Aplinkos ministerijos siūloma akcizų lengvata biodujoms laikytina valstybės pagalba, todėl galėtų būti taikoma tik gavus Europos Komisijos (EK) pritarimą, teigia Konkurencijos taryba.
„Institucija pritarė jau anksčiau Finansų ministerijos teiktai nuomonei, kad minėta akcizų lengvata gali būti laikoma valstybės pagalba, todėl jai būtina gauti EK pritarimą, ir tik jį gavus siūlomi pakeitimai galėtų įsigalioti“, – pranešė taryba.
Konkurencijos taryba įvertino Aplinkos ministerijos įregistruotą Akcizų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma nustatyti išimtį biodujoms ir joms bei jų daliai energinių produktų mišiniuose netaikyti akcizų tarifų.
Tokiais pakeitimais siekiama skatinti biodujų gamybą Lietuvoje ir padidinti jų dalį vartotojams tiekiamose gamtinėse dujose bei taip sumažinti poveikį klimato kaitai.
Pasak Konkurencijos tarybos, ES valstybės pagalbos taisyklės nustato pareigą šalims narėms pranešti apie planuojamą teikti valstybės pagalbą ir gauti EK pritarimą.
Be EK pritarimo valstybės pagalbos priemonės gali būti įgyvendinamos tik jei atitinka vieno iš išimtis numatančių EK reglamentų sąlygas. Priešingu atveju teikiama valstybės pagalba būtų laikoma neteisėta ir, nacionalinio teismo ar EK sprendimu, gali būti išieškota iš gavėjų su palūkanomis.
Šiuo metu derinami Akcizo įstatymo pakeitimai, kuriais numatyta akcizų lengvata biodujoms.
Įstatymas, jei būtų priimtas, įsigaliotų 2025 metų liepos 1 dieną, o jam įsigaliojus biodujoms nebūtų taikomos pastovioji ir kintamoji akcizo tarifo dalys, kuomet naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams (išskyrus gamtines dujas) taikomas 13 eurų už toną produkto tarifas.