2.6 C
Panevėžys
Šeštadienis, 1 balandžio, 2023

Lietuvoje pernai išaugo draudžiamos simbolikos demonstravimo atvejų skaičius

AutoriusGytis Pankūnas (ELTA)Fotobns

Pernai Lietuvoje fiksuotas draudžiamos simbolikos atvejų skaičiaus augimas, LRT radijui sakė Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

Anot M. Akelaičio, 2020–2021 m. policija buvo pradėjusi keliasdešimt administracinių nusižengimų tyrimų dėl draudžiamos simbolikos demonstravimo, o pernai, vasarį, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą, tokių tyrimų skaičius gerokai išaugo.

„2022 metais tokių tyrimų pradėta per 360, apie pusę tyrimų fiksavo virtualus patrulis virtualioje erdvėje“, – penktadienį LRT radijui pasakojo M. Akelaitis.

Pareigūnas akcentavo, kad fiksuojant tokio tipo nusižengimus, labiausiai gelbsti beveik prieš dvejus metus pradėjęs dirbti virtualus patrulis, tai yra pareigūnai, kurie užsiima nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija ir fiksavimu elektroninėje erdvėje.

Pasak M. Akelaičio, pastaruoju metu virtualus patrulis stebi tendenciją, kad draudžiamus simbolius žmonės dažniausiai demonstruoja socialiniuose tinkluose.

„Dažniausiai žmonės naudoja Georgijaus juosteles, naudoja sovietinius simbolius, kuriuose aiškiai matosi draudžiama simbolika, kai kada tai gali būti pačių žmonių pasigaminti tie rėmeliai, tokie neprofesionalūs“, – pasakojo pareigūnas.

Ar draudžiamą simboliką demonstruojantys asmenys iš karto yra baudžiami, ar iš pradžių perspėjami, anot M. Akelaičio, priklauso nuo tam tikrų aplinkybių.

„Jeigu tai (draudžiama simbolika – ELTA) būtų kažkur uždaroje pokalbių grupėje pasidalinta ar taip, kad ne plačiai matomas dalykas, tai galbūt galima būtų perspėti atskirais atvejais, tačiau įprastai, jeigu tai yra viešai demonstruojama ir pakankamai aiškiai matoma žmonių sraute, tai fiksuojamas pažeidimas“, – dėstė policijos atstovas.

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad Nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų (pavyzdžiui, nacistinės svastikos, nacistinis SS ženklas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas) platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 1200 eurų. Nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo 500 iki 900 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1500 eurų.

Praėjusių metų balandį Seimas priėmė įstatymo pataisas, kuriomis papildė šias nuostatas, numatant, kad baudos gresia ir už totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti, demonstravimą. Taip pat parlamentas nusprendė, kad baudos grės ir už dvispalvės (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (šv. Jurgio) juostos demonstravimą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Policija pradėjo tyrimą dėl draudžiamos simbolikos demonstravimo rusų reperio koncerte Vilniuje

confident-noyce

Už Georgijaus juostos ir kitų Rusijos karo prieš Ukrainą simbolių naudojimą grės baudos

confident-noyce

Seime liko vienas žingsnis, kad būtų uždrausta Georgijaus juosta, karo Ukrainoje ženklai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau