Krekenavos mažoji bazilika atsinaujina: gavo restauracijai lėšų

Krekenavos mažoji bazilika atsinaujina: gavo restauracijai lėšų

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Gintaro LUKOŠEVIČIAUS, Arnetos MATUZEVIČIŪTĖS, "Facebook" nuotr.

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilika kapitališkai remontuojama. Planuojama, kad kitų metų antroje pusėje Krekenavos mažoji bazilika švytės naujomis spalvomis ir kvies maldininkus maldai atsinaujinusioje šventovėje.   

Darbų pabaiga – kitąmet

BIC

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas Gediminas Jankūnas naujienų portalui JP pasakojo, kad Krekenavos bazilika yra vienas iš Jono Pauliaus II piligrimų kelio objektas.

„Beveik 4,5 mėnesio dirbome su popieriais, kol buvo parengtas projektas. Jį patvirtinus gavome finansavimą 1,7 mln. eurų. Prasidėjo Krekenavos bazilikos remonto ir rekonstrukcijos darbai, kuriuos planuojame užbaigti kitąmet liepos mėnesį. Tačiau, jau kaip dabar supratome, darbai gali užsitęsti ir bus baigti iki 2020 metų pabaigos. Svarbu, kad jie būtų baigti ir Krekenavos šventovė nušvistų šviežiomis spalvomis“, – kalbėjo dvasininkas.

G. Jankūnas.

Remonto reikėjo

Pasak Krekenavos bazilikos klebono, darbai prasidėjo nuo stogo keitimo darbų.

„Stogas bus perdengtas naujomis medžiagomis – variu. Po to restauruosime sienas, kad jos galėtų kvėpuoti ir nedrėktų. Taip pat bus restauruoti bažnyčios bokštai ir įrengti patogus laiptai. Viename bokšte įrengsime apžvalgos aikštelę. Iš šio bokšto atsivers puikus vaizdas į Krekenavos miestelį ir jo apylinkes. Be to, bus galima apžiūrėti ir ten kabančius varpus, kurių vienas – pats seniausias Panevėžio regione ir datuojamas XVII a.“, – pristatinėjo šventovės darbus klebonas G. Jankūnas ir tęsė:

„Bažnyčios viduje keisime grindys. Jos bus padengtos klinkerio (keramikos rūšis) medžiaga. Viduje bus restauruoti bazilikos skliautai – juos dažysime. Pagaminsime naujus suolus, kurie bus pritaikyti aukštesnio ūgio žmonėms. Beje, pamiršau pasakyti, kad izoliuosime nuo drėgmės bazilikos pamatus. Krekenavos bazilika remontuojama kapitališkai. Jau labai reikėjo šventovei remonto.“

Restauruojamas stebuklingas paveikslas

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas G. Jankūnas naujienų portalui JP pasidžiaugė dar vienu darbu.

„Iki remonto pabaigos planuojamas restauruoti stebuklingas Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslas. Jis šiuo metu restauruojamas Prano Gudyno restauravimo centre. Po restauracijos jis vėl papuoš baziliką. Beje, kol vyksta remonto darbai bazilikoje šv. Mišios aukojamos parapijos namų didžiojoje salėje“ – aiškino dvasininkas.

 Apie projektą

„Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos restauracija ir pritaikymas viešojo vartojimo tikslams“ projektas įgyvendinamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Aktualizuoti kultūros paveldo objektus“.

Projekto įgyvendinimui iš ES fondų, konkrečiai – Europos regioninės plėtros fondo – skirta 100 proc. įgyvendinimui reikalingų lėšų – 1,7 mln. eurų.

 Krekenavos šventovė

Tai vienintelė Lietuvoje Romos Didžiosios Marijos bazilikos dukterinė šventovė.

Joje šimtmečius gerbiamas stebuklingas Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslas.

Šiaurės ir vidurio Aukštaitijoje šventovė plačiai garsėja ne tik savo grožiu, bet ir Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų – Žolinės atlaidais.

Net 8 krekenaviečiai įtraukti į XX a. Bažnyčios Martirologą – kankinių knygą.

Krekenava, įsikūrusi dešiniajame Nevėžio krante, pusiaukelėje tarp Panevėžio ir Kėdainių, 13 km į vakarus nuo Ramygalos, 27 km į pietvakarius nuo Panevėžio.

Miestelis istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas prieš 600 metų. Šventovė, nuo seno garsėjanti stebuklinguoju Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslu ir Žolinės atlaidais, daugiausia maldininkų sutraukia iš šiaurės ir vidurio Aukštaitijos.

2009 metais Krekenavos bažnyčia paskelbta Romos Didžiosios Marijos bazilikos dukterine šventove – filija.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.