-1.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 28 sausio, 2023

Kovo mėn. dangaus reginių gidas: nuo superpilnaties iki planetų išsirikiavimo

Labai vėlai einate miegoti, o gal priešingai – labai anksti keliatės? Vienu ar kitu atveju pažvelgę į dangų galite pamatyti šį tą įdomaus.

Šį mėnesį nakties metu galima išvysti ryškiąją Venerą, tris ryškias planetas prieš auštant, Sliekų pilnaties patekėjimą bei įspūdingą planetų konjunkciją pavasarinio lygiadienio metu.

Kovo mėnesį Venera yra vienintelė ryški planeta nušviečianti naktinį dangų, taigi ją pražiopsoti yra tiesiog neįmanoma. Tam reikėtų netrukus po saulėlydžio pakelti akis į pietvakarinį dangų.

3 planetos vienoje linijoje

Ryto danguje, prieš saulėtekį, pažvelkite į rytus, kur išvysite žavų Marso, Jupiterio ir Saturno susigrupavimą. Prieš auštant šios trys planetos bus matomos visą mėnesį.

Mėnesio pradžioje šios trys planetos suformuos liniją. Marsas pateka 3 valandomis anksčiau už Saulę; Jupiteris pakyla apie 2-½ valandos prieš Saulę, o Saturnas – 2 valandas prieš Saulę. Tai planetų grandinė, kurios viršuje yra Marsas, o viduryje – Jupiteris. Mėnesio eigoje galite stebėti jų išsidėstymo pokyčius, kuomet atrodys kad Marsas artėja link planetų milžinių.

Nuo kovo 17 d. Marsas, Jupiteris ir Saturnas susiburs į liniją

2020 m. kovo 17, 18 ir 19 d. prie jų prisijungs ir plonasis mėnulio pjautuvas ir taip jie sudarys unikalų dangaus kvartetą. Tuomet, pavasarinio lygiadienio metu nuo kovo 19 iki 21 d., Marsas keliaus vos žemiau Jupiterio, kol pasuks savais keliais.

Kovo 9 d. Sliekų pilnatis

Ši pilnatis vadinama labai skambiais vardais: Sliekų pilnatimi, nes anot fermerių tokiu metu jau pasirodo sliekai, arba Sulos pilnatimi, kadangi jau teka klevų sula. Keltų žmonės šią pilnatį vadino Vėjų pilnatimi.

Tai bus antroji šiais metais superpilnatis. Pirmoji įvyko vasarį, o kitos trys vyks kovą, balandį ir gegužę.

Superpilnatimi (arba supermėnuliu) vadinama pilnatis, kuomet Mėnulis yra netoli perigėjo – artimiausio Žemei jo orbitos taško. Tai lemia, kad Mėnulis atrodo esantis kiek didesnis nei įprasta, nors eiliniam stebėtojui šis skirtumas gali būti ir menkai pastebimas.

Antroje šio mėnesio pusėje, danguje vyks įspūdingiausi mėnesio planetiniai reginiai.

Kovo 18 d. Mėnulio ir trijų planetų konjunkcija

Dylantis Mėnulio pjautuvas prie trijų planetų prisijungs kovo 18 d. Būtent tądien negalima praleisti jų konjunkcijos. Tuomet Mėnulis kabos vos žemiau planetų.

Marsas tuomet bus dešinėje, nuostabusis Jupiteris viduryje, o vidutinio ryškumo Saturnas bus toliau kairėje. Tai vyks prieš saulėtekį, o visą reginį bus lengva pastebėti ir plika akimi.

Kovo 20 d. Marso ir Jupiterio kunjunkcija

Šią dieną Marsas ir Jupiteris bus artimoje konjunkcijoje. Valandą prieš saulei patekant pažvelkite į rytus. Jupiteris tuomet yra pats ryškiausias dangaus objektas, taigi jį pastebėti būna ypač paprasta. Marsas yra blyškesnis už Jupiterį, tačiau jį pastebėti vis tiek neturėtų būti sudėtinga, nes tuo metu greta nebus jokių ryškesnių objektų.

Venera, Mėnulis ir Sietynas

Kovo 28 d. po saulėlydžio pasimėgaukite nuostabiu Veneros, Mėnulio pjautuvo ir Sietyno susigrupavimu vakariniame danguje.

Ryškiausia žvaigždė danguje

Kovas yra pats geriausias mėnesis grožėtis Sirijumi – ryškiausia mūsų dangaus žvaigžde. Sirijus dar pravardžiuojamas „Šuns žvaigžde“, nes ji yra ryškiausia Didžiojo Šuns žvaigždyno žvaigždė.

Sirijų aptikti yra labai paprasta – tiesiog atsisukite ir žiūrėkite į pietus bei žvalgykitės Oriono. Trys ryškios žvaigždės, kurios sudaro „Oriono diržą“ yra nukreiptos žemyn link Sirijaus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kaip amerikiečiai ruošiasi sugrįžimui į Mėnulį?

confident-noyce

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?

confident-noyce

Žmonių sugrįžimas į Mėnulį: kaip tai vyks?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau