7.3 C
Panevėžys
Trečiadienis, 24 balandžio, 2024

Kitą savaitę dangų papuoš „Kruvinoji superpilnatis“ ir Mėnulio užtemimas

AutoriusGISMETEO.LT
FotoPEXELS.COM

Kitą savaitę superpilnatis sutaps su Mėnulio užtemimu, dėl ko mūsų planetos palydovas atrodys esantis didesnis ir raudonesnis nei įprasta, skelbia astronomai.

Superpilnaties reiškinys įvyksta tada, kai Mėnulis atsiduria arčiausiame savo orbitos taške Žemės atžvilgiu, savo ryškumo piką jis pasieks gegužės 26 d.

Užtemimas ir prasidės gegužės 26 d. Visgi, reginį, kuomet Žemės palydovas 14 minučių nusidažys raudona spalva, galės matyti dangaus stebėtojai didesnėje JAV dalyje, Australijoje ir kai kuriose dalyse Pietų Amerikos žemyno.

Gegužės mėnesio pilnatis yra vadinama „Gėlių pilnatimi“, kaip aliuzija į šį mėnesį sužydinčias pavasarines gėles.

Visiškas Mėnulio užtemimas, kaip tas, kuris kitą savaitę bus matomas JAV, yra vadinamas „Kruvinąja pilnatimi“ dėl savo rausvo atspalvio, kuris šiek tiek skiriasi nuo mums įprastos Mėnulio spalvos.

Kuomet Mėnulis yra pilnas ir jis atsiduria artimiausiame Žemei taške, tada jis vadinamas superpilnatimi. Kai superpilnatis vyksta kartu su užtemimu, tada šis reiškinys vadinamas „Kruvinąja superpilnatimi“, o pilnas šios gegužės pilnaties vardas būtų – „Kruvinoji gėlių superpilnatis“.

Užtemimas ir rausvo atspalvio pasirodymas vyks praėjus kelioms valandoms po to, kai Mėnulis pasieks savo perigėjų – artimiausią savo orbitos tašką Žemės atžvilgiu, dėl ko Mėnulis atrodys esantis didesnis nei paprastai.

Mėnulio užtemimas įvyksta nuo dviejų iki penkių kartų per metus, o visiškas užtemimas įvyksta kartą kas dvejus, trejus metus.

Visiškas Mėnulio užtemimas, kaip ir šis, įvyksta kai Žemė atsiduria tarp Saulės ir Mėnulio, o Žemės šešėlis visiškai uždengia Mėnulį. Užtemimui pasiekus visiško užtemimo fazę, Žemės palydovas nusidažo raudona spalva.

Šio raudonio lygis priklauso nuo daugybės skirtingų veiksnių, tarp kurių ir dulkių kiekis Žemės atmosferoje visiško užtemimo metu. Spalva gali būti vario raudonio arba beveik tokia pat, kaip įprastinė pilkšvai sidabrinė.

Atmosferoje esančios dulkės blokuoja aukštesnio dažnio mėlynas šviesos bangas, tačiau leidžia ilgesnio bangų ilgio raudonai šviesai šviesti pro jas, paaiškino astronomai.

2022 metų gegužės 16 d. kitą visišką Mėnulio užtemimą galės išvysti Jungtinė Karalystė, šiaurės Amerika, Europa, Pietų Amerika ir tam tikros Afrikos dalys.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Seimas nustatė tvarką, kaip bus laikinai nuomojama laisva valstybinė žemė

confident-noyce

ŽŪM: keturiuose šalies rajonuose paankstinta tręšimo laikotarpio pradžia

confident-noyce

5 didžiausi trikdžiai kelyje pavasarį: bėdų gali pridaryti net saulė

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau