-2.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 22 sausio, 2022

Kokių administracinių galių pritrūksta Panevėžio miesto ir rajono merams?

Panevėžio rajono meras P. Žagunis ir Panevėžio miesto meras R. Račkauskas.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) narys Valentinas Bukauskas teigia dar šiemet ketinantis inicijuoti pataisas dėl merų įgaliojimų didinimo, mat šiuo metu visuomenė rinkdama merus turi visiškai kitokius lūkesčius nei merai realiai gali vykdyti.

„Kad nebūtų takoskyros ir užprogramuotų konfliktų, mero institucija turėtų būti vykdomoji. Merai turėtų būti tikrieji miestų ir rajonų šeimininkai“, – dienraščiui „Lietuvos žinios“ tvirtino V. Bukauskas.

Jis pripažino, kad Vietos savivaldos, Vietos savivaldos rinkimų įstatymai buvo keičiami ne kartą, bet realiai padėtis nepasikeitė – meras kaip buvo, taip ir liko atstovaujamosios institucijos, – t. y. savivaldybės tarybos, vadovas.

„Mero institucija turėtų tapti vykdomąja institucija – beje, už tai pasisakė ir 101 praėjusios kadencijos Seimo narys. Tik taip ji galės įgyvendinti savo projektus. Dabar visus asignavimus, programas valdo administracijos direktorius. Jo rankose sutelktos ir visos galios, nors visuomenė savo lūkesčius sieja būtent su tiesiogiai išrinktu meru“, – argumentavo parlamentaras.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys V. Bukauskas teigia dar šiemet ketinantis inicijuoti pataisas dėl merų įgaliojimų didinimo

Tenka pasirašinėti atostogų prašymus

Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas teigė dar nespėjęs išsamiai susipažinti su parlamentaro siūloma idėja, tačiau prisipažino, kad miesto vadovui realių galių tikrai trūksta.

„Kartais tenka susidurti su itin juokingomis atsakomybėmis. Pavyzdžiui, meras, kaip darbdavys, turi pasirašyti po visų darbuotojų atostogų prašymais. Nemanau, kad tai yra kažkokia galia, tai tik užimantis daug laiko administracinis darbas. Visuomenės realūs lūkesčiai yra, o tu tiesiog negali jų išpildyti“, – samprotavo miesto vadovas.

Labiausiai miesto merui R. Račkauskui trūksta galios formuojant savo komandą.

„Norėčiau turėti galimybę rinktis pats vicemerus ir administracijos vadovybę, kadangi esu atsakingas ne tik už savo, bet ir komandos bendrą rezultatą“, – teigė R. Račkauskas.

Rajono merui galių netrūksta

Tuo tarpu ilgametis Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis naujienų portalui JP teigė, kad kol kas nesusidūrė su problemomis dėl galių trūkumo.

„Tai yra susikalbėjimo klausimas. Jeigu nesugebi susikalbėti su savo komanda, tada ir gali pritrūkti galių. Nematau didelės problemos, visada galima išsakyti savo nuomonę ir dirbti kartu su komanda, teikiant savo siūlymus“, – teigė Panevėžio rajono vadovas.

Seimo narys nepritaria

Tuo metu VVSK pirmininkas parlamentaras Povilas Urbšys laikosi kitokios nuomonės. Anot jo, būtent šiuo metu savivaldoje rasta pusiausvyra ir stabilumas.

Parlamentaras P. Urbšys laikosi kitokios nuomonės. Anot jo, būtent šiuo metu savivaldoje rasta pusiausvyra ir stabilumas.

„Jei įstatymais būtų įteisinta galimybė merams atsivesti savo komandas, ir jos būtų priimamos be jokių apeliacijų, kai kuriose vietovėse susidarytų mažos diktatūros. Beje, pavyzdžių jau turime. Tokiose savivaldybėse nėra daug demokratijos, nes nereikia ieškoti politinio problemų sprendimo, galima tiesiog primesti savo valią kitiems. Todėl kyla daug bėdų – neteisėtai atleidžiami žmonės, kyla piktnaudžiavimo valdžia apraiškų“, – kalbėjo P. Urbšys.

Siūloma daugiau galių suteikti ir vicemerams

Tuo tarpu Seime taip pat siūlomos pataisos, kuriomis ir mero pavaduotojams būtų suteikta teisė priimti sprendimus dėl biudžetinių įstaigų vadovų darbo santykių, kai pats meras negali vykdyti savo funkcijų, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus vicemerai negali minėtų asmenų ne tik atleisti iš darbo, bet ir išleisti į atostogas ar išsiųsti į komandiruotę.

„Norėdami kurios nors įstaigos vadovą išleisti atostogų ar į komandiruotę, turime šaukti savivaldybės tarybos posėdį, nes už merą tik taryba gali priimti sprendimus. Tai didelė problema“, – teigia Kalvarijos savivaldybės vicemeras Kęstutis Bagdanavičius, pavaduojantis du mėnesius sergantį savivaldybės merą.

Biudžetinių įstaigų bei Viešųjų įstaigų įstatymų pataisomis siūloma, kad tais atvejais, kai meras negali eiti savo pareigų, jį pavaduojantis vicemeras galėtų spręsti biudžetinių įstaigų vadovų darbo santykių reikalus. Tačiau teisė priimti į pareigas arba atleisti, skirti drausminio poveikio priemones ir toliau liktų išskirtinai mero ar savivaldybės tarybos prerogatyva.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Teismas planuoja skelbti sprendimą Panevėžio mero piktnaudžiavimo byloje

confident-noyce

Teismui perduota kyšininkavimu kaltinamo Biržų mero V. Jarecko byla

confident-noyce

Panevėžio rajono meras P. Žagunis: „Pandemija gyventojų neįveikė: jie neištežo, dirbo, kūrė, gyveno“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau