6.1 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Kodėl visiška tamsa mūsų akims nėra visiškai juoda?

AutoriusTECHNOLOGIJOS.LTFotoFREEPIK.COM

Įeinate į visiškai tamsų kambarį. Jame nėra langų, nei plyšių – visiška tamsa ir jūs. Ką matote? Kodėl matote ne juodą, o pilką spalvą?

Ta pilka spalva yra vadinama vidine pilka arba Eigengrau. Kartais ji dar vadinama smegenų pilka, tamsos šviesa ar kitais vardais. Tai – tamsiai pilka spalva, kurią žmonės mato visiškoje tamsoje.

Apie tai, kad žmogus tamsoje nemato juodos, kalbama nuo 19 amžiaus, bet mokslininkus šis fenomenas sudomino pakankamai neseniai.

Iš tikrųjų, tai yra pakankamai keistas reiškinys. Žmogus gali matyti visiškai juodą spalvą. Jei vidurnaktį atsistosite kur nors toli nuo miesto šviesu ir pažvelgsite į dangų, jis atrodys juodas.

Tačiau jei sugrįžę į namus neįsijungsite šviesos, greitai pastebėsite, kad matote pilką, o ne juodą spalvą. Net jei užsimerksite.

Ta vidinė pilka yra pastebimai šviesesnė už tikrą juodą. Be to, ji nėra labai švari – tai nėra lygi, vientisa spalva. Tačiau mokslininkai turi net kelis paaiškinimus, kodėl taip gali būti.

Jūs jau seniai žinote, kad žmogaus akys pripranta prie tamsos. Jei įeinate į visiškai tamsų kambarį, prireikia kelių akimirkų, kol prisitaikote ir galite nors šį tą pamatyti.

Mokslininkai mano, kad visiškoje tamsoje mūsų regos sistema bando prisitaikyti ir išryškinti mažiausias detales.

Tik tų detalių nėra, jei nėra šviesos, ir gauname tik pilką spalvą, vos šviesesnę už juodą.

Tai taip pat gali būti ir triukšmas. Regos sistema yra pagrįsta nervinių impulsų perdavimu. Kitaip tariant, elektrinių impulsų perdavimu.

Iš elektronikos žinome, kad tokiose sistemose beveik neįmanoma išvengti triukšmo – labai smulkių trikdžių.

Mokslininkai atliko eksperimentus su rupūžių ir žmonių stiebeliais – tinklainės receptoriais, jautriais blankiai šviesai. Paaiškėjo, kad juose iš tiesų pasitaiko triukšmo – impulsų, kurie sukurtų tokios pilkos spalvos iliuziją.

Galiausiai, mokslininkai negali atmesti ir versijos, kad dėl vidinės pilkos kaltas spontaniškas neurotransmitorių išsiskyrimas. Tačiau visa tai gali būti susieta į vieną versiją – mūsų smegenys ir regos sistema bando surasti bent ką nors prasmingo visiškoje tamsoje.

Tai paaiškina, kodėl nematome vidinės pilkos, kai aplinkoje yra ryškių objektų – regos sistema susikoncentruoja į juos.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Apsaugokite akis: kaip jas prižiūrėti?

confident-noyce

Apeliacinis teismas žalos nekeitė, vaikui už sugadintą regėjimą priteisė 160 tūkst. eurų

confident-noyce

Tyrimas atskleidė, kokių spalvų automobilius renkasi lietuviai – pirmenybė pilkiems

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau