10 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

LKP nusikalstama organizacija pripažinti siūlantys Seimo nariai sako siekiantys teisingumo

A. Ažubalis.

Lietuvos komunistų partiją (LKP) nusikalstama organizacija pripažinti siūlantys du Seimo konservatoriai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas sako taip siekiantys istorinio teisingumo.

Pagal jų parengtą projektą, sovietmečiu vadovaujančias pareigas LKP ėję asmenys turėtų apie tai paskelbti kandidatuodami rinkimuose, taip pat dalyvaudami konkursuose į valstybės ar diplomatinę tarnybą.

Nuslėpę tokią informaciją iš konkurso į valstybės tarnybą būtų šalinami, o apie kandidatų priklausomybę buvusios komunistų partijos elitui skelbtų Vyriausioji rinkimų komisija.

„Šiandieną aš įvardinčiau kaip vieno Lietuvos valstybės istorijos skirsnio pabaigos pradžią. Mūsų projektu siekiama nedviprasmiškai įvardinti Lietuvos okupacinio periodo tikruosius kaltininkus, įvairialypio ir masinio teroro prieš Lietuvą įkvėpėjus ir organizatorius – Lietuvos komunistų partiją“, – spaudos konferencijoje Seime sakė A. Ažubalis.

„Šiandieninei visuomenei reikia tiesios, ir kad tie žmonės, kai kandidatuos į kurias nors pareigybes, arba norėdami lipti aukštesniais karjeros laipteliais, pateiks savo biografiją, kad visuose rinkiminiuose biuleteniuose ar karjeros aprašymuose būtų labai aiškiai ir nedviprasmiškai įrašyta jų (buvusios – BNS) pareigos“, – sakė konservatorius.

Kitas projekto iniciatorius Laurynas Kasčiūnas pažymėjo, kad siūlomas reguliavimas tiesiogiai palies tik buvusios komunistų partijos aukštus pareigūnus.

„Mes kalbame apie aukšto rango ir sprendimus priiminėjusių žmonių pozicijas. Visa LKP skelbiama kaip nusikalstama organizacija, bet tiesioginis poveikis būtų kalbant apie aukštesnio rango asmenybes“, – sakė L. Kasčiūnas.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas sakė, kad beveik 30 tūkst. narių vienijanti jų organizacija kelis dešimtmečius laukė tokio projekto.

„Tokio įstatymo projekto Lietuvos politiniai kaliniai, partizanai ir visi represuoti laukia ne mažiau kaip 25–26 metus ir mes labai džiaugiamės, kad toks projektas pasirodė. Mūsų politinių kalinių ir tremtinių sąjunga vienija beveik 30 tūkst. narių ir mes visi vieningai pritarsime šiam projektui ir norėtume matyti ir šį įstaymą priimtą“, – sakė G. Rutkauskas.

„Mes buvom Sibire, kentėjom, šalom, kalėm ir karstus iš neobliuotų lentų, o dalis žmonių Lietuvoje buvo Lietuvos komunistų partijoje. Į partiją stojo ne vien tik iš idėjos, buvo žmonių, kurie buvo priversti stoti, bet, garsiai mąstau, nei vienam nebuvo įremtas šautuvo vamzdis ir liepta pasirašyti“, – kalbėjo sąjungos vadovas.

Klausiamas, kodėl projektą pateikė būtent dabar, A. Ažubalis teigė, jog tokiam siūlymui turėjo ateiti tinkamas laikas, nes anksčiau projektas būtų susilaukęs didelio pasipriešinimo.

„Kodėl prireikė 28 metų? Todėl, kad visuomenė ir politinės jėgos nebuvo pribrendusios, todėl kad buvusios komunistų partijos įtaka, 18 metų valdžioj iš 28, ne taip lengva buvo kelt tą klausimą. Tai ir atvedė, kad 28-ais nepriklausomybės metais mes teikiame šį įstatymą, tai nėra taip paprasta, nes kiekvienoj partijoj, ir mūsų partijoj, yra skirtingų nuomonių, kaip ir ką daryt“, – sakė A. Ažubalis.

Projektu Lietuvos komunistų partija pripažįstama „nusikalstama organizacija, 1940–1941 metais ir 1944–1990 metais SSRS okupuotoje Lietuvoje įtvirtinusi diktatūrą“.

Pagal projektą, kandidatuodami Seimo, prezidento, merų, savivaldos, Europos Parlamento rinkimuose apie savo eitas pareigas LKP turėtų nurodyti buvę LKP Centro Komiteto (LKP CK) nariai ir sekretoriai, kandidatai į narius, prezidiumo ir biuro nariai, taip pat buvę LKP CK instruktoriai, skyrių vedėjai ir jų pavaduotojai, sektorių vedėjai ir kiti, taip pat ir buvę komjaunimo vadovai.

Jei to nepaskelbtų, o Vyriausioji rinkimų komisija raštu gautų informacijos apie kandidatų buvusias pareigas LKP ir ji pasitvirtintų, tai paviešintų komisija.

Apie buvusias pareigas LKP turėtų nurodyti asmenys, dalyvaudami konkursuose į diplomatinę bei valstybės tarnybą, skiriami į bet kokias aukštesnes pareigas valstybės tarnyboje.

Personalo administravimo tarnyba, nustačiusi, kad tokie duomenys neteisingi ar nuslėpti, pretendentui neleistų dalyvauti konkurse ar atrankoje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Galutinis teismo sprendimas: Seimo Etikos komisija negalėjo vertinti S. Jakeliūno veiklos

confident-noyce

Seimo komiteto vadovas skeptiškai vertina siūlymą braukti prezidento imunitetą sekimui

confident-noyce

Prezidentas siūlo Seimui didinti mokesčių sistemos stabilumą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau