12.9 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024

Kas pražudė didžiausią kada nors gyvenusį paukštį?

Senovinių išnykusių epiornitų (Aepyornis ir Mullerornis) kauluose, rastuose Madagaskaro pelkėse, aptiktos įpjovos, įkartos ir įskilimai tikriausiai yra medžioklės ir darinėjimo pėdsakai, teigiama naujame Science Advances publikuotame straipsnyje.

Dėl jų išnykimo įtarimo šešėlis krenta ant žmonių. Kaip bebūtų, nauji duomenys rodo, kad jie kartu pragyveno ne vieną tūkstantmetį.

Epiornitai buvo beveik 3 metrų aukščio ir svėrė pusę tonos.

Nors mokslininkai įtarė, kad rūšį išnaikino žmonės, jie nežinojo, kiek mūsų priešistoriniai protėviai gyveno su šiais gigantiškais paukščiais.

Įpjovos parodė, kad žmonės į Madagaskaro salą atvyko daugiau nei 6 000 metų anksčiau, nei manyta iki šiol.

Epiornitų kaulų datavimas radioaktyviosios anglies metodu parodė, kad žmonės į salą atvyko prieš ~10 500 metų.

Didžioji dalis Madagaskaro megafaunos — epiornitai, begemotai, gigantiški vėžliai ir gigantiški lemūrai išnaikinti mažiau, nei prieš 1 000 metų.

Tačiau dabar mokslininkai žino, kad žmonės su epiornitais ir kitomis dabar išnykusiomis rūšimis kartu gyveno ilgiau nei 9 000 metų, ir didžiąją šio periodo dalį jų neigiama įtaka gyvybės įvairovei buvo ribota.

Galbūt, norint suprasti tokį milžinišką salos bioįvairovės sunykimą, reikia radikaliai kitokios išnykimo teorijos.

Tebėra neaišku, kas buvo tie pirmieji atvykę priešistoriniai žmonės; jų buvimą žymi tik įpjovos ir įbrėžimai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkosaugininkai paėmė neteisėtai rūsyje laikytas 26 papūgas

confident-noyce

Kauno rajone, miške, rasta žmogaus kaukolė

confident-noyce

Papilės miestelyje rasta žmogaus kaukolė ir kaulai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau