19.7 C
Panevėžys
Antradienis, 28 birželio, 2022

Laisvės aikštėje sužydėjo vienybė: panevėžiečiai pasipuošė ukrainietiška vyšyvanka

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Laisvės aikštėje sužydėjo vienybė: panevėžiečiai pasipuošė ukrainietiška vyšyvanka.

Nuo karo Ukrainoje pradžios, kiekvieną dieną, Laisvės aikštės vaikų žaidimų aikštelėje renkasi ukrainiečiai Lėlių vežimo teatro aktoriai – čia suplevėsuoja ne tik Ukrainos vėliava, bet ir „vaikšto“ aktorių valdomos lėlės. Tačiau ši diena ypatinga – šiandien ukrainiečiai švenčia Tarptautinę Vyšyvankos dieną, o kartu su jais solidarizuojasi ir visas pasaulis, Lietuva, Panevėžys.

Šiandien, vilkėdami Ukrainos liaudies siuvinėjimais išmargintais rūbais, pečius apsigaubę Ukrainos vėliavomis ir plakatais su užrašu „Karui ne“, panevėžiečiai rinkosi Laisvės aikštėje ir taip skleidė žinią apie palaikymą Ukrainai. O, pasipuošę ukrainietiškomis vyšyvankomis, Lėlių vežimo teatro aktoriai panevėžiečiams dovanojo ukrainiečių dainų koncertą.

Laisvės aikštėje sužydėjo vienybė: panevėžiečiai pasipuošė ukrainietiška vyšyvanka.

Vyšyvanka – mūsų saugotojas

Kasmet trečiąjį gegužės ketvirtadienį ukrainiečiai ir jų draugai visame pasaulyje puošiasi tradiciniais raštais išmargintais marškiniais ir mini Vyšyvankos dieną. Šiandien ši diena minima ir Lietuvoje, siekiant pagerbti su Rusijos karine agresija kovojančios Ukrainos tradicijas ir solidarizuotis su Lietuvoje gyvenančia ukrainiečių bendruomene, kurios gausi dalis – karo pabėgėliai.

Prieš penkerius metus į Panevėžį atvykusi aktorė Margarita pasakojo, kad vyšyvanka yra tam tikrais raštais siuvinėta suknelė ar marškiniai.

Margarita.

„Moterys, mamos savo vaikams, berniukams siuvinėja marškinius, kad apsaugotų juos nuo piktų žodžių, piktų dvasių. Tai mūsų saugotojas. Kiekviename regione paplitę skirtingi raštai. Mano miestelyje Dnipre populiarios gėlės, kur kalnai, tai ir vyšyvanka su kalnų motyvais. Kiekvienais metais Vyšyvankos dieną, visi išeina į gatves, mokyklose pasipuošia vaikai. Be to, mokyklose vyksta specialios pamokos, kur vaikai mokomi siuvinėti tam tikrus ženklus, motyvus“, – pasakojo ukrainietė.

Visada šiuolaikiška

Paklausta, kuo ypatingą ši diena, Margarita paaiškino, kad svarbi ne tik ši diena: „Man šie drabužiai svarbūs kiekvieną dieną ir norėčiau su jais vaikščioti kasdien, todėl, kad tai ir gražu, ir kitaip jaučiuosi. Labai sunku paaiškinti šį jausmą. Tai yra mūsų istoriją. Ši diena prasminga tuo, kad galime prisiminti, ką mes turime“.

Margaritai antrina ir jos kolegė, taip pat vyšyvanka pasipuošusi ukrainietė Marija. „Tai labai geras jausmas, džiaugiuosi, kad kada dar buvau Ukrainoje, nusipirkau šią suknelę. Tai ne tik viena diena per metus, kada ją vilkiu. Man neatrodo, kad tai tik tradicinis drabužis. Tai gali būti ir kasdienis rūbas, nebūtinai tam reikia šventės. Ši suknelė niekada neatrodys nebemadinga, ji visada bus šiuolaikiška“, – šypsojosi Marija.

Marija.

Suteikia jėgų kovoti

Panevėžio lėlių vežimo teatro aktorės atvirai kalba ir apie džiaugsmą, kurį joms suteikė atėję palaikyti panevėžiečiai.

„Tai, kad žmonės pasipuošę, mums labai svarbu. Jaučiame, kad visi palaiko Ukrainą. Tai duoda jėgų mums kovoti. Mes ir taip žinome, kad teisybė yra su mumis ir kada žmonės tiki kartu su mumis, mus tai džiugina, mums tai labai svarbu“, – kalbėjo Marija.

Margarita sako, kad visa tai paliečia labai giliai, iki ašarų: „Mes jaučiame, kad visas pasaulis su mumis, su Ukraina. Negaliu surasti žodžių, nes ir taip jau viskas suprantama. Mums svarbu, kad visas pasaulis su mumis ir, man atrodo, dabar visi sužinojo, kokia graži ir stipri Ukraina“.

Laisvės aikštėje sužydėjo vienybė: panevėžiečiai pasipuošė ukrainietiška vyšyvanka.

Švęsime po taikiu Europos dangumi

Laisvės aikštėje susirinkusiems ukrainiečiams pagarbą ir šiuo metu už savo šalies laisvę kovojantiems ukrainiečiams išreiškė ir vyšyvanka pasipuošęs Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

„Šiandien minima Tarptautinė vyšyvankos diena. Dabar, kai Ukrainą siaubia kraugeriškas Rusijos sukeltas karas, ši diena įgauna dar vieną – pasaulio žmonių vienybės su ukrainiečiais – prasmę. Kreipiuosi į čia susirinkusius ir visus Panevėžyje įsikūrusius ukrainiečius – mūsų miesto bendruomenė besąlygiškai palaiko jus šiuo Ukrainos tautai sunkiu metu. Tegul Panevėžyje tvyranti visų mūsų bendrystė palengvins pergalės kare laukimą. Tikiu, kad ta diena išauš. Tikiu, kad kitą Tarptautinę vyšyvankos dieną švęsime po taikiu Europos dangumi“, – sakė R. Račkauskas.

R. Račkauskas.

Vienybės simbolis

Vyšyvanka – liaudiškais raštais siuvinėti marškiniai. Nors šiais raštais marginti marškiniai matomi ir kituose slaviškuose kraštuose, ukrainietiška vyšyvanka išsiskiria savitomis siuvinėjimo ypatybėmis. Kiekvienas raštas pasakoja šeimos ar regiono istoriją.

Ant marškinių išsiuvinėti geometriniai raštai vertinami kaip simboliniai amuletai, kurie sutelkia ir suteikia jėgų, taip reikalingų kovoje už laisvę. Kartu tai ir labai vienijantis simbolis – Vyšyvankos diena minima ir Kanadoje, ir JAV, ir daugelyje kitų šalių, kuriose yra gausios ukrainiečių bendruomenės. Tikima, kad šie marškiniai turi apsaugančių galių. Tai ukrainiečių tautinio tapatumo ženklas, vienybės ir Tėvynės meilės simbolis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Advokatas: Sausio 13-osios byloje nuteistas A. Radkevičius gina Ukrainą nuo Rusijos

confident-noyce

V. Sinkevičius Kyjive pasirašė Ukrainos narystės ES aplinkos ir klimato programoje sutartį

confident-noyce

ES suteikus kandidatės statusą Ukrainai, G. Nausėda giria „didelį kelią“ nuėjusią Europą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau