Šį mėnesį progų akis į dangų pakelti bus nemažai. Per artimiausias dvi savaites savo pikus pasieks du puikūs meteorų lietūs – Šiauriniai Tauridai ir Leonidai, kurie dangų raižys krentančiomis žvaigždėmis.
Šiaurinių Tauridų meteorų lietus
Šis lietus tapo matomas vėlyvą spalio mėnesį ir tęsis kasnakt iki pat gruodžio 10 d.
Jo piko periodas bus nuo lapkričio 11 d. trečiadienio nakties iki ankstyvo ketvirtadienio ryto, lapkričio 12 d., kuomet Mėnulis bus maždaug 15% pilnas.
Įprastai šis meteorų srautas suformuoja vos nuo penkių iki dešimties krentančių žvaigždžių per valandą, kurių didžiausias skaičius fiksuojamas tamsiausiose vietovėse. Visgi, anot astronomijos ekspertų, šis meteorų srautas yra išskirtinis dėl to, kad jo metu neretai susiformuoja ryškūs ugnies kamuoliai (angl. fireballs).
Taigi, šį meteorų srautą stebėti verta ne tiek dėl jo kiekybės, kiek dėl kokybės.
Įdomus faktas: Tauridų pavadinimas kildinamas iš Tauro arba Jaučio žvaigždyno.
Leonidų meteorų lietus
Šis meteorų srautas kasmet matomas nuo lapkričio 6 d. iki lapkričio 30 d. Jo piko periodas bus fiksuojamas pirmadienio, lapkričio 16 d., nakties valandomis iki antradienio, lapkričio 17 d., kuomet Mėnulis bus vos 5% pilnas.
Įprastai pasirodo apie 15 meteorų per valandą.
Įdomus faktas: Šis srautas vadinamas Leonidais dėl jo radianto arba dangaus taško, iš kurio meteorai pasklinda, esančio Liūto žvaigždyne.
Patarimai meteorų srauto stebėjimui
Jei norite išvysti krentančią žvaigždę, rekomenduojama susirasti tamsią vietovę, kiek įmanoma toliau nuo gatvių apšvietimo ir ryškių miesto šviesų.
Pabandykite nueiti į parką ar atvirą lauką, su geru dangaus vaizdu.
Tam nereikia jokios specialios įrangos, tokios kaip teleskopai ar žiūronai. Astronomijos ekspertai teigia, kad prireiks tik jūsų pačių akių ir maždaug 20 minučių, skirtų joms priprasti prie tamsos, o tada jau galite žvalgytis dangų skrodžiančių meteorų.
Anot ekspertų, geriausias laikas meteorų srautų stebėjimui yra nuo vidurnakčio iki priešaušrio valandų. Būtent tuomet meteorų lietūs yra linkę suaktyvėti ir suformuoti didžiausią krentančių žvaigždžių, pasirodančių per valandą, skaičių.