Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) išbraukė „Lifosą“ iš sankcionuojamų įmonių sąrašo, į kurį bendrovė buvo įtraukta 2022 metų liepos 20 dieną.
Tai Eltai patvirtino FNTT atstovė Modesta Zdanauskaitė.
Kaip rašoma naujienų portale „Rinkos aikštė“, nutarimas nuo liepos 1-osios „Lifosą“ išbraukti iš sankcionuojamų įmonių sąrašo buvo priimtas birželio pabaigoje.
FNTT direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Stravinsko pasirašytame nutarime skelbiama, kad nuo šių metų birželio 25 dienos UAB „Valnetas“ skiriamas AB „Lifosa“ laikinuoju administratoriumi. Planuojama, kad šis paskyrimas tęsis iki kitų metų gegužės 22 dienos.
Kol kas nėra žinoma, ar tai lems pokyčius ir įmonės darbe, rašoma portale.
ELTA primena, kad Praėjusių metų liepą „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, jog bendrovė gali būti laikinai konservuojama nuo spalio mėnesio. Taip buvo nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.
Visgi lapkričio mėnesį „Eurochem“ pranešė, kad vyksta derybos dėl gamybos atnaujinimo. Tuo metu „Eurochem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas Samiras Brikho teigė, kad sankcijos bendrovei netaikomos, o Europos Sąjunga gegužę dar kartą patvirtino, kad trąšų pramonei neturėtų būti taikomos sankcijos. Tam pritaria ir JAV, ES bei Jungtinė Karalystė.
2024 m. gegužės pabaigoje „Lifosa“ pranešė planuojanti atnaujinti gamybą, o birželio pradžioje pranešė, kad pradeda gamybinės veiklos atnaujinimą.
100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į Europos Sąjungos sankcionuojamų asmenų sąrašą.