Moksliniame žurnale „Nature“ paskelbtas naujas tyrimas rodo, kodėl kai kurie žmonės nesuserga COVID-19, net jei gyvena su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi.
Tyrimas, kuriam vadovavo Londono imperatoriškojo koledžo tyrėjai, prasidėjo 2020 m. rugsėjį, kai dar labai nedaug JK gyventojų buvo užsikrėtę koronavirusu. Buvo stebimi 52 asmenys, gyvenę su COVID-19 sergančiu namiškiu.
„Artimas kontaktas su užsikrėtusiuoju SARS-CoV-2 virusu ne visada baigiasi infekcija ir mums labai knietėjo suprasti, kodėl, – sako pagrindinė tyrimo autorė dr. Rhia Kundu iš Imperatoriškojo koledžo Nacionalinio širdies ir plaučių instituto. – Mes nustatėme, kad didelis kiekis jau egzistuojančių T ląstelių, kurias organizmas pagamina užsikrėtęs kitais koronavirusais, tokiais kaip įprastas peršalimas, gali apsaugoti nuo COVID-19 infekcijos.“
Tyrimo pradžioje dalyviams buvo atlikti PGR testai, kurie vėliau pakartoti po keturių ir septynių dienų – tokiu būdu buvo bandoma nustatyti, ar jie neužsikrėtė. Kraujo mėginiai buvo paimti per vieną–šešias dienas nuo kontakto su sergančiuoju. Tai leido tyrėjams išanalizuoti jau esamų T ląstelių, kurių gamybą paskatino ankstesnės peršalimo infekcijos, lygį.
Tyrėjai nustatė, kad 26 neužsikrėtusių žmonių organizme T ląstelių skaičius buvo žymiai didesnis nei likusių 26 tyrimo dalyvių, kurie galiausiai užsikrėtė COVID-19.
Remdamiesi tuo, mokslininkai padarė išvadą, kad T ląstelės pasigamino anksčiau užsikrėtus kitu koronavirusu, pavyzdžiui, sukeliančiu įprastą peršalimą, ir veiksmingai apsaugojo žmones nuo užsikrėtimo SARS-CoV-2. Kad apsaugotų žmogų nuo infekcijos, šios T ląstelės atakavo vidinius naujojo koronaviruso baltymus, o ne ant jo paviršiaus esantį smaigalio baltymą, kurį veikia vakcinos.
Tyrimas buvo recenzuotas, mokslininkai jį pavadino „svarbiu atradimu“. Tačiau jie taip pat įspėja, kad tai tėra viena apsaugos forma ir ja nereikėtų per daug pasikliauti. „Geriausias būdas apsisaugoti nuo COVID-19 yra pilna vakcinacija, įskaitant stiprinamąją dozę“, – teigia tyrėjai.
Universalios vakcinos planas
Tyrėjai aiškina, kad jų išvados yra „antros kartos universalios vakcinos planas“. Tokia vakcina galėtų apsaugoti nuo užsikrėtimo esamais ir būsimais koronaviruso variantais, įskaitant omikron.
„Mūsų tyrimas pateikia aiškius įrodymus, kad T ląstelės, kurių gamybą paskatina įprasti peršalimo koronavirusai, apsaugo ir nuo SARS-CoV-2, – sako vienas iš tyrimo autorių, Imperatoriškojo koledžo Nacionalinio sveikatos tyrimų instituto Kvėpavimo takų infekcijų sveikatos apsaugos tyrimų direktorius profesorius Ajitas Lalvani. – Šios T ląstelės suteikia apsaugą atakuodamos viruso baltymus, o ne jo paviršiuje esantį smaigalio baltymą. Todėl naujos vakcinos, kuriose būtų tokių konservuotų vidinių baltymų, paskatintų T ląstelių reakciją ir padėtų apsisaugoti nuo esamų ir būsimų SARS-CoV-2 variantų.“
Belgijos Liuveno universiteto virusologas Johanas Neytsas šį tyrimą pavadino „įdomiu“ ir pridūrė, kad jis gali padėti sukurti „antrosios kartos vakcinas, kurios yra mažiau priklausomos nuo susirūpinimą keliančių viruso variantų“.
