14.6 C
Panevėžys
Penktadienis, 20 birželio, 2025

Lietuva prisijungs prie regiono valstybių susitarimo dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos

AutoriusVilmantas Venckūnas (BNS)
FotoBNS

Lietuva prisijungs prie regiono valstybių susitarimo dėl ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros apsaugos Baltijos jūroje.

Ministrų kabinetas pasitarimo metu pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) siūlymui pasirašyti susitarimo memorandumą su Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos vyriausybėmis ir Europos Sąjunga (ES).

Memorandumą planuojama pasirašyti penktadienį Vihuloje, Estijoje, vyksiančio Baltijos jūros valstybių tarybos šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo metu.

„Susitarimo memorandumo tikslas – nustatyti bendradarbiavimo sistemą, skirtą ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros Baltijos jūroje apsaugai ir atsparumui didinti“, – Vyriausybės pasitarime kalbėjo viceministras Julius Pranevičius.

Anot ministerijos, memorandumą pasirašančios valstybės ketina nuolat keistis informacija ir gerąja praktika dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos, bendradarbiaus ir koordinuos veiksmus su ES ir NATO, kitomis regioninėmis organizacijomis, įsteigs Baltijos jūros ekspertų grupę diskusijoms su atitinkamomis valstybių institucijomis ir organizacijomis, vertins naujų bendrų projektų, kuriais būtų siekiama stiprinti apsaugą, galimybes.

„Dokumento pasirašymą vertiname kaip labai svarbų žingsnį stiprinant Baltijos jūros valstybių bendradarbiavimą, kuris suteiks mums galimybę solidariai atliepti iššūkius mūsų regiono saugumui“, – teigė J. Pranevičius.

BNS rašė, kad Vyriausybė vasarį pritarė planui, kaip valstybės institucijos turėtų reaguoti į ryšio ar elektros kabelių bei kitos kritinės infrastruktūros Baltijos jūroje pažeidimus.

Ministrų kabinetas patvirtino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) reagavimo į jūrinės povandeninės infrastruktūros pažeidimą algoritmą – didžiausias vaidmuo reaguojant į galimas diversijas bei sulaikant įtariamus laivus tektų Valstybės sienos apsaugos tarnybai, taip pat antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“ bei Lietuvos kariuomenei.

Šioms institucijoms plane nurodytos konkrečios atsakomybės, suderinti veikimo algoritmai. Nustatyta, kad reakcijos į tokius pažeidimus laikas sutrumpės iki vienos valandos. Sprendimą priimtų vidaus reikalų ministras.

Planas parengtas pastarąjį pusmetį fiksavus ne vieną povandeninės infrastruktūros pažeidimą Baltijos jūroje.

Reaguodama į incidentus NATO sausį Baltijos jūroje pradėjo naują stebėjimo misiją „Baltic Sentry“, ja siekiama užkirsti kelią bandymams atakuoti povandeninę infrastruktūrą regione.

Lietuvos kariuomenė ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba vasario pradžioje Baltijos jūroje surengė bendras pratybas „Vieningas atsakas 25“, skirtas stiprinti nacionalinį pasirengimą povandeninės infrastruktūros apsauga.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Viceministrė: mūsų tikslas – įsteigti ne vieną, o du naujus poligonus

JP Redakcija

Lietuva ketina įsigyti tris braziliškus karinius transporto lėktuvus

JP Redakcija

D. Šakalienė: šią savaitę KAM bus nurodytos trys galimos vietos naujam kariniam poligonui

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads