Krepšinio byloje išteisinti panevėžiečiai atgavo pasitikėjimą teisine valstybe

Krepšinio byloje išteisinti panevėžiečiai atgavo pasitikėjimą teisine valstybe

Raimonda MIKUČIONYTĖ, BNS / BNS nuotr.

V. Satkevičius.

Vilniaus apygardos teismas šiandien dėl visų inkriminuotų nusikaltimų visiškai išteisino Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną ir kartu su juo susijusius 9 asmenis. Tačiau nuosprendis ne galutinis – jis gali būti per 20 dienų skundžiamas.

Ši byla susijusi su pasirengimu Lietuvoje vykusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui 2011 metais. M. Balčiūnui kaltinimai buvo pareikšti dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir kitų nusikaltimų.

BIC

Nepadarė jokio nusikaltimo

Teismas nusprendė, kad nė vienas iš devynių kaltinamųjų nepadarė jokio nusikaltimo ir neįžvelgė jokio savanaudiškumo. Kaltinimai kaip juridiniam asmeniui dėl sukčiavimo ir dokumento klastojimo buvo pareikšti ir pačiai federacijai, ji taip pat visiškai išteisinta.

„Teisėjų kolegija žiūrėjo plačiau, ne vien tik į tai, kas kaltinime parašyta. Platesnis kontekstas sudaro pasiruošimą pačiam Europos krepšinio čempionatui. Kolegija vertino visą tą kontekstą, kad kaltinamųjų veiksmai nukreipti į pasiruošimą. Tą ką FIBA Europe reikalavo iš Lietuvos valstybės, tą jie stengėsi padaryti“, – sakė teisėjas Alenas Piesliakas.

A. Piesliakas.

Pakenkė jo reputacijai

Buvęs LKF generalinis sekretorius M. Balčiūnas džiaugėsi nuosprendžiu ir sakė tikėjęsis sulaukti tokio verdikto.

„Noriu pasidžiaugti, kad teisingumas ir pilietiškumas šioje situacijoje triumfavo. Lietuvoje galima apginti savo vardą, garbę teises, teismas šiandien tai parodė“, – žurnalistams po posėdžio sakė M Balčiūnas.

Jis teigė tikis, kad prokuratūra neskųs Vilniaus apygardos teismo nuosprendžio Apeliaciniam teismui. Pasak jo, kaltinimai ir ilgai trukęs procesas pakenkė jo reputacijai.

Tiriant bylą, 2013 sausį M. Balčiūnas buvo suimtas daugiau nei savaitę.

Atgauna pasitikėjimą

Šioje byloje kaltinimų buvo sulaukęs ir buvęs Panevėžio meras, dabar Panevėžio tarybos narys konservatorius ir R. Sargūno sporto gimnazijos darbuotojas Vitalijus Satkevičius bei tuometinis jo patarėjas Darius Simėnas.

Naujienų portalui JP D. Simėnas prisipažino, kad išgirdęs nuosprendį, jaučiasi pakylėtas.

„Atgaunu pasitikėjimą teisine valstybe, – pagalvojęs ištarė D. Simėnas. – Mano asmeniniu atžvilgiu šešerių metų procesas atėmė pačius geriausius ir darbingiausius metus, per kuriuos galėjau siekti karjeros, per kuriuos galėjau netrukdomai dirbti darbus. Be to, ne visi sulaukė šios džiugios dienos – per tą laiką mirė mano tėtis. Tiesa, nuosprendis per 20 dienų gali būti apskųstas. Tik nežinau, ką ten skųsti?“

D. Simėnas.

Įrodinėjo savo nekaltumą

Buvęs Panevėžio meras V. Satkevičius portalui JP pasidžiaugė pasibaigusiu teismo procesu.

„Tada ir dabar kartojau, kad esu nekaltas. Dabar tą pasakė teismas. Pasakė visiems devyniems, kad nekalti. Jaučiuosi tarsi būčiau išlaikęs egzaminą. Nors sakoma, kad politikai užsiaugina storą odą, bet tai ne tiesa – per tą laiką pašlijo mano sveikata“, – atsidusęs sakė jis ir pridūrė:

„Visada sakiau, kad dirbau Panevėžiui, Lietuvai. Ir nesigailiu, kad dirbau. Beje, STT manimi susidomėjo, kur kas anksčiau – dar nebuvau išrinktas meru. Sekė nuo 2010 m. vasario 1 dienos. Dar tada net apie Europos krepšinio čempionatą negalvojau, bet STT jau manęs klausėsi ir sekė iki 2013-ųjų metų, kai buvo pareikšti įtarimai. Kita vertus, pagal specialiųjų tarnybų įstatymą jei kyla įtarimai, tai reikia perspėti, bet STT klausėsi ir tylėjo.“

Nepasiėmė jokių pinigų

Pareigūnai skelbė, kad iš viso kaltinamieji tokiu būdu LKF naudai užvaldė 2,375 mln. litų (per 687 tūkst. eurų), iš kurių daugiau nei 80 procentų buvo panaudota viešbučio rekonstrukcijai.

Tuo metu teisėjas A. Piesliakas sako, jog išnagrinėjus bylą paaiškėjo, kad kaltinamieji sau nepasiėmė jokių pinigų.

„Viskas buvo skirtas viešbučio finansavimui ir kad čempionatas Lietuvoje vyktų“, – sakė teisėjas.

P. Urbšys.

Byla ilgai užsitęsė

Panevėžietis Seimo narys Povilas Urbšys, iki 2012 metų vadovavęs STT Panevėžio vadybai, naujienų portalui JP teigė, kad pradinis tyrimas šioje byloje buvo pradėtas dar jam vadovaujant valdybai.

„Tyrimas prasidėjo dar man vadovaujant STT Panevėžio valdybai. Ikiteisminis tyrimas išryškina, kas yra užfiksuota, o įrodymai pateikiami teismui. Jeigu tyrimo metu išryškinama byla, bet padaromas brokas, tai man nedera kalbėti apie tyrimo legalizavimą, kai viskas buvo pateikta. Todėl man sunku spręsti. Už visą tyrimą negaliu atsakyti. Daug kas priklauso nuo baigiamojo etapo. Juolab kad teismas sprendžia ne pagal vienarūšius įrodymus. Yra parodymai, yra dokumentai. Kitas dalykas, pati byla labai ilgai užsitęsė. Kuo ilgiau užtrunka bylos tyrimas, tuo blogiau. Čia kaip su vynu – kuo ilgiau jį laikysi užraugtą, jis gali pavirsti actu“, – apibendrino Seimo narys.

STT pateikti kaltinimai

Prokuratūra M. Balčiūną kaltino, kad eidamas LKF generalinio sekretoriaus pareigas M. Balčiūnas susitarė su federacijos vyr. finansininke ir vykdomąja direktore, kad federacijos vardu būtų surašyti tikrovės neatitinkantys darbų atlikimo – perdavimo aktai bei kiti į oficialią apskaitą įtraukti suklastoti finansiniai dokumentai bei sąskaitos apie neva Panevėžio savivaldybei LKF suteiktas paslaugas.

Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, duomenimis, Panevėžio miesto savivaldybės lėšos galėjo būti apgaule bei klastojant dokumentus užvaldytos LKF naudai ir vėliau panaudotos bendrovės „Via Unica“ viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai.

Labirintų parkas

Modelis

AIK

Mano namukas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.