Prognozuojama, kad geopolitinei situacijai išliekant nepakitusiai, elektros kainos šiemet išliks stabilios ir bus mažiausios per pastaruosius keturis metus, sako Lietuvos energetikos agentūros (LEA) direktorė Agnė Bagočiūtė.
„Elektros kainose mes tikrai matome kol kas stabilumą ir jeigu nepasikeis, neįvyks kažkokių netikėtų pokyčių, kad šiais metais vidutinė elektros kaina bus mažiausia per pastaruosius keturis metus. Žiūrint konkrečiai paskutiniu laikotarpiu, matome, kad (elektros kaina – ELTA) svyruoja 80-100 eurų už megavatvalandę ribose, panašias prognozes galime daryti ir ateičiai“, – žurnalistams sakė A. Bagočiūtė.
Agentūros prognozėmis, tikėtina, kad pigiausias mėnuo šildytis, kaip ir kiekvieną sezoną, bus gruodis.
Anot A. Bagočiūtės, kitąmet stabilumą elektros rinkoje lems didesnė vietinių energijos išteklių generacija.
LEA skaičiavimais, nuo 2023 m. pradžios iki 2024 m. trečiojo ketvirčio nefiksuotos elektros kainos planų vidutinė kaina siekia 0,218 euro už kilovatvalandę (kWh) – yra 16 proc. mažesnė už fiksuotos kainos planų vidutinį tarifą ir 7 proc. mažesnė už visuomeninio teikimo tarifą.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) kitąmet ketina nustatyti iki 5 proc. didesnes visuomeninio tiekimo kainas. Prognozuojama, kad vienos laiko zonos „standartinį“ planą turintys gyventojai, nuo šių metų liepos 1 d. mokėję 19,7 centų už kWh elektros (su PVM), nuo kitų metų sausio 1 d. mokės 4 proc. daugiau – 20,5 centų už kWh.
„Be abejo, ką VERT vertina nustatydami kainas, tai ne tik prognozes, bet (…) ir kompensacijas už kainas. Ir reikėtų prisiminti, kad kai nustatė 19,7 centų už kWh tarifą, tuo metu buvo situacija, kad elektros kaina rinkoje tuo laikotarpiu prieš tai tikrai mažėjo, tai įtakojo ir mažesnį nustatytą tarifą. Šiuo metu VERT vertina esamą situaciją ir prognozes“, – aiškino A. Bagočiūtė.