Kitokie vaikų vardai Lietuvoje – vieno įregistruoti neleido

Kitokie vaikų vardai Lietuvoje – vieno įregistruoti neleido

TV3.LT / Pixabay.com nuotr.

Naujausios lietuvių vaikų vardų mados nepaliauja stebinti civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų. Pernai keisčiausių vardų klubą/sąrašą papildė nauji išradimai – tarp užregistruotų vardų – tokie perlai kaip Atomas, Altajus, Judas, Karigailė ar Nabelija.

Psichologai renkant vardą ragina neprarasti sveiko proto, mat išrinkus itin neįprastą vardą, pasmerksite savo atžalą nepelnytoms bendraamžių patyčioms. Lietuvoje gyvena dvejų metų amžiaus dvynukai išskirtiniais vardais – Vėja ir Uvis.

BIC

Anot jų mamos Tomos Dambrauskės, minėti vardai turi unikalias reikšmes. Ji visuomet žinojusi, kad savo mergaitei duos Vėjos vardą, reiškiantį laisvę, o Uvį, itin retą vardą, kurių kol kas mūsų šalyje užregistruota vienetai, parinko dvynukų tėtis. Jis, esą, reiškia dvasinius turtus.

„Iš tikrųjų, galbūt mes ir norėjom tų retesnių vardų. Kaip ir visam pasaulyje – kas yra retesnis, tas yra žavesnis ir traukiantis labiau. Ir deimantai retesni, ir metalai brangieji. Jie kažkaip žavi“, – mano dvynukų mama Toma Dambrauskė.

Vilniaus civilinės Metrikacijos biuro vedėja Ilona Jurgutienė tikina, kad lietuviai darosi vis kūrybingesni rinkdamiesi, kaip pavadinti savo atžalas. Be to, unikalių vardų kasmet jiems tenka išgirsti vis daugiau. Štai keisčiausių 2018 metais Vilniaus metrikacijos biure užregistruotų vyriškų vardų sąrašas.

„Karijotas, Aigeris, Gajus, Atomas, nežinau kaip kirčiuoti, Akselis, Everetas, Dovilas, Ramilis, Altajus, Judas, Tauragnas“, – Metrikacijos biuro vedėja skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė.

Nuo berniukų nedaug atsilieka ir mergaitės.

„Saulėja, Nabelija, Dilmantė, Amėja, Melda, Džema, Veltė, Jomilė, Aprilė, Karigailė. Va tokių visokiausių keistenybių yra“, – dėstė ji.

Tačiau kartais tėvų kūrybingumas galimai peržengia sveiko proto ribas. Prieš kelerius metus Kaišiadorių apskrityje buvo kreiptasi su prašymu užregistruoti vardą Demonas. Tačiau šis prašymas buvo atmestas, mat kaip tėvams paaiškino metrikacijos biuras – demonas yra mitologinė būtybė, kuri dažniausiai tarnauja blogio jėgoms ar net pačiam šėtonui, todėl taip žmogaus esą vadinti negalima.

Panašu, kad personažai iš tamsos karalystės ne juokais apžavėjo Kaišiadoris – ten gimimo liudijmo buvo prašoma ir Liuciferiui, kuriam pasisekė labiau nei Demonui – toks vardas užregistruotas, mat atitiko visus keliamus reikalavimus.

„Parengtas vardas turi atitikti vaikučio lytį, neprieštarauti gerai moralei, ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai“, – kalbėjo I. Jurgutienė.

Eilėje prie naujųjų Lietuvos piliečių užregistravimo Vilniaus civilinės metrikacijos biure laukiantys naujai iškepti tėveliai neslepia – vaiko vardo rinkimas tikrai nelengva misija. „Iš tikrųjų dar gimdymo namuose dvejojom, tarp dviejų vardų rinkomės, bet sužinojom, kaip tik tą dieną dar ir Pranciškaus vardadienis, tai buvo kaip ir ženklas, kad turi būti tas vardas“, – sakė tėvai.

Psichologai ragina vaikui vardą rinkti ypač atsakingai ir neleisti norui išsiskirti užtemdyti sveiką protą ir taip visai be reikalo apsunkinti gyvenimą savo atžalai.

„Aš nenorėčiau, kad mane vadintų Doleris, pavyzdžiui, nenorėčiau, kad mane vadintų kažkokiu tai tokiu keistu senoviniu vardu arba primenančiu kažką, nes taip, neišvengiamai vaikai mane erzins ir man reikės kažkaip į tai reaguoti“, – kalbėjo psichoterapeutas Olegas Lapinas.

Daugelis kalbintų vilniečių tiki, kad žmogaus varde slepiasi visas jo likimas. „Turiu giminėj tokį atvejį berniuko. Labai keistas vardas, nežinau, ar jam sunku darželyje, bet, manau, kad ateityje gali kilti sunkumų, nes kai kurie vaikai tiesiog nėra labai supratingi ar tolerantiški. Aš rinkčiau vis tiek vaikams paprastesnius vardus. Vardas Žvaigždikas“, – pasakojo žmogus.

Tarp pačių keisčiausių anksčiau Lietuvoje užregistruotų yra buvę ir tokių vardų – Doleris, Meras, Džinetasita, sunkiai ištariama Lkneta, Maokstas, Lakštutė ar Ganaslingailė.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.