Šiais metais lietuviškų obuolių augintojai džiaugiasi sėkminga šių vaisių realizacija, kurią iš dalies lėmė mažas derlius kaimyninėje Lenkijoje. Tačiau obuolių kainos svyruoja, o augintojai susiduria su iššūkiais dėl didėjančių gamybos sąnaudų.
Parduota daugiau nei pusė
Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vitalija Kuliešienė teigia, kad šių metų lietuviškų obuolių išaugusius pardavimus iš dalies lėmė nepalankios oro sąlygos – didelės šalnos Lenkijoje, kurios sunaikino didžiąją dalį derliaus. „Šiemet lietuviškų obuolių perkamumas tikrai yra geras, nes lenkiškų obuolių buvo mažai arba jie yra brangūs“, – sako V. Kuliešienė.
Lietuvoje užauginama apie 40 tūkstančių tonų desertinių obuolių, įskaitant ir krituolius. Skaičiuojama, kad šiuo metu parduota daugiau nei pusė derliaus, maždaug 60 procentų. Lietuviai labiausiai pamėgę ir daugiausia čia auginamos ‚Ligol‘, ‚Auksis‘ veislių obelys, taip pat vis labiau populiarėja ‚Bogatyr‘ veislė.
Lietuviški obuoliai dažniausiai parduodami mūsų šalyje ir tik maža dalis eksportuojama į kaimynines šalis – Latviją ir Estiją. Anksčiau obuoliai buvo eksportuojami ir į Angliją.

Kaip ir kodėl svyruoja kainos
Šiuo metu lietuviškų obuolių kainos svyruoja nuo 1 iki 1,20 euro už kilogramą, o augintojai gauna apie 65–70 centų. V. Kuliešienė aiškina, kad obuolių kainą sudaro ne tik pats produktas, bet ir papildomos išlaidos.
„Augintojai susiduria su didėjančiomis gamybos sąnaudomis, kurios tiesiogiai veikia galutinę kainą. Pavyzdžiui, sandėliuojant obuolius, didėja elektros sąnaudos, o po Naujųjų metų pabrango ir kuras. Be to, auga ir darbuotojų atlyginimai. Nors patys obuoliai kaip produktas nebrango, šios papildomos išlaidos lemia bendrą kainų kilimą“, – sako V. Kuliešienė.
Pasak pašnekovės, rugsėjo mėnesį obuolių kaina siekė 40–50 centų už kilogramą, tačiau vėliau buvo stebimas kainų augimas. Šis kainų skirtumas paaiškinamas tuo, kad rudenį, sezono pradžioje, augintojai dažnai parduoda obuolius, kurie nėra tinkami ilgalaikiam sandėliavimui arba sandėliuose jiems neužtenka vietos.
Tokie obuoliai, neturintys galimybių būti išlaikyti ilgesnį laiką, yra parduodami pigiau, siekiant greitai juos realizuoti. Tai dažnai būna susiję su būtinybe greitai gauti apyvartinių lėšų. Šie veiksniai lemia, kad rudenį rinkoje atsiranda didesnis pigesnių obuolių kiekis, tai skatina pardavėjus organizuoti ir įvairias akcijas.
Tačiau laikui bėgant, kai didžioji dalis greitai realizuojamų obuolių yra parduota, rinkoje lieka tik tie obuoliai, kurie yra tinkami ilgalaikiam sandėliavimui. Šių obuolių kaina, atsižvelgiant į sandėliavimo ir kitas sąnaudas, natūraliai didėja.

Ar obuoliai bus brangesni?
V. Kuliešienė pabrėžia, kad ateinančių metų obuolių kainas prognozuoti dar anksti, nes jos tiesiogiai priklauso nuo derliaus, kurį, savo ruožtu, lemia nenuspėjamos oro sąlygos. Ji pateikia pavyzdį, kad net globalūs įvykiai, tokie kaip prastas apelsinų derlius Amerikoje, gali turėti įtakos Lietuvos rinkai, pakeldami koncentruotų sulčių kainas.
Jei kitais metais obuolių derlius bus gausus, augintojai skubės parduoti produkciją, kad išvengtų nuostolių, o tai gali lemti žemesnes kainas. Tačiau, jei kainos bus sumažintos sezono pradžioje, vėliau jas pakelti bus sunku, net jei derlius bus didelis. Galiausiai viskas priklauso nuo to, ar bus šalnų, ar kitų nepalankių oro sąlygų, kurios gali drastiškai sumažinti derlių.
