Lietuvos valstybės atkūrimo diena paminėta Vadokliuose: pagerbtas Panevėžio rajono garbės pilietis papildyta

Lietuvos valstybės atkūrimo diena paminėta Vadokliuose: pagerbtas Panevėžio rajono garbės pilietis papildyta

Arneta MATUZEVIČIŪTĖ / Arnetos MATUZEVIČIŪTĖS nuotr.

Šiandien Panevėžio rajono savivaldybėje paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Tęsiant jau 16-tus metus gyvuojančią tradiciją Vasario 16-ąją rengiamas iškilmingas Savivaldybės tarybos posėdis, kuriame su pagarba prisimenama ši reikšminga tautos istorijos data ir įteikiamos regalijos naujam Garbės piliečiui.

Už ypatingus kūrybinius nuopelnus bei išskirtinį indėlį meno ir kultūros srityje, tautos istorinės ir kultūrinės savimonės budinimą šiemet šis titulas suteiktas Vadokliuose gyvenančiam krašto patriotui, garsiam Lietuvos skulptoriui profesoriui Lietuvos šaulių sąjungos nariui Gediminui Karaliui. Iškilmės vyko skulptoriaus gimtinėje.

BIC

Iškilmėse dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės vadovai, Garbės piliečiai, Seimo nariai Guoda Burokienė, Petras Nevulis, Savivaldybės administracijos darbuotojai, Vadoklių bendruomenės nariai, rajono bendruomenių atstovai, seniūnai ir seniūnaičiai, rajono gyventojai, Lietuvos šaulių sąjungos nariai, kiti svečiai.

Tarybos posėdis pradėtas sugiedant Lietuvos himną. Sveikinimo kalboje Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis visiems linkėjo vienybės, orumo ir išminties, puoselėjant ir kuriant Tėvynę Lietuvą, jos gerovę.

„Visi esame nuoširdžiai dėkingi mūsų protėviams, Vasario 16-osios nepriklausomybės akto signatarams, visiems to meto žmonėms. Kas žino, kokiai valstybei ir tautai šiandien mes save priskirtume, jeigu nebūtų iškilusių tokių asmenybių, nulėmusių valstybės ir kiekvieno lietuvio ateitį“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė meras P. Žagunis.

Iškilmingas tarybos tradiciškai skirtas Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonijai. Savivaldybės mero pavaduotojas Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos pirmininkas Antanas Pocius perskaitė Panevėžio rajono savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo šis titulas suteikiamas skulptoriui G. Karaliui.

Savivaldybės vadovai įteikė nominantui Garbės piliečio regalijas, pažymėjimą ir ženkliuką.

G. Karalius yra vienas pirmųjų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų. Jo skulptūros puošia mūsų šalies miestų ir Austrijos erdves. Už nuopelnus Sąjūdžio metais patriotas apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, yra aktyvus Lietuvos šaulių sąjungos narys.

O štai G. Karalius Vadoklių krašte – antrasis, tačiau savo pasiekimais ir veiklomis ne mažiau garsus. Pirmasis buvo Vytautas Rapolas Gritėnas, kuris taip pat atvyko pasveikinti išrinkto Garbės piliečio.

„Esu vyresnis už Gediminą ir atsimenu, kad jau mokyklos laikais jis mūsų – vyresniųjų – labai daug ir įdomių klausimų klausinėjo. Tačiau užvis labiausiai džiaugiuosi, kad jam pavyko įgyvendinti savo svajonę ir Vadokliuose pastatyti žirgo skulptūrą“, – sakė V. R. Gritėnas.

Centrinės Vadoklių aikštės veidu tapo G. Karaliaus sukurta skulptūra Vyčio apygardos partizanams atminti. Joje pavaizduotas žirgas puikuojasi ir skulptoriaus kurtoje Vadoklių heraldikoje – herbe bei vėliavoje.

Profesoriaus iniciatyva Vadokliuose šiuo metu statomas jo sukurtas paminklas, skirtas Lietuvos kariuomenės kūrėjams savanoriams atminti.

Dėkodamas už suteiktą Garbės piliečio vardą ir gausius sveikinimus, menininkas sakė, kad didžiuojasi suteiktu titulu.

„Labai svarbu suvokti ir išlaikyti garbės, vienybės ir doros sampratą. Ji turi būti žmogaus širdyje, kūryboje, darbuose. Džiaugiuosi Garbės piliečio vardą gaudamas Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, tai prasminga ir simboliška“, – sakė G. Karalius.

Skulptoriaus įsitikinimu, žinoti savo tautos praeitį yra šventa kiekvieno piliečio pareiga, o budinti ir kelti tautiečių savimonę, istoriją įprasminant darbais, – didi menininko misija.

Gediminas Karalius yra vienas pirmųjų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, už nuopelnus Sąjūdžio metais apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu. Jis kuria dekoratyvines skulptūras, paminklus, jo darbų galima išvysti įvairiose šalies vietovėse ir net užsienyje. G. Karalius 2008 metais sukūrė Vadoklių miestelio heraldiką – herbą ir vėliavą.

Skulptorius kilęs iš netoliese Vadoklių esančio Karalių kaimo. Vadokliuose stovi jo kurta Vyčio skulptūra, skirta Vyčio apygardos partizanų atminimui. Pernai profesorius kartu su Vadoklių meno mėgėjais inicijavo spektaklį „100 metų išvaduotiems Vadokliams“, skirtą Vadoklių išvadavimo nuo bolševikų 100 metinėms paminėti. Ketverius metus skulptorius buvo Trečiojo amžiaus universiteto Vadokliuose vadovas, šių pareigų atsisakęs tik pernai metais.

Šiuo metu G. Karaliaus iniciatyva šalia Vadoklių bažnyčios yra statomas paminklas, skirtas 1918 metų savanoriams atminti.

Daugiau akimirkų iš Panevėžio rajono Garbės piliečio įteikimo ceremonijos rasite JP profilyje socialiniame tinkle „Facebook“.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.