Liepsnojanti Arktis: Sibiro gaisrų dūmai juda Kanados ir JAV link

AutoriusGISMETEO.LTFotoNASA

Rekordinės temperatūros Rusijos Arkties regione ir Sibire toliau laikosi gerokai aukščiau vidutinės, dėl ko nevaržomai liepsnoja ir plinta šimtai gaisrų.

Sibiro miškų gaisrų teritorija ir liepsnojančios žemės šiuo metu apima apie 1,2 milijonus hektarų. Dūmų debesys yra ypatingai dideli ir juda link JAV ir Kanados.

Rusijos agentūra „Avialesookhrana“, atsakinga už miškų gaisrų valdymą iš oro, nustatė, kad gaisrų teritorija yra didesnė ir žymiai ankstyvesnė nei įprasta. O dėl to kalta istorinė birželio mėnesio karščio banga, rašo severe-weather.eu.

Apie pusė miškų ploto Rusijoje stūkso atokiuose, sunkiai pasiekiamuose regionuose. Būtent dėl to, ugniagesiai leidžia jiems liepsnoti nevaldomiems jei tik gaisrai negrasina netoliese įsikūrusiems miesteliams ir jų gyventojams.

Rekordinė karščio banga

Pirmuosius penkis 2020 metų mėnesius vidutinė temperatūra Sibire buvo beveik 10 °C virš normos. Regionas šyla spartesniu tempu nei buvo modeliuota reaguojant į kylančius anglies dioksido ir kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų lygius.

Ir šis šiltėjimas veda link greito amžinojo įšalo tirpsmo ir intensyvėjančių miškų gaisrų.

Plataus masto gaisrų pavojus kilo po rekordinės karščio bangos, kuri regioną alino prieš dvi savaites. Verchojansko miestas, Rusijoje, pasiekė naują visų laikų Šiaurinio poliaračio karščio rekordą, kuomet birželio 20 d. temperatūros čia šoktelėjo net iki +38,0 °C.

Sibire intensyvėja dramatiški miškų gaisrai

Nors vasaros mėnesiais Sibire liepsnojantys gaisrai yra dažni, tačiau rekordinės temperatūros ir ypač stiprūs vėjai lemia tai, kad šimtų tūkstančių hektarų teritorijoje ima plisti labai pavojingi nekontroliuojami gaisrai.

Šiuo metu liepsnoja mažiausiai 150 didelių aktyvių gaisrų, o sąlygos prastėja kiekvieną dieną. Šių gaisrų veikimo zona yra didesnė nei įprasta.

Kitas pavojingas šiltėjančio Sibiro Arkties regiono aspektas yra didžiuliai anglies kiekiai amžinajame įšale, kurie gali būti išlaisvinti tokių gaisrų metu.

Duomenys atskleidžia dūmų debesų judėjimą per Šiaurinį pusrutulį iš Sibiro. Taip pat galima matyti ir tankius vietinių dūmų/smogo dalelių debesis Indijoje bei Kinijoje.

Birželio mėnesis buvo ypatingai karštas, o jo metu daugybė regionų pasiekė savo naujus visų laikų temperatūrų rekordus. Daugybė teritorijų liepsnoja, o Sibiras yra, tikrąja to žodžio prasme,  perkaitęs.

Miškų gaisrai matomi ir iš kosmoso

NASA palydovinės nuotraukos pateikia išskirtinius Sibiro gaisrų vaizdus. Prasčiausia situacija yra regione aplink Verchojanską, Sachos Respublikoje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Klimatologas S. Dikčius – apie klimato kaitos požymius Lietuvoje: tereikia pažvelgti, kas vyksta už lango

confident-noyce

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba: šių metų sausis buvo šalčiausias nuo 2016-ųjų

confident-noyce

Aplinkos ministerijai – priekaištai dėl miškuose sustabdytų darbų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau