Lietuva perka pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ (sandorio vertė beveik 386 mln. eurų) atnaujinta

kam.ltŠįryt Krašto apsaugos ministerijoje pasirašyta sutartis dėl pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ įsigijimo Lietuvos kariuomenei. Už kovos mašinas Lietuva sumokės beveik 386 mln. eurų. Tai brangiausias pirkinys Lietuvos kariuomenės istorijoje.

Sutartį pasirašė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, pėstininkų kovos mašinas gaminančios įmonės „Artec“ vykdantieji direktoriai Stefan Lishka ir Christoph Heumann ir tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacijos OCCAR direktorius Tim Rowntree.

Perkamos pėstininkų kovos mašinos bus apginkluotos 30 mm patranka, prieštankine ginkluote ir kulkosvaidžiais. Pirmosios mašinos Lietuvą pasieks 2017 metų pabaigoje.

Sutartimi patvirtinama, kad už vidutinę 4,38 mln. eurų kainą bus įsigytos bendros Vokietijos- Nyderlandų įmonės ARTEC gaminamos kovos mašinos su ant jų sumontuotais Izraelio gamybos bokšteliais, ginkluotais greitašaudėmis 30 mm. patrankomis ir prieštankinėmis raketomis „Spike LR“.

Bendru PKM gamintojo ARTEC ir Lietuvos sutarimu, pagal Lietuvos reikalavimus gaminamos mašinos, išlaikant sąsajas su Lietuvos istorija ir Lietuvos kariuomenės tradicijomis, bus vadinamos ne „Boxer“, o  pėstininkų kovos mašina „Vilkas“.

Planuojama, kad pirmosios iš sutartyje numatytų PKM „Vilkas“ į Lietuvą atkeliaus 2017 m. pabaigoje, o paskutinės – 2021 metais.

„Sutarties pasirašymas vainikuoja Krašto apsaugo ministerijos pastangas Lietuvos kariuomenę  aprūpinti aukštos kokybės produktu, geriausiai atitinkančiu kainos ir kokybės santykį. Tai ilgalaikė investicija į šalies gynybą ir ženklas, kad Lietuva rūpinasi savo saugumu ir investuoja į jį,“ – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

„Šiandien pasirašyta sutartimi pažymime vieną iš kertinių projekto etapų, kurį įgyvendinus,  Lietuva turės modernų  ir ypač efektyvių šarvuotų mašinų pajėgumą. Per mažiau nei aštuonis mėnesius stipri jungtinė komanda,  sudaryta atstovų  iš Lietuvos, Vokietijos, Nyderlandų, „Boxer“ gamintojų ir OCCAR, sukūrė sąlygas, kad Lietuva už gerą kainos ir kokybės balansą būtų aprūpinta  pasaulinio lygmens pajėgumu, kuris bus naudojamas artimiausius kelis dešimtmečius. Aš ir mano komanda didžiuojamės, kad dalyvaujame šioje programoje,  stiprinančioje Lietuvos saugumą. Taip pat sveikinu Lietuvą tapus OCCAR bendruomenės dalimi,“ – po sutarties pasirašymo sakė OCCAR direktorius Tim Rowntree.

Naujosiomis pėstininkų kovos mašinomis bus aprūpinti Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionai.

„Šios kovos mašinos batalionams, o tuo pačiu ir visai brigadai, suteiks didesnį mobilumą, pajėgų apsaugą ir ugnies galią. Operaciniu požiūriu turėsime galimybes ne tik saugiai transportuoti karius iki mūšio lauko,  bet ir efektyviai dalyvauti mūšyje naikinant šarvuotus ir nešarvuotus taikinius iki 4 kilometrų atstumu. Techniniu požiūriu vienetai galės lengviau integruotis ir veikti lygiaverčiai su sąjungininkais“, – po sutarties pasirašymo sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

Prieš pasirašant sutartį dėl PKM pirkimo, Krašto apsaugos ministerijoje taip pat buvo pasirašytas trišalis tarpinstitucinis  Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos, Nyderlandų Karalystės gynybos ministerijos ir Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinės gynybos ministerijos susitarimas dėl  bendradarbiavimo ir kiekvienos šalies indėlio dalyvaujant „Boxer“ programoje.

Dar viena sutartimi, kurią pasirašė OCCAR  ir Lietuvos  atstovai, buvo apibrėžtos Lietuvos ir OCCAR bendradarbiavimo apimtys, gairės ir įgaliojimai.

Įsigydama PKM „Vilkas“ ir prisijungdama prie OCCAR administruojamos šarvuočių „Boxer“ programos, Lietuva OCCAR organizacijai suteikė įgaliojimai prižiūrėti projekto vykdymą ir teikti ekspertinį vertinimą dėl perkamų šarvuočių kokybės. Dalyvaudama „Boxer“  programoje Lietuva naudosis visais šios programos teikiamais privalumais: mažesnėmis programos vystymo ir palaikymo sąnaudomis, dalijimusi technologijomis, geresne sąveika su programoje dalyvaujančiomis šalimis.

Vokietijos kompanijų „Krauss-Maffei Wegmann“ ir „Rheinmetall MAN Military Vehicles“ ir Nyderlandų kompanijos „Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland“ konsorciumo ARTEC gaminamos pėstininkų kovos mašinos „Boxer“ Lietuvos kariuomenės reikmėms pasirinktos, nes geriausiai atitiko kokybės ir kainos santykį ir papildomai iškeltus Lietuvos reikalavimus dėl maksimalios karių apsaugos ir pristatymo laiko.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pradėti Rūdninkų karinio poligono ribų žymėjimo darbai

confident-noyce

KAM pasirašė sutartį dėl dronų kamikadzių įsigijimo Ukrainai

confident-noyce

KAM planuoja Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų pagalbą Moldovai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau