14.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 1 rugpjūčio, 2021

Kraujo centrai šaukiasi pagalbos: jei neateitų nė vienas donoras, atsargos pasibaigtų jau rytoj

Jei nuo dabar sugalvotų neateiti nė vienas kraujo donoras, kraujo atsargos pasibaigtų jau rytoj, geriausiu atveju – poryt. Prie tokios situacijos prisidėjo ir karantinas, ir žmonių nerimas – dalis ir dabar baiminasi lankytis įvairiose įstaigose, todėl neatvyksta aukoti kraujo. Vis dėlto su kraujo donorais dirbantys specialistai ramina – kraujo centruose užtikrinamas aukščiausias saugumo lygmuo.

Santaros klinikų „Facebook“ paskyroje paskelbtame vaizdo įraše Santaros klinikų Kraujo centro vadovė Lina Kryžauskaitė sakė, kad ji buvo iš tų, kurių darbą karantinas itin paveikė.

„Kai tik įvedė karantiną, labai gerai prisimenu, galvojau, kad tikrai viskas sustos. Ir tada mintis žaibu – donorų nebus rytoj nė vieno. Taip ir buvo – jau sekmadienį donorai pradėjo rašyti, skambinti: mes bijome, mums pasakyta nevykti, mes laikysimės. Tikrai buvo tokia nerami situacija dėl ateities“, – kalba ji.

Pasak L. Kryžauskaitės, buvo ir jaudulio, kad dėl kraujo trūkumo gali mirti daugiau žmonių nei dėl koronaviruso. Ekstremalios situacijos, sudėtingi gimdymai – niekas jų neatšaukia, karantinas jiems negalioja, tvirtina Kraujo centro vadovė.

Kraujo atsargos tirpsta

Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas portalą LRT.lt informuoja, kad situacija karantino metu pasikeitė labai ženkliai – maždaug 40 proc. sumažėjo surenkamo kraujo kiekis. Iš dalies gelbėjo tai, kad karantino metu visai nebebuvo vykdomos planinės operacijos, taigi ligoninėse krito kraujo poreikis.

Šiuo metu ligoninėse planinių operacijų daugėja, tačiau kraujo – nelabai. Anot D. Gutausko, taip yra ir dėl potencialių kraujo donorų įsibaiminimo dėl COVID-19 lankytis įvairiose įstaigose.

„Vasaros metu donorų skaičius nukrenta apie 20 proc., o dar prisidėjo ir karantinas. Žmonėms buvo šiek tiek nedrąsu, o kitiems ir ne tas galvoje – kai karantino nebėra, daug kas atostogauja, visai gyvena kitais rūpesčiais ir džiaugsmais.

D. Gutauskas.

Nėra taip, kad neužtikrintume tiekimo ligoninėms – visada užtikriname, įvyko Lietuvoje visos operacijos, kurios buvo suplanuotos, bet negalime sukaupti jokio rezervo – kiek surenkame, tiek ir išduodame. Kitaip tariant, jei nuo dabar sugalvotų neateiti nė vienas kraujo donoras, rytoj pabaigtume kraujo atsargas. Geriausiu atveju poryt“, – sako

Su tokia nuomone sutinka ir L. Kryžauskaitė. Pasak jos, situaciją lengvino tai, kad karantino metu taip pat sumažėjo planinių operacijų skaičius. Vis dėlto atrodo, kad „dabar atsiimsime tikriausiai su kaupu“, kadangi donorų skaičius nepakankamas, sako L. Kryžauskaitė. Anot jos, vasarą visada būna tam tikrų iššūkių, o šią vasarą jų bus dar daugiau, nes atnaujintos visos operacijos, o jų bus daugiau nei praeitomis vasaromis.

„Bus ir atvejų sudėtingesnių, matome, kad nelabai džiugina skaičiai, matome tirpstančias lentynas ir kad poreikių nepatenkiname“, – apgailestauja Kraujo centro vadovė.

Užtikrina, kad pavojaus aukoti nėra

Vis dėlto, tvirtina Nacionalinio kraujo centro direktorius, pavojaus donorams nėra: „Nėra jokių patvirtintų įrodymų, kad COVID-19 perduodamas per kraują. Nacionalinis kraujo centras nėra gydymo įstaiga, dėl to čia nėra pacientų, kurie galimai būtų užsikrėtę.

Čia ateina tik sveiki žmonės – darbuotojai arba kraujo donorai. Čia saugiau nei bet kokioje parduotuvėje ar knygyne, bibliotekoje, nes privalomai tiek donorai, tiek darbuotojai dėvi apsaugos priemones. Yra aukščiausias saugumo lygmuo – pas mus ateiti yra saugiau nei į bet kokią kitą įstaigą“, – tvirtina D. Gutauskas.

Nacionalinis kraujo centras ir toliau reikalauja dėvėti apsaugos priemones, visiems donorams suteikia veido kaukes, specialius antbačius, o visas personalas, kuris turi kontaktą su donorais, taip pat yra aprūpintas respiratoriais, veido kaukėmis, skydeliais.

Nuo donorystės sulaikomi ir tie donorai, kurie per 14 dienų galimai kontaktavo su sergančiu asmeniu, lankėsi užsienyje. Nors tai daroma ne tik pandemijos metu, toliau dezinfekuojama donoro buvimo vieta – kėdė ir visos priemonės, su kuriomis kontaktuoja kiekvienas žmogus.

L. Kryžauskaitė priduria, kad Kraujo centre ir toliau liks karantino sąlygos – donorai ir toliau bus kviečiami individualiai, žmonės be atskiro pakvietimo nebus priimami, nuolat vykdoma patalpų dezinfekcija.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Santaros klinikos kviečia aukoti kraujo ir išsitirti COVID-19 antikūnų kiekį

confident-noyce

Santaros klinikos skelbia apie kritinį kraujo trūkumą, gali stabdyti operacijas

confident-noyce

Gydymo įstaigose trūksta kraujo, Nacionalinis kraujo centras kviečia aukoti

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau