Ar žinote, kad XVI a. į Europą iš Pietų Amerikos atkeliavę pomidorai iš pradžių laikyti nuodingais ir naudoti tik kaip stalo puošmena? Lietuvoje pomidorai pradėti auginti XIX a. kaip dekoratyvinis augalas, o maistui plačiau pradėti vartoti jau po Pirmojo pasaulinio karo. Dabar be pomidorų sunkiai įsivaizduojamas bet kuris lietuviškas šiltnamis, o derliui pasiekus piką sukame galvą, kur sunaudoti šios daržovės perteklių. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja šią mažai kalorijų ir daug vertingų medžiagų turinčią daržovę valgyti kasdien.
Vienas pomidoras – trečdalis vitamino C dozės
Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pastebi, kad pomidoruose nėra daug makronutrientų, t. y. baltymų, riebalų ir angliavandenių, tačiau gausu sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų.
Dr. E. Gavelienė pažymi, kad pomidoruose yra įvairių B grupės vitaminų, įskaitant folatus, kurie labai svarbūs ląstelių atsinaujinimui.
„Be to, vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą net 30 procentų reikalingos dienos vitamino C dozės. Šiose daržovėse taip pat gausu kalio bei vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešumo reguliavimui ir kaulų sveikatai. Pomidorų sezono metu šias daržovės išties verta įtraukti į savo racioną“, – sako dr. E. Gavelienė.
Pomidorai taip pat yra vienas svarbiausių likopeno, karotinoido, turinčio antioksidacinių savybių, šaltinis. Ši medžiaga svarbi lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai. Dar pomidoruosepakankamai daug skaidulų, ypač, jei jie valgomi su visa odele.
Ir žali, ir konservuoti
Pasak gydytojos dietologės, paprasčiausia pomidorus vartoti žalius: tereikia nuplauti, supjaustyti, pagardinti prieskoniais ir jie jau paruošti valgyti.
Tačiau pomidorai taip pat gali būti ir įvairiausių karštųjų patiekalų dalis, o jų perteklių galima konservuoti įvairiausiais būdais.
Iš šviežių pomidorų galima gaminti sultis ir padažus. Kitas populiarus pomidorų vartojimo būdas – džiovinimas.
„Šis Italijoje atsiradęs receptas naudojamas daugelyje pasaulio šalių ir taip paruošti pomidorai gali būti puikus priedas tiek prie karštų, tiek prie šaltų patiekalų, arba valgomas su duona kaip užkandis. Kiekvienas žmogus tikrai ras jam tinkamą vartojimo formą, kad galėtų pomidorus įtraukti į savo kasdienį valgiaraštį“, – sako dr. E. Gavelienė.
Šis pigus troškinys taps jūsų mėgstamiausiu greitai pagaminamų vakarienių sąraše!
RECEPTAS
Pupelių ir pomidorų troškinys su špinatais
Troškiniui reikės:
3 v. š. aliejaus;
2 v. š. pomidorų pastos arba kečupo;
230 g raudonųjų pupelių;
230 g baltųjų pupelių;
230 g pjaustytų pomidorų;
1 a. š. čiobrelių;
1 a. š. rozmarinų;
2 skiltelių česnako;
3 vnt. džiovintų abrikosų;
60 g špinatų;
30 g tarkuoto sūrio;
Druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimo eiga:
Keptuvėje įkaitinkite aliejų.
Įdėkite pomidorų pastą arba kečupą ir minutę maišydami pakepinkite.
Suberkite nusausintas pupeles, pomidorus, pjaustytas žoleles, džiovintus abrikosus (smulkiai pjaustytus), česnaką (išspaustą per česnakų spaustuvę), druską ir pipirus.
Troškinkite ant vidutinės ugnies apie 15 min.
Įmaišykite špinatus ir patroškinkite dar 5 min.
Patiekite dubenėliuose, pabarstę tarkuotu sūriu ir pipirais.
Skanaus!