1 C
Panevėžys
Antradienis, 23 balandžio, 2024

Kas yra tamsos baimė? Kas ją sukelia ir kaip ją įveikti?

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Tamsos fobijos yra vienas iš labiausiai paplitusių nerimo sutrikimų. Jos gali užklupti bet kuriame amžiuje ir jomis gali sirgti bet kas. Neretai vaikai bijo tamsos arba būti vieni kambaryje, tačiau kai šios baimės pradeda daryti žalingą poveikį vaiko gyvenimo būdui ir veiklai, laikas imtis veiksmų.

Šios baimės vaikams paprastai pasireiškia vienu iš dviejų didžiausių laikotarpių – maždaug 4 metų amžiaus, kai jie pradeda lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą ar darželį, ir vėl prieš paauglystę, kai jie pradeda daugiau laiko praleisti vieni savo miegamuosiuose, taip pat patiria naujų bauginančių patirčių, pavyzdžiui, nakvynės stovykloje ar kitoje veikloje su nakvyne.

Abiejuose etapuose vaikai patiria daug naujos patirties, kuri gali sukelti natūralią baimės reakciją. Apskritai maži vaikai sunkiai išgyvena atsiskyrimą nuo tėvų, nes jie jaučiasi saugesni, kai žino, kur visada yra mama ir tėtis. Kai jie jau pakankamai dideli, kad pradėtų lankyti mokyklą, bet vis dar bijo tamsos, atsiskyrimo baimė lengvai susiduria su jų poreikiu augti individualiai.

Sprendimas? Žinoti, kaip padėti vaikui įveikti tamsos baimę, ir suteikti jam strategijų, kurios padėtų lengviau atsipalaiduoti ir kiekvieną vakarą užmigti savarankiškai. Štai kodėl vaikai jaučia šią baimę ir ką galite su ja padaryti:

Kas yra tamsos baimė?

Tamsos baimė – tai šviesos nebuvimo baimė. Tai normali žmogiška emocija, kurią tam tikru gyvenimo laikotarpiu jaučia beveik visi žmonės. Nors sąvoka “tamsos baimė” dažnai vartojama pakaitomis su sąvoka “nakties baimė”, pastaroji sąvoka yra daug platesnis terminas, apibūdinantis bet kokį nerimą, kurį žmogus gali jausti bet kuriuo paros metu ar net miegodamas. Vaikai gali jausti ir kitokio pobūdžio nerimą dienos metu, pavyzdžiui, garsių garsų baimę, tam tikrų žmonių ar vietų baimę ir net savo vaizduotės baimę, pavyzdžiui, monstrų ar vaiduoklių baimę.

Kodėl vaikai jaučia šią baimę?

Augdami vaikai patiria daug naujų ir bauginančių dalykų, dėl kurių gali atsirasti naujų baimių. Kai kurios iš jų yra susijusios su natūralia vis didėjančio vaiko savarankiškumo raida. Pavyzdžiui, kai mažylis pirmą kartą pradeda vaikščioti ir tik pradeda ugdyti didelio vaiko įgūdžius, jis gali bijoti nukristi ar susižeisti. Tai labai normali baimė, nes taip vaikas bando apsisaugoti nuo žalos. Panašiai ir vaikams augant jie susiduria su nauja patirtimi, kuri gali sukelti natūralią baimės reakciją.

Pavyzdžiui, kai vaikas pradeda lankyti mokyklą, jis gali pradėti bijoti tamsos, nes ji jam asocijuojasi su buvimu vienam. Tai normali reakcija, nes vaikai, ypač mažesni, natūraliai nori, kad tėvai būtų šalia. Kai vaiko poreikis augti susiduria su noru būti šalia tėvų, lengvai gali atsirasti baimių, susijusių su išsiskyrimu.

Patarimai, kaip padėti vaikui įveikti tamsos baimę

Būkite šalia savo vaiko, kol jis bus pakankamai suaugęs ir jausis pakankamai patogiai, kad galėtų būti vienas. Net ir tada, kai jie fiziškai gali tvarkytis savarankiškai, jie vis tiek gali jausti poreikį prisiglausti prie jūsų.

Mokykite vaiką savarankiškumo. Svarbu išmokyti vaikus pasikliauti savimi, taip pat kaip ir tėvais, kad jie galėtų susidoroti su savo baimėmis ir problemomis. Tai galite padaryti parodydami vaikui, kad pasitikite juo, jog jis gali susidoroti su naujomis situacijomis ir spręsti iškilusias problemas.

Leiskite vaikui išreikšti savo jausmus. Padėti vaikui suprasti, ką jis jaučia ir kodėl, gali būti labai naudinga kontroliuojant jo baimes. Dalijimasis jausmais gali būti ypač naudingas sprendžiant su nerimu susijusius klausimus, nes nerimas dažnai yra neigiama emocija, kurią vaikams sunku paaiškinti ar suprasti.

Būkite kantrūs. Kiekvienas vaikas turi savo ribas ir kiekviena situacija bus skirtinga, tad viskam prireiks laiko.

Pasirūpinkite, kad vaikas turėtų draugą, kurio draugijoje jis gerai jaustūsi. tai gali būti pliušinis žaisliukas ar kažkas jam mielo ir brangaus. Apsilankykite vaikysteszaislai.lt – čia tikrai rasite mielų draugų savo vaikams.

Kur kreiptis pagalbos?

Jei jūsų vaiko baimė tampa didelė ir daro įtaką jo gyvenimo kokybei, verta kreiptis pagalbos. Priklausomai nuo jūsų vaiko amžiaus, baimės priežasties ir baimės intensyvumo, yra daug įvairių gydymo būdų. Taip pat yra daug būdų, kaip tėvai gali padėti vaikams įveikti baimę.

Kai kurie iš jų išvardyti toliau:

  • Grupinė terapija. Grupinė terapija gali būti puiki išeitis baimę jaučiantiems paaugliams. Socialiniai grupinės terapijos aspektai gali būti ypač naudingi paaugliams, kurie dažnai teikia pirmenybę bendravimui, o ne kalbėjimui vieni.
  • Kognityvinė elgesio terapija. Šios terapijos metu daugiausia dėmesio skiriama baimes sukeliančių iracionalių minčių (kognityvinių) ir šių minčių sukeliamo elgesio keitimui. Ši terapija gerai veikia visų tipų baimes, ir dauguma vaikų į ją reaguoja palankiai.
  • Žaidimų terapija. Ši terapija skirta padėti vaikams išreikšti savo jausmus žaidžiant. Tai labai veiksmingas būdas padėti vaikams išgydyti praeities traumas ir įveikti dabartines baimes.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau