Lietuviškų obuolių yra, bet kainas diktuoja Lenkija

Lietuviškų obuolių yra, bet kainas diktuoja Lenkija

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / JP, Dovilės BARVIČIŪTĖS ("Tėvynė") nuotr.

Ūkininkas P. Speičys sako, kad ant medžių obuolių yra, o kaip ir kokius pavyks surinkti, – dar neaišku.

Neseniai pradėję obuolių skynimą, sodininkai prognozuoja, kad šių metų derlius bus gerokai mažesnis nei pernai, o lietuviškų obuolių supirkimo kainas jau dabar užsako lenkai. Mat kaimyninėje šalyje šių vaisių užderėjo kaip niekad mažai. Nepalankios oro sąlygos užaugti turtingam obuolių derliui neleido ir Latvijoje, ir Estijoje.

Šiemet obuoliai bus brangesni

BIC

Skaičiuojama, kad po šį pavasarį buvusių stiprių šalnų Lenkijoje obuolių derlius sumažėjo kone dvigubai. Liūdna situacija regionuose aplink Varšuvą, dar blogesnė – Lenkijos pietuose. Nors vis daugiau augintojų investuoja į drėkinimo sistemas, kurios padeda apsisaugoti nuo šalnų poveikio, tačiau dar yra daug augintojų, kurie nenaudoja jokių priemonių. Be to, žalos dydis priklauso ne tik nuo regiono, bet ir nuo veislės. Mažiausiai šalnos pakenkė Idared veislės obelims. Nuo šalnų labiausiai nukentėjo Jonagold ir Golden veislės.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentės Vitalijos Kuliešienės teigimu, dėl šių priežasčių lenkai dairosi į Lietuvą ir jau dabar aukštomis kainomis superka obuolius krituolius. Už kilogramą tokių vaisių kaimynai moka po 18–19 centų ir taip kelia supirkimo kainą Lietuvoje. Kad šiemet obuolių kainos kils – abejonių nelieka.

„Obuoliai jau dabar pabrangę, nes rinkoje jų nėra daug. Pernai šalyje buvo ypač didelis obuolių derlius, šiemet jis kur kas prastesnis ir traktuojamas kaip mažiau nei vidutinis. Priežastis – pavasarinės šalnos, kurios iššaldė trečdalį visų obuolių, ypač Auksio veislės vaisius. Vieniems pakenkė šalna, kitiems kruša“, – „Tėvynei“ teigė V. Kuliešienė.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė V. Kuliešienė teigia, kad lenkai dairosi į Lietuvą ir jau dabar aukštomis kainomis superka obuolius krituolius.

Skynimo darbai vėluoja

Šiemet sodininkai obuolius skinti pradėjo rugsėjo pradžioje, tai yra beveik dviem savaitėmis vėliau negu pernai. Pasak ūkininkų, rudeninių veislių obuolių skynimas dar tik įpusėjęs, o žieminiai obuoliai laukia savo eilės.

Velžio seniūnijos Sodeliškių kaime 20 hektarų plote obuolius auginantis ūkininkas Paulius Speičys sako, kad apie tikrąjį, realų, derlių galima šnekėti, kada vaisiai bus išguldyti saugykloje.

„Ant medžių obuolių yra, o kaip juos pavyks surinkti, dar neaišku. Šie metai apskritai neprognozuojami. Pavyzdžiui, pernai, kada visoje šalyje obuolių buvo daug, pas mus – mažai. Šiemet atvirkščiai – Panevėžio rajone obuolių derlius didesnis ir vertinu jį kaip vidutinį. Iš vieno hektaro priskynėme maždaug po penkiolika tonų vasarinių vėlyvųjų obuolių“, – pasakojo P. Speičys.

Anot ūkininko, obuolių skynimas vėluoja, todėl daugiausia žieminius obuolius auginantis P. Speičys juos skinti pradės rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje.

„Sąlygos sudėtingos, tad skynimas dar tik prieš akis. Antroje vasaros pusėje buvo daug drėgmės, medžius ir vaisius puolė ligos, kenkėjai, obelų žydėjimą nualino šalnos. Blogiausia, kad vaisiai gavo daug drėgmės, jie sunkiai išsilaiko, puola puviniai. Obuolius reikia rinkti, kada sausa, šviečia saulė, bet kol kas gamta skinti obuolių neleidžia“, – nuogąstavo ūkininkas.

P. Speičys aiškina, kad šiemet obuoliai brangs, nes, pavyzdžiui, krituolių supirkimo kaina šiemet išaugusi kone dvigubai.

„Kelerius pastaruosius metus obuolių kaina buvo maža. Net ir įvedus eurą, obuoliai nebrango, priešingai – pigo. Šiemet obuolys turi savo kainą ir bus šiek tiek brangesnis. Žmonės perka maisto produktus, bet obuolius tik tuo atveju, jeigu lieka pinigų. Tad ir mažesnis obuolių pirkimas automatiškai kelia kainą“, – mano P. Speičys.

Koją pakišo kruša

Obuolius skinti pradėjo ir UAB „Dembavos medelynas“. Įmonei priklausantys sodai užima 70 ha. Bendrovės direktorius Gytis Kuliešius mano, jog derlius šiemet jų soduose neturėtų būti prastesnis kaip praeitais metais. Pernykštį derlių jis vertina kaip vidutinį.

Internetinei svetainei Manoukis.lt G. Kuliešius teigė, kad pernai priskynė apie 1000 tonų, o koks derlius bus šiemet, prognozuoti sunku. Jis mano, kad pavasarinės šalnos didelės įtakos derliaus kiekiui neturėjo. „Kai buvo šalnos, žydėjo serbentai, trešnės – jie nušalo. Obelys dar tik ruošėsi žydėti ir šalnos didelių pažeidimų nepadarė. Vietomis gal ir yra, bet mūsų sodai išsidėstę per tris vietas. Atrodytų, nedidelis atstumas – trys ar penki kilometrai, tačiau labai nevienodai šalna praėjo“, – pasakojo G. Kuliešius.

Direktorius teigė, kad ir obuolių derlius nevėluoja. „Kadangi viskas šiemet vėluoja kokią savaitę ar dvi, manėme, kad ir obuoliai vėliau prinoks. Bet pakankamas drėgmės kiekis, šiluma leido pasivyti, tad skinam panašiu metu. Pradėjom nuo Auksio. Ši veislė užderėjo gerai“, – teigia jis.

Tačiau nuo gamtos išdaigų nepavyko išsisukti. Kokią savaitę prieš obuolių skynimą iškritusi kruša desertinių obuolių derlių šiek tiek sumažino. Dalis jų dėl to keliaus į perdirbimą. G. Kuliešius dar nedrįstąs prognozuoti obuolių kainų, tačiau pripažįsta nusiteikęs kaimynų lenkų sodininkų diktuojamai konkurencijai.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.