Megagaisrui siaubiant Australiją manoma, kad dalis gyvūnų jau išnyko

Keli gaisrai susijungę į vieną didžiulį megagaisrą pietrytinėje Australijoje yra kontroliuojami, tačiau jie primena tikrą pragarą Žemėje.

Ekspertai perspėja, kad kai kurios gyvūnų rūšys, tikėtina, jau išnyko.

Megagaisras, apėmęs daugiau nei 600 tūkstančių hektarų teritoriją Naujajame Pietų Velse ir Viktorijoje, buvo įpliekstas žaibo iškrovų ir smarkių vėjų uždegtų naujų gaisrų.

Tai tik vienas iš 135 krūmynų gaisrų, kurie nuo rugsėjo mėnesio pražudė mažiausiai 28 žmones ir, skaičiuojama, vieną milijardą gyvūnų, o taip pat sunaikino bei apgadino beveik 3000 namų.

Britų mokslininkai numato, kad bendras žuvusių gyvūnų skaičius gali siekti trilijonus, kas gerokai daugiau nei šiuo metu skelbiami skaičiai – pusė ar vienas milijardas.

Neabejojama, kad gaisrai lems kai kurių ikoniškiausių, pažeidžiamiausių ir gražiausių Australijos gyventojų išnykimą.

Profesoriaus Ben Garrod, evoliucijos biologo iš Rytų Anglijos universiteto teigimu, šiuo metu egzistuoja diskusijos ar prarasta pusė milijardo ar milijardas gyvūnų, tačiau „kai į skaičius greta žinduolių, roplių, varliagyvių ir paukščių mes įtrauksime ir bestuburius sutvėrimus, tuomet skaičius jau bus trilijoninis.“

Australijoje gyveno maždaug 80 procentų žinduolių, neaptinkamų niekur kitur Žemėje.

„Jei šiuo metu mes matome tokio lygmens žūtis, destrukciją ir praradimus, tuomet kaip mūsų planeta atrodys, kuomet globalios temperatūros pakils dar dviem ar trimis laipsniais?  Mes privalome veikti kaip tarptautinė bendruomenė ir jei ne dabar, tai kada?“, – klausia profesorius.

Tuo pačiu metu prestižiškiausia Australijos mokslinė organizacija kreipėsi į šalies ministrą pirmininką Scott Morrison, kad dėl žmonių sukeltos klimato krizės pažabojimo būtų daroma daugiau.

Australijos mokslo akademija teigia, kad vyriausybė turėtų priimti ilgalaikius planus, skirtus gerokai pavojingesnei ateičiai.

Nutekinta ataskaita, skirta Viktorijos vyriausybei, šią savaitę perspėjo, kad kai kurios rūšys, labai tikėtina, jau yra išnykusios.

Žuvo maždaug ketvirtadalis tamsiųjų liepsnotųjų pelėdų populiacijos ir sunaikinta beveik visa rytinių Australijos papūgų gyvenamųjų buveinių Viktorijoje, skelbiama dokumente.

Nuo žemės paviršiaus taip pat nušluota daugiau nei 40 procentų Viktorijoje buvusių tamsiųjų liepsnotųjų pelėdų, deimantinių pitonų, kutauodegių uolinių valabių buveinių.

Lastreopsis decomposita rūšis valstijoje gali būti visiškai išnykusi.

Mike Lee iš Flinders universiteto Adelaidėje, sakė, kad Australija buvo viena iš vos 17 megaįvairovės valstybių, o dėl šių gaisrų didžiausios gyvūnų biologinės įvairovės dalies praradimų skaičius gali būti didžiausias.

Su lietumi atsirastų dar daugiau pavojų

Tuo tarpu mokslininkai baiminasi, kad iškritus lietui jis gali užteršti miestų geriamojo vandens tiekimo sistemas ir į upes nuplovus suanglėjusias nuolaužas gali pražudyti dar daugiau laukinės gamtos atstovų.

Šiuo metu išdegusi yra daugiau nei 10,5 milijonų hektarų teritorija, didesnė už Airijos salą.

Ricky Spencer, gamtosaugininkas iš Vakarų Sidnėjaus universiteto Naujajame Pietų Velse, kalbėdamas su „National Geographic“ sakė: „Atsižvelgus į gaisrų sunkumą, išdegusiame kraštovaizdyje pradingo beveik viskas, taigi viena iš didžiųjų problemų bus ta, kad sulaukę šiek tiek lietaus didelė dalis pelenų ir šlamšto nevaldomai tekės į mūsų nuotekų sistemas.“

Upėse gyvena ypatingai vertinami laukiniai sutvėrimai, tokie kaip ančiasnapiai, kurie bus paveikti šios katastrofos, o gaisrų sustiprintas dumblių žydėjimas užtvankose gali užteršti vandens tiekimo sistemas tokiuose miestuose kaip Sidnėjus ir Melburnas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gaisruose dažniau žūsta kaimų ir miestelių gyventojai

confident-noyce

Įspūdinga karantino šukuosena – 35 kilogramai susivėlusios vilnos

confident-noyce

Savaitgalį liepsnojo gyvenamieji namai ir butai, vanduo sėmė gyventojų rūsius

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau