Kas tie turto vertintojai ir kada jų prireikia?

Į klausimus atsako INREAL Turto vertinimo Panevėžio skyriaus vadovė Rasa Šatinskienė.

Kodėl žmonėms prireikia turto vertinimo?

Turto vertinimas atliekamas įvairiais tikslais: įkeičiant bankui, parduodant turtą, paveldint turtą, dalinantis turtą, įmonėje atliekant apskaitą ir kt. Dažniausiai vertinimai atliekami įkeitimo finansavimo įstaigai tikslu, t.y. kai turtas perkamas su paskola. Pastaruoju metu ne mažiau populiarūs vertinimai yra paveldint turtą.

Esmė tokia, kad jeigu paveldėto turto neketinama išlaikyti 10 metų, naudinga užsisakyti nepriklausomą turto vertinimą ir paveldėti turtą jo tikrąja rinkos verte. Tai aktualu nustatant pelno mokestį, apskaičiuojamą nuo pardavimo kainos ir paveldėto turto vertės skirtumo.

Ar vertė, kuria įvertinimas turtas, turi įtakos pardavimo kainai?

Vertintojo nustatyta turto vertė yra objektyvus rinkos rodiklis. Tuo tarpu turto kaina yra susitarimas tarp pirkėjo ir pardavėjo, kokia suma mokama už perkamą turtą. Kita vertus, žinoma turto vertė gali turėti įtakos apsisprendimui dėl pirkimo arba deryboms dėl kainos.

Kiek kainuoja vertinimas ir kiek laiko užtrunka jį padaryti?

Populiariausi vertinimo objektai – butai ir namų valdos (žemės sklypas su gyvenamu namu). Standartinio buto Panevėžyje vertinimas kainuoja 100 eurų, namų valdos – 150 eurų. Jeigu objektas yra rajone apie 30 km ir daugiau atstumu nuo miesto, vertinimai kainuoja, atitinkamai, nuo 120 ir 180 eurų.

Visais atvejais kaina yra sutartinė, priklausanti nuo objekto sudėtingumo, termino ir kt. Aukščiau minėtos kainos yra vertinant įkeitimo bankui tikslu. Kai tikslas kitoks, vertinimo kaina gali skirtis. Standartinio buto vertinimas skubos tvarka gali būti padarytas ir per parą. Jei skubos nėra, vertinimo ataskaita surašoma per 2-3 dienas nuo turto apžiūros ir visų dokumentų vertinimui gavimo.

INREAL Turto vertinimo Panevėžio skyriaus vadovė Rasa Šatinskienė.

Kokius „namų darbus“ vertinimo užsakovas turėtų atlikti prieš užsakant vertinimą?

Turto vertinimo procedūra yra tokia: vertinamo turto apžiūra, vertinamo turto dokumentų surinkimas, duomenų apie užsakovą surinkimas. Svarbiausias dalykas – tvarkingi dokumentai, atlikti ir užregistruoti VĮ Registrų centre turto kadastriniai matavimai. Tik įsitikinęs, kad yra visi reikalingi dokumentai, vertinimo užsakovas turėtų susiderinti laiką su turto savininku dėl apžiūros.

Kokių problemų gali kilti vertinant turtą?

Dažniausiai problemų kyla dėl netvarkingų dokumentų: neįregistruotų statinių, kai statybų baigtumas nuosavybės dokumentuose neatitinka realios situacijos ar pastatų suplanavimas yra kitoks nei brėžiniuose, kai trūksta reikiamų leidimų, nenustatyta bendrasavininkų naudojimosi turtu tvarka ir t.t. Būna ir tokių atvejų, kai vertintojas tiesiog negali patekti į patalpas, o turto apžiūra yra būtina vertinimo proceso dalis.

Kas daro didžiausią įtaką turto vertei, o į ką vertintojas visiškai nekreipia dėmesio?

Vertintojas turi į viską kreipti dėmesį ir aptarti visus veiksnius, galinčius turėti įtakos turto vertei. Čia galima nebent pabandyti išskirti pagrindinius kriterijus. Labiausiai turto vertė priklauso nuo vietos ir fizinės būklės. Taip pat – nuo infrastruktūros, ploto, aukšto (buto) ir kt. Reikėtų pabrėžti, kad nekilnojamojo turto vertei neturi įtakos bute esantis kilnojamasis turtas – baldai, buitinė technika ir pan.

Kas turi mokėti už vertinimą?

Kai pardavėjas pardavinėja savo turtą, jis gali sulaukti arba pirkėjo, norinčio atsiskaityti turimais pinigais arba pirkėjo, imsiančio paskolą. Pirkėjo rūpestis yra išsirinkti jam palankiausią banką, todėl jam teks pateikti bankui perkamo turto įvertinimą. Kadangi pirkėjui yra reikalingas vertinimas, tai jis pats ir turėtų susimokėti už vertinimo paslaugą.

Panevėžio INREAL biuras Topolių al. 15B

Tel. +370 650 60338

El. paštas: panevezys@inreal.lt


4 komentarai

turto vertintojai 2019-08-15 11:58 at 11:58

Kol nepasidomėjau, net nežinojau, kad turto vertintojai gali pakonsultuoti dar ir kitais klausimais, geodezija ir t.t. Matyt nuo specialisto priklauso .

Atsakyti
Majus 2021-11-29 09:24 at 09:24

turto vertintojai labai gerai prieš perkant būstą, butą, namą, bet ką. sužiūri visus dokumentus, mes tvarkėmės su psd.lt, ir pasako kiek jis yra vertas. paskolų atveju, tai būtina daryti.

Atsakyti
Mantas 2022-01-21 17:35 at 17:35

Siūlome prieš turto vertinimą sužinoti kiek energetiškai efektyvus pastatas, kokia pastato klasė.
sertifikatas24.lt

Atsakyti
Mantas 2022-01-21 17:38 at 17:38

Siūlome prieš turto vertinimą sužinoti kiek energetiškai efektyvus pastatas, kokia pastato klasė.

Pastatų energinio naudingumo sertifikavimas

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nekilnojamo turto vertinimas: sužinokite realią kainą

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau