevičienė.

Išsikyrimas gali paskatinti ir norą atsiriboti nuo aplinkinių, o išeitį tam siūlo A. Granickas, teigdamas, kad triukšmą izoliuojančios ausinės – būdas girdėti tik muziką, o ne erzinančius aplinkos garsus.

„Tokios ausinės geba prisitaikyti prie ausies kanalo formos ir taip padidinti triukšmą mažinančio signalo dažnį bei intensyvumą. Minėtos įrenginio savybės pašalina aplinkos garsus, juos izoliuoja ir nuslopina, todėl girdimas tik muzikos skambesys. Šie privalumai ypač praverčia tuomet, kai norisi visiškos vienatvės“, – sako A. Granickas.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.