Kodėl atsiranda pleiskanos?

Mūsų kasdienė aplinka daro įtaką galvos odos ir plaukų būklei: temperatūrų kontrastas, UV spinduliai, oro drėgmė, kasdienis plaukų džiovinimas, tiesinimas, ar „agresyvių“ šampūnų naudojimas, ilgainiui nualina galvos odą ir plaukus.

Galvos odos ląstelės nuolat atsinaujina, o negyvos pašalinamos šukuojant ir plaunant galvos odą. Sutrikus ląstelių atsinaujinimo ir riebalų gamybos pusiausvyrai, atsiranda odos pažeidimo požymiai, pvz., niežėjimas, pleiskanos. Tai gali būti tik kosmetinė problema, o kartais    ir liga. Santykinai tamsi ir šilta aplinka skalpo paviršiuje sudaro palankias sąlygas grybelinei infekcijai (šalmai, plaukimo kepurėlės). Galvos odos ir plaukų pokyčius gali sukelti hormoniniai svyravimai (pvz.: skydliaukės ligos, paauglystė), paveldimumas, dieta, cheminės priemonės (plaukų dažai, chloras baseine), netinkama plaukų priežiūra, šukuosenos formavimo priemonės (plaukų džiovintuvai), aplinkos veiksniai (saulė, oro kondicionieriai).

Dažniausiai galvos odą vargina intensyvus pleiskanojimas (galvos odos seborėjinis dermatitas).

Intensyvus pleiskanojimas (seborėjinis dermatitas – SD) yra lėtinė odos būklė, kuriai būdingi paūmėjimai ir remisijos. Intensyvus pleiskanojimas kankina daugiau nei 2-3 proc. populiacijos. Intensyvus pleiskanojimas (seborėjinis dermatitas) gali prasidėti bet kuriame amžiuje, paūmėja  paauglystėje. Pleiskanojimas dažniau būdingas vyrams, 20 – 40 m. amžiuje. Dažnai pacientus vargina ir veido odos seborėjinis dermatitas.

Kodėl atsiranda pleiskanos?

Ligos sukėlėjas yra grybelis – Malassezia, kuris dauginasi vietose, kuriose yra gausu riebalinių liaukų bei sukelia odos uždegimą. Pažeidimų atsiradimui įtakos turi stresas, nervų sistemos ligos, metų laikas, sustiprėja rudenį, žiemą, o susilpnėja vasarą, klimatas, imuninės sistemos susilpnėjimas.

Ką daryti, kad pleiskanojimas daugiau nebevargintų?

Esant intensyviam ir nuolat besikartojančiam galvos odos pleiskanojimui ir niežėjimui rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatovenerologą. Jis įvertins SD būklę, jei reikės paskirs medikamentinį gydymą ir specialias dermatologines galvos odos ir plaukų priemones (aktyvus šampūnas).

Siekiant sulaukti geriausių rezultatų rekomenduojama naudoti aktyvų dermatologinį šampūną nuo pleiskanų, kuris veiktų į biologines pleiskanų atsiradimo priežastis ir veiksmingai nuramintų niežėjimą bei uždegimą (pvz.: Bioderma Node DS+). Po gydomojo kurso, naudojant šampūną 3 kartus per savaitę – 3 savaites – pleiskanojimas išnyksta. Kad pleiskanojimo paūmėjimai būtų retesni arba visai nesikartotų – labai svarbu aktyvų šampūną naudoti bent kartą per savaitę.

sveikas


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ignoruojate pleiskanas? Tai gali sukelti net plaukų slinkimą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau