Rusijos sugriauti Bučos ir Borodiankos miestai Ukrainoje bus atstatomi naudojant lietuvių sukurtą interaktyvią trimatę platformą, skirtą įvertinti karo žalą miestams bei modeliuoti jų atstatymą.
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) Ukrainos programos vadovas Tomas Gulbinas sako, kad skaitmeninis įrankis padės miestams labai tikslai ir greitai planuoti atstatymą.
„Skaitmeniniai miestų dvyniai pradeda veikti“, – sakė T. Gulbinas.
„Tai gerokai palengvina tą miesto atstatymą, plėtros planavimą. Tai labai tikslus įrankis, tai nebe spėlionių pagrindu daromi planai, o labai tiksliais planavimais“, – teigė jis.
Projektą už 426 tūkst. eurų agentūra įgyvendina kartu su Vilniaus duomenų centru „ID Vilnius”, jį lygiomis dalimis finansuoja Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas bei Taivanas.
„Tai realybės atvaizdas, bet virtualioje erdvėje. Tai palengvina daug kasdienių veiksmų“, – kalbėjo SSVA atstovas.
T. Gulbino teigimu, priemonė leis architektams planuoti konkrečių miesto dalių atstatymą nesilankant jose fiziškai – jie galės skaitmeninį miesto vaizdą stebėti iš konkretaus pasirinkto taško, tai sutaupys laiko.
„Įrankis leidžia daryti pjūvius ir kur reikia gauti reikalingus duomenis akimirksniu neišeinant iš darbo kabineto. Kai kitu atveju architektas turi išvažiuoti, stebėti ir panašiai“, – sakė jis.
Anot T. Gulbino, skaitmeninį įrankį SSVA kita savaitę pristatys Ukrainoje, pradės mokyti miestų specialistus. Jį Ukrainos savivalda naudos nemokamai.
Pasak jo, karo veiksmai Bučai padarė nuostolių už 190 mln. eurų, Borodiankai – už 140 mln. eurų. Bučoje, kurioje prieš karą gyveno daugiau nei 42 tūkst. žmonių, sugriauti 185 pastatai, dar 2,5 tūkst. buvo daugiau ar mažiau apgadinta. Tuo metu Borodiankoje visiškai sugriauti 144 pastatai, dar 1,5 tūkst. apgadinta.