26.5 C
Panevėžys
Trečiadienis, 28 liepos, 2021

Medikų stygius smogia rajonams: 86 metų pacientę gydo 82 metų gydytoja

Atokūs, nuo didmiesčių nutolę rajonai, išgyvena tikrą badą dėl medikų trūkumo. Šokiruoja ir tai, jog su kaimo pacientais šeimos gydytojai dirba patys sulaukę net itin garbingo amžiaus. Štai Pasvalio poliklinikoje šeimos gydytojais priversti dirbti net keli 80-mečiai medikai. O poliklinikos vadovas neslepia, po 5 metų išvis nebebus kam gydyti ligonių, mat visi įstaigos gydytojai bus sulaukę pensijos. Susizgribusi rajono valdžia nutarė skirti visiems į rajoną gydyti atvyksiantiems medikams prie algos po 300 eurų priedą.

Leną Laisonienę užeiti pas šeimos gydytoją privertė pašlijusi 86-erių metų mamos sveikata. Susirūpinusi moteris sako, kad tokio amžiaus mamai jau reikia nuolatinės medicininės priežiūros.

Visa laimė, kad Saločiuose veikia ambulatorija ir čia dirbanti gydytoja bet kurią dieną pasirengusi padėti.

„Dabar tai prisireikia, atėjai ir pagelbėja, juk žino visas ligas“, – sako pacientė Aldona Petrauskienė.

„Buvom labai sunerimę ir mama labai nervavosi, kai gydytoja buvo pasakiusi, kad turbūt nebus nuo Naujų, tai tikrai labai pergyvenom“, – pasakoja pacientės dukra Lena Laisonienė.

Tačiau 82-us metus skaičiuojanti vilnietė medikė jau norėtų išeiti į pensiją, kurią senokai užsitarnavusi ir nebedirbti, bet to padaryti negali. Metai iš metų Saločiai, Pasvalio rajone, nesulaukia jaunesnės medikų pamainos, norinčios persikelti ir dirbti su atokia apylinke. Saločiai – pasienio miestelis prie pat Latvijos.

„Priprašė, jog dirbčiau. Jau būčiau išėjusi. Aštuoneri metai čia jau, dabar devinti eina, aišku, aš tiek nesitikėjau išbūti, galvojau laikinai atvažiuot“, – teigia šeimos gydytoja Nijolė Ruibienė.

Tačiau Pasvalio rajono poliklinikoje ne vienas toks dirbantis šeimos gydytojas mušantis amžiaus rekordus.

Štai į devintą dešimtį įkopęs Antanas Sudavičius taip pat pluša neskaičiuodamas dienų. Vidaus ligų mediko apylinkė viena didžiausių – beveik 2000 prisirašiusių pacientų. „Labai gerai gydo, labai geras daktaras. Nors, atrodytų, žmogus turėtų teisę pilnai į pensiją išeiti. Bet dar neleiskim. Nėra geresnio daktaro“, – kalbėjo pacientė Stasė Špokavičienė.

„Ir iš Pakruojo rajono, prisirašo ir iš Biržų. Mūsų didelė apylinkė ir, kaip gydytojas minėjo, nebereikėtų rašyti žmonių, jau dirbam išsijuosę“, – sako slaugytoja Rita Vaičikauskienė.

„Pagyvenę ir savo darbus turintys nekeičia darbo, lietuvis jau toks nuoseklus. O jaunas žiūri į miestą: Kaunas, Vilnius“, – pasakoja poliklinikos šeimos gydytojas Antanas Sudavičius.

Kad gydytojai kaimuose labai laukiami sutinka ir poliklinikos vadovas. Daugiausiai nerimo kelia grėsmingai augantis medikų amžiaus vidurkis. Dauguma poliklinikos gydytojų viduriniosios arba vyresniosios kartos prieš keliasdešimt metų atvykę dirbti pagal paskyrimą.

