16.5 C
Panevėžys
Antradienis, 27 rugsėjo, 2022

Lietuvos pacientams – didesnis vaistų pasirinkimas

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Finansų ministerija skyrė finansavimą Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) BREXIT pasekmėms vaistų registracijos srityje švelninti. Finansavimas skirtas VVKT parengtam projektui įgyvendinti, kurio metu Lietuva vaistų registracijos procedūrose dalyvautų kaip referencinė valstybė.  Per projektą Lietuva priims ne mažiau kaip 30 tokių paraiškų ir aktyviai konsultuos vaistinių preparatų registruotojus. Dėl to šalyje bus sudarytos sąlygos didesniam vaistų prieinamumui, kartu bus didinama konkurencija tarp vaistų registruotojų, kas turės tiesioginės įtakos vaistų kainoms mažėti.

Pirmasis impulsas inicijuoti tokius pokyčius Lietuvos vaistų rinkoje buvo VVKT prieš kelerius metus kartu su Nyderlandų vaistų vertinimo taryba pradėtas įgyvendinti bendras projektas, sudaręs sąlygas organizuoti Lietuvos ekspertų, galėsiančių vertinti paraiškas procedūrose, kuriose Lietuva dalyvautų referencinės šalies vaidmenyje, kvalifikacijos kėlimą, taip pat leidęs ekspertams dalyvauti seminaruose bei praktiniuose mokymuose. Padidėjusį žmogiškųjų išteklių ir aukštesnės kvalifikacijos ekspertų poreikį lėmė BREXIT padariniai.

„Lietuva, būdama Europos sąjungos (ES) valstybė, turi galimybę prisidėti prie greitesnio vaistinių preparatų atėjimo į ES ir tuo pačiu į Lietuvos rinką. Kadangi mūsų šalis vaistų registracijos procesuose  ilgus metus aktyviai nedalyvavo kaip referencinė valstybė, vis sulaukdavo priekaištų/raginimų iš tarptautinių bendruomenių, institucijų, registruotojų asociacijų kuo greičiau įsitraukti į šį procesą“, – pasakoja VVKT viršininkas G. Andrulionis ir paaiškina, kad referencinė valstybė yra atsakinga už vaistinio preparato vertinimo protokolo parengimą, kurį pripažįsta/nepripažįsta kitos procedūroje dalyvaujančios šalys. Užregistravus vaistinį preparatą, referencinė valstybė yra atsakinga už visas vaistinio preparato gyvavimo cikle būsimas procedūras.

Anot G. Andrulionio, VVKT dalyvavimas vaistų registracijos procedūrose minėtuoju statusu yra labai svarbus visai šaliai, nes pirmiausia taip užtikrinamos sąlygos naujiems vaistams patekti į Lietuvos rinką.

„Kartu skatinama konkurencija tarp registruotojų, vadinasi, sudaromos prielaidos vaistų kainoms mažėti bei didinamas vaistų prieinamumas pacientams. Tuo tarpu Lietuvos gamintojai turi palankesnes sąlygas pateikti savo vystomus ir gaminamus vaistus kitų EEE valstybių rinkoms. Maža to, valstybės biudžetas pasipildo įplaukomis iš ES valstybių, nes Lietuva yra patraukli užsienio investuotojams, dėl to, kad nereikia ilgai laukti vertinimo eilės, o rinkliavos lyginant su didžiosiomis valstybėmis ar net kaimynais yra mažesnės. Taip pat sudaromos sąlygos daugiakalbėms pakuotėms, harmonizuotai informacijai. Tokiu būdu skatinama vaistų gamyba ir tiekimas Lietuvos rinkai, kitaip tariant, vaistų registruotojai turi galimybę gaminti daugiakalbes vaistų pakuotes“, – įgyvendinamo projekto privalumus vardija VVKT vadovas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vilkike muitininkai aptiko vaistų pakuočių rusiškais pavadinimais

confident-noyce

Lietuva aktyviau dalyvaus ES vaistų registracijos procedūrose

confident-noyce

Apklausa atskleidė atsainų Lietuvos gyventojų požiūrį į sveikatą: serga, bet vaistų nevartoja

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau