Kodėl Vasario 16-osios proga apie lytiškumą kalbėti draudžiama?

Vasario 13 d. Panevėžio liberalus jaunimas (PLJ) dviejose Panevėžio gimnazijose vykdė Vasario 16 dienos akciją, kurios metu ir mokiniams, ir mokytojams dalino Lietuvos nepriklausomybės akto kopijas. Šiuo būdu PLJ siekė atkreipti dėmesį į prastą pilietinio ugdymo kokybę Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose.

Vis dėlto norėjome atkreipti dėmesį ir į lytiškumo ugdymą. Pirminė idėja – kartu su Lietuvos nepriklausomybės aktais dalinti kontraceptines priemones (prezervatyvus) šv. Valentino dienos proga. Norėta atkreipti dėmesį ne tik į pilietiškumo, bet ir į lytiškumo ugdymo stoką šalies mokyklose. Tačiau dėl nesutarimų su gimnazijų vadovybėmis, lytinio ugdymo problematiškumo linijos buvome priversti atsisakyti.

Šiuo metu Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose esanti pilietinio ugdymo programa nėra efektyvi. Tam, kad kiltų pilietiškumo ugdymo kokybė, būtina laikyti tai prioritetine sritimi bendrojo ugdymo programoje. Integruotos pilietiškumo ugdymo pamokos rodo priešingą vaizdą – pamokos laikomos antrarūšėmis, dažnai nėra vykdomos pagal programą ir paliekamos mokytojo interpretacijai.

Lietuvai susiduriant su ypatingai sudėtinga geopolitine situacija, būtina ugdyti pilietiškai sąmoningą ir kritiškai mąstantį jauną žmogų. Aktyvus ir pilietiškas jaunas žmogus yra stabilios visuomenės ir valstybės garantas. Deja, šiuo metu švietimo sistemoje matomas vaizdas – priešingas, o akcentai dedami ne ten, kur, mūsų nuomone, reikia.

Atkreipiame dėmesį į kontraversiškiausiai mokyklų administracijų vertintą akcijos dalį – prezervatyvų dalijimą. Integruotos lytiškumo pamokos visiškai neatitinka šiandieninių Lietuvos jaunimo realijų. Mokytojai vis dar bijo atvirai apie tai kalbėti, jiems trūksta pasiruošimo ir kompetencijų. Sutinkame, kad tema – nėra lengva, todėl ji negali būti prišlieta prie, pavyzdžiui, kūno kultūros ar lietuvių kalbos pamokų. Akivaizdu dėl to, nes tikrai ne visi kūno kultūros ar lietuvių kalbos mokytojai turi tinkamas kompetencijas kokybiškai vykdyti mokinių lytiškumo ugdymą.

Mes jokiais būdais nesiekėme paniekinti Lietuvos nepriklausomybės aktą, dalindami jo kopijas kartu su kontraceptinėmis priemonėmis. Pripažįstame, kad pasirinktos priemonės, galbūt, nebuvo iki galo tinkamos, o motyvai – deramai ištransliuoti. Šios akcijos tikslas buvo atkreipti dėmesį į dvi opias Lietuvos švietimo problemas. Šias dvi dalis – nepriklausomybės aktų dalinimą ir prezervatyvų dalinimą pasirinkome dėl dviejų švenčių – Nepriklausomybės paskelbimo bei Valentino dienos.

Norime atkreipti dėmesį, kad lytinio švietimo būtinybę mokyklose parodo ir „Eurostat“ duomenys, kuriuose matoma, kad Lietuva yra viena pirmųjų tarp ES valstybių, kuriose didžiausias kiekis nepilnamečių merginų susilaukia vaikų. Manome, kad priešingus rezultatus ES valstybėse lemia kur kas efektyvesnės lytinio švietimo programos. Deja, Lietuvoje kontracepcija ir lytiškumo ugdymas vis dar yra stipriai stigmatizuotas.

Anot 2012 Eurostat statistikos, vaikų, gimstančių tūkstančiui 15-19 metų merginų, rodiklis Lietuvoje siekia 12 Savo ruožtu visapusiško lytinio švietimo programą įgyvendinančiuose Nyderlanduose – neviršija 3.

Atsižvelgdami į įvardytą problematiką ir statistiką, PLJ teigia, kad yra svarbu atkreipti dėmesį į lytiškumo ugdymo ir pilietiškumo ugdymo programos dabartinį neefektyvumą bei koncepcijos netobulumą. Vyriausybei siekiant susitarti dėl bendrųjų ugdymo gairių, būtina įvardyti pilietinio bei lytinio ugdymo pamokas prioritetinėmis.

JP už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nepriklausomybės akto atradėjas L. Mažylis: „Patriotiškumą vaikams galima išugdyti tik savo pavyzdžiu“

confident-noyce

D. Katelė. Ar vis dar „gėda“ rūpintis savimi?

confident-noyce

Panevėžiečių signatarų prisiminimuose: viltys, abejonės, mintys

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau