Koronaviruso įbauginti panevėžiečiai iš vaistinių išgraibstė medicinines kaukes papildyta

Koronaviruso įbauginti panevėžiečiai iš vaistinių išgraibstė medicinines kaukes papildyta

Raimonda MIKUČIONYTĖ / BNS, Rimvydo ANČEREVIČIAUS, CNN nuotr.

Pastarosiomis savaitėmis augant nerimui dėl koronaviruso, Lietuvos vaistinės skaičiuoja paskutines medicininių kaukių pakuotes, svarsto apie prekybą respiratoriais.

Paskutines dėžutes medicininių kaukių skaičiuoja ir „Eurovaistinė“, kurios atstovė teigė, kad paskutinė siunta gauta apie vasario 14 dieną.

BIC

Panevėžys taipogi ruošiasi kovai su koronavirusu. Panevėžiečiai iš vaistinių šluoja medicinines kaukes ir dezinfekcinius skysčius. Tai patvirtino ir Respublikos gatvėje esančios vaistinės darbuotoja Reda Fokienė.

„Tik jau nebėra ką šluoti. Jau dvi savaites, kaip nebeturime medicininių kaukių. Prieš dvi savaites dar kelias dėžutes turėjome, bet šiandien nėra nė vienos apsauginės kaukės“, – sakė vaistininkė ir tęsė:

„Praėjusią savaitę dvi „Eurovastinės“ Panevėžyje turėjo medicinines kaukes, bet šiai dienai jų nebėra – išpirko. Kadangi kaukės gaminamos Kinijoje, iš ten jų nebegauname. Kada gausime, atsakyti negaliu. Medicininių kaukių perka visada, bet itin jų pirkimas suintensyvėjo pradėjus skelbti informaciją apie koronavirusą. Nors virusas plinta Kinijoje, panevėžiečiai graibsto medicinines kaukes. Pirkti kaukes pradėjo dar gruodžio mėnesį, nors dar nebuvo kalbėta apie virusą.“

R. Fokienė.

Mažėja

Bendrovės „Limedika“, kuriai priklauso „Norfa“ ir „Gintarinė“ vaistinės, rinkodaros skyriaus vadovė Irena Tėvelienė sakė, kad šiuo metu dalyje vaistinių medicininių kaukių dar yra, bet jų sparčiai mažėja.

„Stengiantis, kad užtikrinti pacientams galimybę įsigyti kaukes, jų parduodama po 5 vnt. Paskutinę savaitę pardavimai stabilizavosi, dabar parduodame 3-4 kartus daugiau lyginant su praėjusių metų analogišku laikotarpiu, tačiau paskutinės naujienos iš Italijos situaciją pakeitė. Žmonės ne tik klausia medicininių kaukių, bet ir konsultuojasi su vaistininkais, realiai vertina kaukių poreikį ir funkcionalumą“, – aiškino ji ir pridūrė:

„Medicininės kaukės paskirtis yra viena – sergančiam neplatinti ligos, neužkrėsti kitų. Jei žmogus serga ir turi nuvykti į gydymo įstaigą ir ten laukti vizito, tai jam rekomenduojama užsidėti medicininę kaukę. Labai svarbi yra rankų higiena. Rankas reikėtų plauti šiltu vandeniu su muilu bent 20 sek., dezinfekuoti alkoholio turinčiais skysčiais.“

Stebimų ligonių nėra

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis naujienų portalui JP tvirtino, kad šiuo metu Panevėžyje nėra stebimų ligonių dėl koronaviruso.

„Panevėžyje nėra stebimų ligonių dėl koronaviruso grėsmės. Žinau, kad stebėjimai vyksta Vilniuje, Kaune. Tai žmonės, grįžę iš kelionių per šių miestų oro uostus. Kol kas pas mus ramu, bet nesame apsaugoti nuo grėsmės. Niekada nesakyk niekada – situacija gali pasikeisti bet kuriuo metu“, – sakė medikas.

E. Preidis.

Planuoja diskutuoti

Panevėžio miesto savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba teigė, kad švietimo, kultūros įstaigoms išplatintos rekomendacijos, kokių prevencinių priemonių reikėtų imtis dėl koronaviruso grėsmės.

„Kol kas nėra paskelbta ekstremali situacija, bet visoms įstaigoms rekomenduojame naudoti dezinfekcines priemones ir plauti rankas. Koronavirusas plinta, bet dar Lietuvos nepasiekė. Planuojame diskutuoti tuo klausimu, kaip pasirengti koronavirusui“, – aiškino poskyrio vedėjas.

M. Burba.

Siūlė nedelsti

Plintant koronavirusui, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Simonas Krėpšta siūlo nedelsti su sprendimais dėl ekstremalios situacijos.

„Vakar priimti tam tikri sprendimai, yra siūlymai Vyriausybei toliau priimti sprendimus, ir tikrai norime paraginti, kad su tais sprendimais nebūtų delsiama“, – antradienį sakė S. Krėpšta.

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) pirmadienį dėl koronaviruso grėsmės pasiūlė valstybės mastu skelbti ekstremalią situaciją. Šį sprendimą priima Vyriausybė.

Prašo susilaikyti nuo kelionių

Lietuvos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso grėsmės prašo susilaikyti nuo kelionių į pietinėje Tenerifės saloje Ispanijoje esantį Adechės miestą.

Pirmadienį pietinėje Tenerifės dalyje esančiame viešbutyje „H10 Costa Adeje Palace“ buvo aktyvuotas koronaviruso protokolas ir paskelbtas karantinas.

„Mūsų tautiečių prašoma artimiausiu metu susilaikyti nuo vykimo į pietinėje Tenerifės salos dalyje esantį Adechės miestą ir jo apylinkes“, – antradienį skelbė ministerija.

Plinta ir Europoje

Visame pasaulyje, naujausiais duomenimis, iš viso patvirtinta jau daugiau nei 80 tūkst. kiniško koronaviruso atvejų, taip pat registruota ir 2,7 tūkst. mirčių.

Ispanijoje, Tenerifės viešbutyje, dėl koronavirusu užsikrėtusio vyro paskelbtas karantinas – izoliuoti maždaug tūkstantis žmonių.

Lietuvoje šiuo metu stebima 790 Kinijoje ir Italijoje besilankiusių žmonių. Jiems kasdien skambinama ir domimasi jų savijauta. Per ateinančias kelias savaites jų skaičius gali išaugti dešimt kartų.

Šiuo metu baiminamasi dėl koronaviruso protrūkio Italijoje – Lombardijos regione, kuriame gausiai lankosi ir lietuviai, užfiksuota keletas mirčių ir daugiau nei pora šimtų šio viruso atvejų.

Naujasis virusas COVID-19 jau išplito į 28 šalis ir kelia vis didesnį nerimą dėl naujų židinių Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje. Pranešama, kad Italijoje jau mirė penki šiuo virusu užsikrėtę asmenys, užkratas šioje šalyje patvirtintas daugiau nei 200 žmonių, uždaryta per dešimt miestų draudžiant gyventojams išvykti ir patekti į juos.

 Viruso simptomai

Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, Artimuosiuose Rytuose plintant respiracinio sindromo koronavirusui situacija stebima, tačiau ekstremali padėtis kol kas neskelbiama.

Naujas Kinijos koronavirusas – priklauso kvėpavimo takus pažeidžiančių virusų šeimai. Pagrindiniai Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso infekcijos simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys, galvos ir raumenų skausmas, tačiau liga pradžioje gali pasireikšti ir pykinimu, vėmimu, viduriavimu.

Pasak specialistų, jeigu bent vienas iš šių požymių pasireiškė per dvi savaites po kelionės į Arabų pusiasalio šalis arba po bendravimo akis į akį su šiuo virusu užsikrėtusiu asmeniu, kuo skubiau reikėtų kreiptis į medikus. Vis dėlto, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rizikos vertinimu, rizika Europos Sąjungos šalyse išlieka žema, net ir esant įvežtiniams atvejams.

Kadangi virusas dažniausiai platinamas šikšnosparnių arba kupranugarių, todėl patariama vengti kontakto su gyvais laukiniais ar ūkiuose auginamais gyvūnais be asmeninės apsaugos priemonių. Taip pat gerai išvirti mėsą ir kiaušinius.

Koronavirusas

Kinijos mokslininkų teigimu, 2019-nCoV yra hibridinis virusas, atsiradęs susiliejus šikšnosparnių koronavirusui su nežinomos kilmės koronavirusu. Sausio 22 d. buvo skelbiama, kad šis virusas pirmą kartą į žmogaus organizmą pateko Uhano (Kinija) maisto turguje. Manoma, kad jo šaltinis buvo gyvatės (kiniškieji bungarai arba kiniškos kobros). Šios infekcijos lokalizuoti nepavyko, nes Uhanas – aktyvus tranzitinis miestas ir ten užsikrėtę žmonės greitai pasklido po Kiniją ir visą pasaulį.

Nors pirminis viruso šaltinis buvo gyvūnai, įrodyta, kad juo užsikrėtusieji žmonės ligą gali perduoti ir kitiems žmonėms – daugėja atvejų, kai suserga žmonės, neturėję jokio kontakto su Uhano turgumi. Tiesa, aiškaus atsakymo, kiek smarkiai užkrečiamas šis virusas, kol kas nėra. Tai, kad 2019-nCoV šiuo metu atrodo santykinai nesmarkiai pavojingas, nereiškia, kad padėtis ateityje nepasikeis – virusai itin lengvai mutuoja ir dėl natūralios evoliucijos jie gali įgyti naujų, plisti padedančių savybių – kai kurios jų gali padidinti gyvybei keliamą infekcijos pavojų.

Šiuo metu mokslininkai dar nėra sukūrę jokios patvirtintos vakcinos ar tikslinio antivirusinio gydymo metodo, kuris veiktų konkrečiai šios grupės virusus, tačiau naujos grėsmės paraginti įvairių laboratorijų mokslininkai suintensyvino pastangas atrasti galimybę apsaugoti žmones.

Geriausias apsaugos nuo pavojingos infekcijos būdas – vengti kontakto su sergančiaisiais. Nuo šeštadienio visuose Lietuvos oro ir jūrų uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.

Jie konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. JAV prevencijos ir ligų kontrolės centras rekomenduoja laikytis bendrųjų apsisaugojimo nuo infekcijų gairių: dažnai, bent 20 sekundžių, plauti rankas su muilu (jei jo nėra rekomenduojama naudoti alkoholio pagrindo dezinfekcines priemones), stengtis neliesti akių ir burnos neplautomis rankomis, vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, čiaudint – prisidengti burną servetėle, kurią būtina tuojau pat išmesti, valyti ir dezinfekuoti dažnai liečiamus daiktus ir paviršius. Pajutus visus aukščiau minėtus ligos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.