Kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo

Kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo

0

Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija kreipėsi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą su pareiškimu dėl viešojo intereso gynimo.

Pareiškime konstatuota, kad Bendrasis pagalbos centras (BPC) per 12 metų nuo jo įkūrimo dienos nesugebėjo sukurti  greitosios medicinos pagalbos (GMP) pajėgų valdymo sistemos, nors buvo gavęs jos įkūrimui virš 22 mln. litų projekto lėšų (dalinai iš Europos Sąjungos), o jos palaikymui iki 3,1 mln. Lt kasmet. Pagal Bendrojo pagalbos centro įstatymą BPC turėjo pradėti valdyti GMP pajėgas (brigadas) nuo 2011 m. sausio 1 d., tačiau iki šiol neturi tam nei techninės-programinės įrangos, nei kompetencijos. Tuo tarpu greitosios medicinos pagalbos tarnybos, vykdančios nuoseklius Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymus (nuo 2005 metų) turi efektyvią modernią pajėgų valdymo sistemą, kuri užtikrina labai aukštą kvietimų aptarnavimo operatyvumą.

Šios sistemos griovimas ne tik būtų ekonomiškai neefektyvus, nes kainuotų didelius pinigus, bet ir sukeltų grėsmę pacientų sveikatai ir gyvybei: sprendimą dėl brigados siuntimo (nesiuntimo) priiminėtų ne medikas profesionalas, neaiškios taptų atsakomybės ribos, sumažėtų operatyvumas.

BIC

Gyventojų interesus pažeidžia ketinimas artimiausius metu perjungti tiesioginius greitosios medicinos pagalbos kvietimo numerius į telefoną 112. Į GMP dispečerines trumpuoju numeriu 033 tiesiogiai skambina 73-75 proc. gyventojų, o per 112 tarnybą medicinos pagalbos kreipiasi 25-27 proc. gyventojų. Pasirinkimo teisės ir galimybės kreiptis dėl sveikatos problemų tiesiogiai į medikus atėmimas pažeidžia įstatyme įtvirtintą asmens laisvę.

Pareiškime paprašyta taip pat išnagrinėti Bendrojo pagalbos centro galimai neracionalų, neefektyvų ir neskaidrų lėšų naudojimą, politikų ir verslininkų susitarimą.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.