„Lietuvos draudimas“ dovanoja daugiau negu 150 pamokų, kaip išgelbėti gyvybę

„Lietuvos draudimas“ dovanoja daugiau negu 150 pamokų, kaip išgelbėti gyvybę

JP / Gedimino BALČIŪNO nuotr.

Naujausia visuomenės apklausa parodė, kad pirmosios pagalbos įgūdžių trūksta daugiau negu pusei Lietuvos gyventojų. Todėl didžiausia ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ visoje šalyje organizuoja programą „Aš galiu padėti“ ir dovanoja savo klientams galimybę nemokamai dalyvauti pirmosios pagalbos mokymuose bei išmokti jaustis saugiai ir patikimai, jei prireiktų išgelbėti gyvybę.

Panevėžyje jau įvyko 9 pamokos, kurias vedė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos instruktorė.

BIC

Pasak Juozo Trečioko, „Lietuvos draudimo“ Panevėžio skyriaus vadovo, mokymai sulaukė didelio dėmesio, o norinčiųjų išmokti arba pagilinti pirmosios pagalbos žinias netrūko. „Į mūsų rengiamus mokymus rinkosi ir jauni, ir vyresni miesto gyventojai. Visi buvo labai įsitraukę, nes instruktoriai prisiderino prie kiekvieno žmogaus ir stengėsi suteikti žinias kuo aiškiau ir suprantamiau. Džiaugiamės tokiu aktyvumu ir perduodame mokymų estafetę kitiems miestams“, – pasakojo J. Trečiokas.

Išgelbėta gyvybė – didžiausia dovana

Bendrovės „Lietuvos draudimas“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė: absoliuti dauguma gyventojų sutinka, kad suteikti pirmąją pagalbą yra labai svarbu. Tačiau kas antras visuomenės narys prisipažino, kad nemokėtų padėti žmogui užspringus, nesugebėtų atlikti širdies masažo ar dirbtinio kvėpavimo. Tyrėjai pastebėjo, jog vertindami savo pirmosios pagalbos įgūdžius gyventojai dažnai jaučia nepasitikėjimą – žmones stabdo baimė, kad savo veiksmais jie gali pakenkti nelaimės ištiktam asmeniui.

Pirmaisiais programos „Aš galiu padėti“ dalyviais tapo 900 bendrovės „Lietuvos draudimas“ darbuotojų. Jie įsitikino, kad mokymus vedantys Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos specialistai suteikia vertingų praktinių įgūdžių ir pasitikėjimo.

„Gyvenime pasitaiko momentų, kai šalia esantiems žmonėms – šeimos nariams, draugams, kolegoms ar gatvėje sutiktam nepažįstamajam skubiai prireikia medicininės pagalbos. Kartais tai būna gyvybės ir mirties klausimas. Todėl greitai reaguoti ir tinkamai veikti yra labai svarbu. Kuo daugiau žmonių mokės suteikti pirmąją pagalbą, tuo saugiau visi galėsime jaustis savo artimoje aplinkoje, darbe, gatvėje“, – sakė J. Trečiokas.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose bus surengta daugiau negu 150 mokymų, į kuriuos kviečiami „Lietuvos draudimo“ klientai. Mokymai vyksta nedidelėse grupėse, instruktoriai didžiausią dėmesį skiria praktiniams įgūdžiams. Todėl kiekvienas mokymų dalyvis išmoksta tinkamai reaguoti netikėtoje situacijoje ir žino, kaip padėti šalia esančiam žmogui užspringus, patyrus traumą, sustojus širdies veiklai ir kitais atvejais.

„Kiekvienas išgelbėtas žmogus, kiekviena išsaugota gyvybė yra pats svarbiausias programos „Aš galiu padėti“ pasiekimas“, – teigia J. Trečiokas.

Gebėjimas suteikti pirmąją pagalbą rodo atsakomybę už kitus

„Lietuvos draudimo“ užsakymu atlikta visuomenės apklausa atskleidė, kad 55 proc. Lietuvos gyventojų pirmosios pagalbos mokymuose dalyvavo prieš daugiau negu 5 metus, o 15 proc. tokių kursų iš viso nėra išklausę.

„Savo įgūdžius būtina atnaujinti, nes laikui bėgant dalis žinių užsimiršta. Gebėjimas suteikti pirmąją pagalbą parodo mūsų atsakomybę už savo artimuosius, kolegas ir bendruomenės narius. Mūsų duomenimis, vien darbo vietoje nemaža dalis lietuvių yra susidūrę su situacijomis, kai prireikė suteikti pirmąją pagalbą. Taigi tokios žinios ir įgūdžiai lemiamu momentu gali padėti išgelbėti gyvybę“, – įsitikinęs Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos programos vadovas Dovydas Bajarūnas.

Pasak „Lietuvos draudimo“ atstovo J. Trečioko, pirmiausia pirmosios pagalbos mokymai įkvepia pasitikėjimo savo jėgomis. „Tai yra labai svarbu, nes nelaimės atveju reikia reaguoti operatyviai, veiksmus atlikti kone automatiškai. Daugelis dalyvių po mokymų supranta, kad suteikti pirmąją pagalbą yra paprasta“, – sakė jis.

Pirmosios pagalbos įgūdžių trūkumas – akivaizdus

„Lietuvos draudimo“ užsakymu atlikta visuomenės apklausa parodė, kad kas ketvirtas Lietuvos žmogus yra susidūręs su situacija, kai šalia esančiam prireikė pirmosios pagalbos. „Nerimą kelia tai, kad absoliuti dauguma piliečių mokėtų patikrinti tik gyvybines nelaimės ištikto žmogaus funkcijas, patikrinti pulsą, kvėpavimą – tokius įgūdžius mano turintys 95 proc. gyventojų. O aktyvesnių ir efektyvių pirmosios pagalbos veiksmų imtis, pavyzdžiui, atlikti širdies masažą, sugebėtų tik kas antras“, – teigia draudimo bendrovės atstovas.

Tyrimo duomenys rodo, kad pirmosios pagalbos įgūdžių visuomenės nariai akivaizdžiai stokoja: 44 proc. apklausos dalyvių pripažino, kad nemokėtų padėti žmogui užspringus, bemaž kas antras nurodė, kad negalėtų atlikti širdies masažo arba dirbtinio kvėpavimo veiksmų (atitinkamai 46 ir 48 proc.).

Dalis gyventojų pripažino, kad nelaimės atveju patys pirmosios pagalbos veiksmų imtis nesiryžtų, bet iškviestų medikus arba lauktų aplinkinių pagalbos. Jie tikino, kad tokį sprendimą lemia baimė savo veiksmais pakenkti žmogui ir per didelė atsakomybės našta. Tačiau specialistai atkreipia dėmesį, kad pirmąją pagalbą suteikti gali kiekvienas ir net ne visai pagal taisykles atliekami pagalbos veiksmai gali padėti.

„Priklausomai nuo aplinkybių medikai į vietą gali atvykti ir vos per kelias minutes, bet gali užtrukti ir dešimtis minučių. Pavyzdžiui, kai sąmonę praradęs žmogus nekvėpuoja, smegenys negauna pakankamai deguonies – tokiu atveju yra lemtingos 4-5 minutės“, – sako Panevėžyje mokymus vedusi pirmosios pagalbos instruktorė Nijolė Montautienė.

Žinoma, instruktorės teigimu, visada drąsiau imtis veiksmų, kai turime reikiamų žinių ir įgūdžių, todėl išklausyti pirmosios pagalbos kursus vertinga kiekvienam.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.