Po susitikimo su Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) žurnalistais, naujasis LRT tarybos pirmininkas Mindaugas Jurkynas sako, kad nepaisant vykstančio politinio neutralumo audito, LRT taryba neketina kištis į žurnalistų nepriklausomumą.
LRT tarybos pirmininkas sako, kad diskusija su visuomeninio transliuotojo žurnalistais buvo „kelianti empatiją“.
„Tu įsijauti į žmones, kurie atlieka ketvirtosios valdžios, vieno iš demokratijos garantų, funkciją, tokiu atveju, žurnalistų pagrindinis rūpestis buvo, ar politinio neutralumo auditas nepalies redakcinės politikos ir nereguliuos jų, kaip žurnalistų, laisvės kalbėti ką nori, klausti ką nori ir kritikuoti ką nori“, – po susitikimo žurnalistams sakė M. Jurkynas.
„Aš aiškiai reglamentavau, kad mes žurnalistus girdime ir taryba palaiko žurnalistų laisvę kalbėti ką nori, kaip nori, kritikuoti, laikantis redakcinės politikos nuostatų, ir taryba neketina niekaip kištis į žurnalistų nepriklausomumą“, – sakė jis.
Nori daugiau viešumo
M. Jurkynas pabrėžė, kad atliekamas auditas yra ne žurnalistų, o LRT politinio neutralumo auditas.
„Vidaus audito tarnyba turi funkcinę autonomiją ir visišką laisvę, kokią susikurti metodiką ar kokius naudoti šaltinius“, – kalbėjo LRT tarybos pirmininkas.
Anot jo, auditas šiuo metu atliekamas ir kol taryba negavo jokios informacijos iš audito tarnybos, tol ji negali komentuoti šio proceso.
„Tik pateikus rezultatus mes matysime, ar jie atliepia suformuotą užduotį atitikti LRT įstatyme nustatytą politinio neutralumo funkciją. Mes tik tada sužinosime, ar tai galima pamatuoti“, – sakė M. Jurkynas.
Jo teigimu, kada bus rezultatai, gali atsakyti tik auditoriai, tačiau LRT tarybos pirmininkas viliasi jų sulaukti balandį.
„Bet tai gali nusikelti ir į gegužę, priklauso nuo to, kokio pobūdžio, kokio masto informacinius šaltinius reikia apdoroti ir ar tam pasitelkiami išoriniai ekspertai, ar tai daroma grynai vidiniais resursais“, – kalbėjo M. Jurkynas
Anot LRT tarybos pirmininko, visuomeninio transliuotojo įstatyme numatytas tarybos posėdžių uždarumas neleidžia „argumentuoti ir pasakyti, kas buvo kalbama posėdyje“, dėl to tarybos nariai negali pateikti daugiau atsakymų LRT žurnalistams dėl vykdomo audito.
„Jeigu tas posėdis ir jo protokolas būtų atviras, manau, kad tų klausimų būtų mažiau“, – sakė jis.
M. Jurkynas teigia ketinantis inicijuoti pokyčius, kad daugiau LRT tarybos posėdžių medžiagos būtų atvira.
„Su teisininkų pagalba, su jautrios informacijos apsaugojimu, bus rastas sprendimas, kaip tą viešumą daryti“, – kalbėjo jis.
M. Jurkynas taip pat žada siūlyti, kad po tarybos posėdžių būtų skelbiami pranešimai spaudai apie spręstus klausimus ir priimtus sprendimus.
Žurnalistai nori daugiau informacijos
LRT žurnalistė bei Etikos komisijos pirmininkė Aistė Valiauskaitė teigė, jog M. Jurkyno rodoma iniciatyva siekti daugiau viešumo yra sveikintina ir akcentavo žurnalistų norą plačiau susipažinti su posėdžio, kurio metu nuspręsta imtis audito, protokolu.
