Lietuvoje pastebima vis daugiau uodų: specialistai paaiškino, kaip nuo jų apsisaugoti

AutoriusRūta Kupetytė (LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt)
Fotofreepik.com

Specialistai pastebi, kad šiemet Lietuvoje itin palankios sąlygos veistis uodams. Gamtos tyrimų centro Entomologijos laboratorijos vadovė Rasa Bernotienė pastebi, kad geros sąlygos uodams bei mašalams veistis susidarė dėl lietingo pavasario. Atbaidyti įkyrius vabzdžius specialistė siūlo repelentais.

Gamtos tyrimų centro Entomologijos laboratorijos vadovė sako, kad nors sąlygos uodams vestis šiais metais itin palankios, jų kiekiu šis sezonas neišsiskiria.

„Šiais metais uodų gausumas nėra ypač didelis. Tiesa, dėl didelės drėgmės sąlygos iš tiesų yra palankios uodams veistis, nes pagrindinis faktorius, lemiantis uodų gausumą – lietaus kiekis, sniego kiekis, kiek susidaro vandens telkinių, kuriuose uodai gali veistis. Šie metai niekuo neypatingi, panašūs kaip pernai, bet sąlygos yra gana palankios“, – sako R. Bernotienė.

Kai kurie gyventojai baiminasi, kad uodo įkandimas gali sukelti ir įvairių virusinių infekcijų, tačiau specialistė tikina, kad gyvename geroje geografinėje zonoje, kur uodai pavojingų užkratų nenešioja.

„Lietuva yra geroje geografinėje vietoje. Mūsų platumose uodai žmonėms beveik nieko pavojingo negali užnešti, kaip, pavyzdžiui, Pietų Europoje, kur uodai gali platinti ir virusines ligas. Dar piečiau yra ir maliarijos grėsmė. O pas mus Lietuvoje kol kas nėra nustatyta atvejų, kad uodai būtent šiuo metu aktyviai platintų kažkokius patogenus“, – sako Entomologijos laboratorijos vadovė.

R. Bernotienė taip pat pastebi, kad šiais metais uodų aktyvumas prasidėjo kiek vėliau nei įprasta. Gamtos tyrimų centro darbuotoja aiškina, kad pagrindinė to priežastis – temperatūra.

„Drėgmė yra tas faktorius, kuris nulemia uodų gausumą, o temperatūra – jų aktyvumo pradžią. Paprastai uodų aktyvumas prasideda gegužės viduryje, tuomet galime tikėtis, kad jie skraidys. Šiais metais viskas nusikėlė į gegužės pabaigą ir tas pasirodymas, ir didysis aktyvumas šiek tiek vėluoja“, – pasakoja R. Bernotienė.

Gamtos tyrimų centro Entomologijos laboratorijos vadovė sako, kad bene pagrindinės priemonės, kaip apsiginti nuo įkyrių uodų, – repelentas ir tinkama apranga.

„Pagrindinė priemonė apsauganti nuo uodų – cheminiai repelentai, kurie yra parduodami tiek vaistinėse, tiek vasaros metu parduotuvėse. Labai svarbu naudoti juos pagal paskirtį, purkštis taip dažnai, kaip parašyta. Kitas dalykas – apranga. Žinoma, jeigu eini į mišką, reikia apsirengti taip, kad kuo mažiau būtų vietų, kur uodas galėtų įkąsti“, – sako R. Bernotienė.

Entomologijos laboratorijai vadovaujanti R. Bernotienė tikina, kad šiemet matomas ir mašalų pagausėjimas, nes jiems sąlygos taip pat buvo palankios.

„Kaip uodai, taip ir smulkieji mašalai vystosi panašiose vietose, o jų gausumas irgi priklauso nuo drėgmės. Pavasarį buvo daug lietaus, balų, užpelkėjimų, tai labai palanku mašalams ir uodams. Smulkiųjų mašalų paplitimas labai lokalus. Vienoje vietoje jų yra, kitoje – ne. Jie yra gana įkyrūs, vienintelė priemonė nuo jų apsisaugoti būtų vėlgi cheminiai repelentai. Nuo smulkiųjų mašalų jau nebepadeda tinkleliai, nes jie yra tokie smulkūs, kad pro tas akutes pralenda“, – sako specialistė.

Nepaisant to, kad uodai yra įkyrūs, kai kurie gyventojai sako, kad jų naikinti nereikėtų. Tam pritaria ir R. Bernotienė. Pašnekovės teigimu, moksliškai buvo įrodyta, kad išnaikinus uodus paukščiai turi mažiau jauniklių.

„Aš kaip gamtininkė tam labai pritariu. Moksliniai tyrimai parodė, kad išnaikinus uodus tam tikroje teritorijoje, kai kurių rūšių paukščiai turi mažiau jauniklių, nes jiems būna sunkiau juos išmaitinti. Beveik kiekvienas gyvis yra reikalingas, naudingas ir atlieka savo funkciją. Tik mums, žmonėms, ne visi gyvūnai patinka, ne visi patogūs, todėl mes bandome jų išvengti“, – tikina gamtininkė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sukandžiojo uodai ar kiti vabzdžiai? Vaistininkė pataria, kokios priemonės padės efektyviausiai

confident-noyce

Vasariški saulės ir vabzdžių „bučiniai“ gali sugadinti kokybiškiausią poilsį. Kaip to išvengti?

confident-noyce

Su vasara atzyzia uodai – geliantys, erzinantys, pavojingi

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau