Lietuvių išrankumui ribų nėra – daržoves ir vaisius perka pagal grožį

Lietuvių išrankumui ribų nėra – daržoves ir vaisius perka pagal grožį

Marius ZAREMBA (TV3.LT) / BNS nuotr.

Apsipirkti einantys tautiečiai tampa vis labiau išrankesni ir priekabūs. Netobulos išvaizdos ir formos daržovėms bei vaisiams jų krepšeliuose nebeliko vietos. Nors dalį kreivų ar sumuštų daržovių prekybininkai atiduoda labdarai, dažnai neprekinės išvaizdos produktai atsiduria ir atliekų krūvoje. Prieš kelis dešimtmečius apie tokį didelį prekių pasirinkimą šalies parduotuvėse, kokį turime šiandien, buvo galima tik pasvajoti.

Visgi apetitas kyla bevalgant ir tautiečiai tampa vis labiau išrankūs. Kiekvieną daržovę ar vaisių prieš įmetant į krepšelį pirkėjai atidžiai apžiūri, tad dažniausiai perkami kone tobulos išvaizdos produktai.

BIC

Prekybos centre kalbinti žmonės teigia, kad pasirinkdami daržoves atidžiai jas apžiūri. Tokias tendencijas ir išaugusį išrankumą patvirtina ir prekybininkai.

Beje, parduotuvėse daržovių ir vaisių skyriuose plušantys darbuotojai kas valandą peržiūri ir perrenka produktus. Nors netinkamos prekinės išvaizdos daržovės ir vaisiai iškart neatsiduria atliekų krūvose, dalis patenka ant nepasiturinčiųjų stalo, o jau pasibaigusio galiojimo – zoologijos soduose ar ūkiuose.

Likusiuosius tenka išmesti. Skaičiuojama, kad kiekvienais metais Lietuvoje išmetama apie 500 tūkstančių maisto atliekų.

„Lietuviai yra labai priekabūs ir jiems tikrai svarbu, kad tiek vaisius, tiek daržovė atrodytų kuo tobuliau. Kad nebūtų jokių nelygumų ir dydis atitiktų standartus“, – teigia prekybos tinklo „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė.

Pasirodo, jog prie aukštesnės kokybės standartų prisideda ne tik išaugę pirkėjų lūkesčiai, bet ir institucijų reikalavimai. Daržovės ir vaisiai yra skirstomi pagal kelias klases ir aukščiausiose neleidžiami net menkiausi defektai. Visgi, net ir žemesnės klasės, kur galimi ir formos defektai ar nedideli sumušimai, pasak specialistų, nėra nei mažiau maistingi ar mažiau skanūs.

„Svarbiausia, kad jis būtų saugus, kad jame nebūtų pesticidų, viršijančių normas, nebūtų puvinio požymių, pelėsio. O tam tikri formos pakitimai yra tik išvaizdos pakitimai, priklausomai nuo klasės ir tai nėra toks svarbus požymis“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė Algintė Serapinaitė.

Siekiant mažiau švaistyti maistą žemės ūkio ministro įsakymu nuo šių metų aukščiausios kokybės neatitinkančius vaisius ir daržoves ūkininkai ar augintojai gali tiekti mažmeninei prekybai, su etiketėmis „perdirbti skirtas produktas“.

AIK

KTU

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.