„Labai norėtume, kad išties tas protokolas posėdžio, kuriame buvo nutarta pradėti auditą būtų paviešintas, kad mes matytumėm tuos argumentus“, – sakė A. Valiauskaitė.
Pasak žurnalistės, pastebėti keli neatitikimai tarp informacijos, kurią pirmojo susitikimo metu pateikė auditorė ir per šį susitikimą naujojo pirmininko pateiktos informacijos.
„Auditorė sakė, kad tai yra tarybos sprendimas, jai tiesiog pavesta tarybos atlikti auditą ir iškelti audito tikslai, ir ji jau tada sprendė dėl metodikos. Dabar tarybos pirmininkas iš esmės sakė, kad dėl visko sprendžia pati auditorė, kad jokių tikslų, apie kuriuos mes žinojom kaip iškeltus tarybos, taryba nekėlė. Tai čia yra tokie šiek tiek nesutapimai“, – aiškino A. Valiauskaitė.
Tam, jog būtų viešai prieinami tarybos protokolai pritarė ir kitas nacionalinio transliuotojo žurnalistas Deividas Jursevičius, pasak kurio „kol kas išlieka daugiau klausimų negu atsakymų“.
„Viskas būtų daug paprasčiau jeigu būtų viskas vieša – tiek protokolai vieši, tiek, kas suformulavo politinio neutralumo auditą, kodėl jis atsirado taip aukštai darbotvarkėje, kas bus konkrečiai tiriama, kokia metodologija bus taikoma ir taip toliau“, – kalbėjo žurnalistas.
„Dabar, jeigu mums pavyks susitarti, kad bent jau to audito rezultatai būtų vieši ir kad mes žinotumėm viską nuo „A iki Z“, tai tada gal bus mums daugiau aiškumo. Nes dabar mums kyla klausimų dėl to, kad mes nežinom nuo ko viskas prasidėjo (…), nes nei vienas klausimas nėra atsakomas, kurį tu pateiki, nes argumentuojama, kad negalima atskleisti informacijos“, – pridūrė jis.
A. Vasiliauskaitės teigimu, kol kas nėra planuojamas trečias LRT žurnalistų susitikimas su tarybos pirmininku, bus laukiama tolimesnių tarybos sprendimų ir audito rezultatų.
„Kol kas kito susitikimo neorganizuojam, laukiam rezultatų visko, ką tarybos pirmininkas pasakė dėl viešumo, ir laukiam paties audito rezultatų pristatymo“, – sakė ji.
Pasak žurnalistės, kol kas nėra nuspręsta ir dėl papildomo susitikimo su auditore.
Susitikime su M. Jurkynu dalyvavo keliasdešimt LRT žurnalistų.
Klausia, ar nepažeis žurnalistikos laisvės
Kaip rašė BNS, LRT taryba dar gruodį pavedė Vidaus audito tarnybai atlikti auditą dėl politinio neutralumo. Nerimą dėl šio audito išsakė patys LRT žurnalistai, taip pat Lietuvos žurnalistų sąjunga bei Žurnalistų profesionalų asociacija.
Profesinėms organizacijoms kilo klausimų, ar auditas nepažeis žurnalistikos laisvės principų, jos pabrėžė redakcinės nepriklausomybės svarbą.
Praėjusią savaitę LRT tarybos pirmininku išrinktas M. Jurkynas tuomet teigė, kad LRT politinio neutralumo auditas nenukreiptas prieš žurnalistų laisvę ar turinio nepriklausomumą.
Jis neatskleidė savo pozicijos sprendžiant dėl nurodymo atlikti auditą motyvuodamas konfidencialumo taisyklėmis, taip pat tvirtino, kad taryba nesikiš į tai, kaip vykdomas auditas.
Pirmininko pareigose trejų metų kadencijai M. Jurkynas pakeitė iš šio posto pasitraukusį Kauno technologijos universiteto rektoriui Eugenijų Valatką.