Šiuo metu poliklinika lauktų ir pasirengusi būtų įdarbinti mažiausiai kelis jaunus šeimos gydytojus. Su dar didesne medikų bėda susiduria ir konsultacijų poliklinika.

Vien Pasvaliui trūksta akių, odos, nervų specialistų, taip pat labai reikia radiologo, urologo, kraujagyslių chirurgo.

„Apie 60 kelis metus sukasi, na, tai dar darbingi, bet norisi, kad ateitų ir jaunas, nes ateitis jiems priklausys“, – teigia Pasvalio poliklinikos direktorius Vilius Povilionis.

Medikų badą išgyvenantys rajonai, anot merų, sukasi patys kaip išmano. Tad Pasvalio taryba nutarė skirti 300 eurų priedą prie atlyginimo visiems nuo šiol naujai į rajoną gydyti atvyksiantiems medikams. Laukiami ne tik jauni, bet ir vidutinio amžiaus gydytojai. Ir tai ne vienintelė paskata.

Prisivilioti į kaimus dirbti specialistus mėginama skiriant net būstą. „Pasvaly tikrai nėra, kas keičia labai daug senų gydytojų. Yra, visi dirba senai, o jaunimas nenori važiuoti“, – teigia pacientas Povilas Latvėnas

„Jaunimui yra labai palankios sąlygos išvykti: ar tai Norvegija, Vokietija, Airija. Baigia čia 10 metų nemokamą mokymą, o paruošimas aukštas“, – kalbėjo poliklinikos šeimos gydytojas Antanas Sudavičius.

„Problema ta, kad senėja bendruomenė. Neperseniausiai teko man lankytis Palangoje. Ir taip lėmė, kad prie stalo susitikome su jų medikais, ir, žinot, kas nustebino? Kad ir Palangoje trūksta taip pat gydytojų. Kad jų amžiaus vidurkis irgi 60 su trupučiuku“, – sako Pasvalio meras Ginatutas Gegužinskas.

Pasvalio poliklinikos direktorius įsitikinęs: jei aštrėjančios problemos niekas nespręs vyriausybiniu mastu, po kelių metų situacija taps katastrofiška. Jau dabar jauni gydytojai dėl ribotų karjeros galimybių nenori dirbti mažose gydymo įstaigose nutolusiose nuo didmiesčių.

Nemažai įtakos tam turėjo ir reformos, kuriomis buvo nuspręsta centralizuoti ligonines, kad kuo mažiau žmonių gydytųsi palatų lovose. Bet niekam nerūpi, kad rajonų gyventojams reikia užtikrinti konsultantų paslaugas ir tyrimus.

„Džiaugiamės mes, kad daug projektų, daug investicijų Vilniuj, bet kaip mes planuosim, taip ir bus. Mes galime auginti vieną Vilnių, mes galim sakyti, kad ir visa Lietuva turi prasmę ir į ją reikia atkreipti dėmesį“, – teigia Pasvalio poliklinikos direktorius Vilius Povilionis.

Šiuo metu pirmos grandies šeimos daktaro alga, priklausomai nuo priedų Pasvalyje, į rankas siekia nuo 1600 iki 2100 eurų per mėnesį.

Tiesa, vietos poliklinikos vadovas pastebėjo, kad Pasvaliui nebetrūksta tik stomatologų, jų rinka perpildyta, todėl dalis gydytojų sutinka vykti dirbti ir į rajonus.


1 komentarai

Zivile 2021-06-19 12:05 at 12:05

Galbut jei daktaru grafikas butu nuoseklus, nekraunami pacientai “trimis aukstais” virs deklaruotu apsilankymo laiku, jaunimas labiau noretu dirbti mazesniuose miestuose

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mažosios Domantės istorija: gydytojai išpildė mergaitės svajonę vaikščioti

confident-noyce

Ligonių kasa aiškinasi, kaip daugiau nei 10 tūkst. panevėžiečių pakeitė gydymo įstaigą

confident-noyce

SAM teigia vertinanti iš Šiaulių ligoninės gautą papildomą informaciją dėl medikės mirties

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau