-0.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

Kraujo davę JP žurnalistai: „Užtrukome ne ilgiau nei pusvalandį, o sąžinė – ramesnė“

A. Matuzevičiūtė ir R. Ančerevičius.
A. Matuzevičiūtė ir R. Ančerevičius.

Lietuvoje dėl koronaviruso paskelbus karantiną, sumažėjo žmonių, galinčių duoti kraujo, o jei virusas šalyje plis ir toliau, prognozuojamas kraujo trūkumas.

Visuomenė gyvena karantine, didžioji dalis žmonių, tarp jų – ir kraujo donorai, leidžia laiką namuose.

Laikantis Vyriausybės nurodymų, nevykdomos mobilios kraujo donorystės akcijos. Tačiau kraujo poreikis bet kokiu atveju išlieka aktualus ir karantinas Nacionalinio kraujo centro darbo nesustabdo – kraujo komponentai ir toliau pristatomi gydymo įstaigoms.

Kraujo reikia nuolat

Planinės operacijos gydymo įstaigose kol kas nevyksta, tačiau kraujo nuolat reikia neatidėliotiniems ir gyvybiškai svarbiems atvejams – žmonėms po nelaimingų atsitikimų, traumų, nudegimų, taip pat gimdymo metu, kraujo vėžiu ir kitomis sunkiomis ligomis sergantiems pacientams.

„Dedame visas pastangas, kad sutelktume žmones, užtikrintume procesų saugumą ir visus, kurie yra sveiki, kviečiame atvykti donorystei“, – naujienų portalui JP teigė Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo donorų organizatorius Donatas Šniutė.

Nacionalinio kraujo centro atstovų teigimu, šiuo metu vienintelė galimybė donorams dovanoti kraujo yra stacionariuose padaliniuose.

D. Šniutė.

Donorai nelieka abejingi

„Labai džiaugiamės, kad kraujo donorai nelieka abejingi. Matydami ir suprasdami sudėtingą situaciją skuba padėti. Turime puikių pavyzdžių, kai donorai kooperuojasi ir vyksta keliasdešimt kilometrų, kad padėtų šioje visiems sudėtingoje situacijoje, didelis ačiū jiems už tai“, – sakė D. Šniutė.

Gerą pavyzdį kitiems parodė bei kraujo davė Panevėžio miesto savivaldybės mero patarėjas Lauras Jagminas, Sporto skyriaus vedėjas Justinas Jasiukaitis, J. Miltinio dramos teatro aktorius Laimutis Sėdžius, jaunimo atstovai.

Šiandien kraujo davė ir naujienų portalo JP atstovai: korespondentė Arneta Matuzevičiūtė ir fotografas Rimvydas Ančerevičius.

„Neturėtume likti abejingi kraujo donorystei, pradėkime nuo savęs. O ypač šiuo laikotarpiu, kai tai reiškia labai daug ir nieko nekainuoja“, – sako R. Ančerevičius.

„Užtrukome ne ilgiau nei pusvalandį, o sąžinė ramesnė trims mėnesiams – iki kito apsilankymo. Suprantu, kad šiuo metu turime saugoti ir save, ir aplinkinius, kuo mažiau kišti nosį iš namų, tačiau pasaulis nesustoja ir į pasaulį ateina naujagimiai, keliaujantys žmonės patenka į autoįvykius, kai kurios ligos bei operacijos nelaukia kol baigsis karantinas. Kraujo donorų gerokai sumažėjo, o jo poreikis – didelis. Labai tikiuosi, kad drąsesni, sveiki žmonės nepraleis progos užsukti į kraujo centrą. Patikinu, kad juos pasitiks sterilios patalpos, už medicininių kaukių besislepiančios medikų šypsenos, rūpestis ir dėkingumas“, – teigė A. Matuzevičiūtė.

Būdami atsakingi už visų šalies gydymo įstaigų aprūpinimą krauju, Nacionalinio kraujo centro atstovai kviečia ir labai laukia kraujo donorų savo padaliniuose didžiuosiuose miestuose.

[quote_box_center] Svarbi informacija kraujo donorams:

Kraujo gali duoti tik visiškai sveiki ir puikiai besijaučiantys žmonės, turintys daugiau kaip 18 metų.

Kraujo donorystė atidedama 28 dienoms po grįžimo iš bet kurios užsienio šalies, net jeigu asmuo jokių peršalimo simptomų nejaučia. Šiems asmenims užeiti į NKC patalpas griežtai draudžiama.

Kraujo donorystė atidedama 28 dienoms asmeniui, jei jis įtaria galimai kontaktavęs su COVID-19 užsikrėtusiais žmonėmis.

Į kraujo centrą nerekomenduojama atvykti su mažamečiais vaikais, didelėmis žmonių grupėmis.

NKC kontaktai, esant medicininio pobūdžio klausimams, susijusiems su koronavirusu:

Vyriausiasis medicinos gydytojas Vaidas Gančauskas: v.gancauskas@kraujodonoryste.lt

Medicinos gydytoja Rasa Lembergienė: r.lembergiene@kraujodonoryste.lt

Medicinos gydytoja Rūta Raškauskienė: r.raskauskiene@kraujodonoryste.lt

Medicinos gydytoja Ieva Linkevičiūtė: i.linkeviciute@kraujodonoryste.lt

Koronosviruso karštoji linija Lietuvoje: 1808 [/quote_box_center]

Nacionaliniame kraujo centre yra laikomasi visų Pasaulinės sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Vyriausybės reikalavimų bei rekomendacijų, siekiant užtikrinti donorų bei darbuotojų saugumą. Duoti kraujo yra visiškai saugu ir nepavojinga.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ketinama rekonstruoti Nacionalinio kraujo centro pastatus Vilniuje

confident-noyce

Aktyviau aukojant kraujo, Lietuvoje auga ir garbės donorų skaičius

confident-noyce

Nesuprasdami kraujo tyrimų, lietuviai sau nusistato onkologines ligas: gydytoja paaiškina, ką reikia vertinti

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau