5.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 19 rugsėjo, 2021

Laukiantiems didžiųjų švenčių – nemaloni žinia: šiemet bus kitaip

Kone gražiausių žiemos švenčių – Kalėdų ir Naujųjų metų – dažnas laukia su džiaugsmu. Pasilepinama ne tik dovanomis, maistu, bet ir poilsio dienomis. Tačiau – ne šiemet.

Taip jau sutapo, kad šiemet prie Kūčių stalo sėsime šeštadienį, Kalėdas švęsime sekmadienį, o Naujuosius metus taip pat pasitiksime naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Tad bene didžiausios metų šventės padovanos tik vieną laisvadienį – gruodžio 26-ąją, Antrąją Kalėdų dieną.

Ilgųjų savaitgalių buvo daugiau

Tiesa, 2016-ieji – pilni ilgųjų savaitgalių. Šiemet jų – net 6, kai pernai buvo vos 4. Laisvadieniai šiemet buvo sausio 1-ąją (penktadienis), vasario 16-ąją (antradienis), kovo 11-ąją (penktadienis), kovo 28-ąją (Velykų antroji diena, pirmadienis), birželio 24-ąją (penktadienis), liepos 6-ąją (trečiadienis), rugpjūčio 15-ąją (pirmadienis), lapkričio 1-ąją (antradienis). Jį turėsime ir gruodžio 26-ąją – Antrąją Kalėdų dieną, pirmadienį.

Laisvos dienos netekome per Darbo žmonių dieną gegužės 1-ąją, kuri buvo minima sekmadienį. Sekmadienį nuolat minimos ir Velykos, kurios šiemet buvo kovo 26-ąją.

Proga išnaudoti atostogas

Tačiau, nors šiemet metų gale išeiginių bus mažiau nei pernai, pasinaudojus dabartine tvarka poilsio laiką dar galima pasiilginti – šventinės dienos neįskaičiuojamos į kasmetinių atostogų laiką. „Paprastai tai reiškia, kad atostogos patęsiamos tiek dienų, kiek trunka šventės, arba jeigu yra atskiras susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio, tai fiksuojama kaip nepanaudotų atostogų likutis ir perkeliama į ateitį. Šia prasme šiemetinis kalendorius labai „dėkingas“. Vis dėlto, jeigu, tarkime, 14 kalendorinių dienų kasmetines atostogas darbuotojas pradeda gruodžio 19 d., tai jam į darbą teks grįžti ne 2017 m. sausio 2 d., bet sausio 6 d. Tai yra jos prasitęs keturiomis į jo atostogas pakliuvusiomis šventinėmis dienomis“, – DELFI dar anksčiau sakė Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorė Daiva Petrylaitė.

Kas keisis kitąmet?

Ji atkreipė dėmesį, kad jeigu darbuotojas atostogauti pradės 2016 m. gruodžio mėn, tai visas atostogas jis dar gaus kalendorinėmis dienomis, nesvarbu, kad nuo kitų metų įsigaliosiančiame naujame kodekse numatyta, kad atostogos suteikiamos darbo dienomis. Ji pripažino, jog nuo kitų metų įsigaliojus naujam Darbo kodeksui šventinės dienos taip pat bus „išminusuojamos“ iš kasmetinių atostogų, nes toks yra tarptautinis ir Europinis principas, kurio Lietuvoje taip pat turi laikytis.

„Tačiau… Jeigu šventinės dienos sutaps su savaitgaliais (kaip šiemet bus gruodžio 24–25 dienomis), o darbuotojo atostogos bus skaičiuojamos 5 darbo dienų per savaitę režimu, tai jam nebebus pridedamos tos dvi dienos. Kita vertus, jeigu toje pačioje darbovietėje bus dirbančių 6 darbo dienų savaitėje režimu (tai reiškia ir atostogaujančių tokiu pat režimu), jiems šiuo atvejų viena atostogų diena bus pridedama. Žinoma, tai labiau teorinės tikimybės, bet aš asmeniškai čia įžvelgčiau tam tikrą diskriminaciją ir taip sakant „dvigubus standartus“, – reziumavo teisės profesorė.

Nuo kitų metų pradžios įsigaliosiančiame Darbo kodekse numatyta, kad, skirtingai nei dabar, kasmetinės atostogos bus skaičiuojamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis. Vietoje 28 kalendorinių dienų bus suteikiama 20 darbo dienų atostogų per metus. Iki šių metų pabaigos sukauptos atostogų dienos iš kalendorinių į darbo dienas bus perskaičiuojamos santykiu 7 prie 5.

Ilsimės bene daugiausiai

Lietuviai iš viso turi 15 švenčių dienų. Pagal šį rodiklį esame antri Europoje – ilsimės bene daugiausiai. Kitos ES šalys vidutiniškai švenčia 8-9 dienas. Vidutiniškai per vieną nedarbo dieną į valstybės biudžetą neįplaukia iki 29 mln. eurų.

DELFI-logo-01


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šalies vadovai sveikina stačiatikius su šv. Kalėdomis

confident-noyce

Krekenaviečių šeima miestelyje puoselėja šventinį džiaugsmą

confident-noyce

Papuošti Panevėžio bažnyčią prireikė aukštalipių pagalbos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau