Itin tvaniomis vasaros dienomis darbo pakanka medikams. Stojus karščiams, visų šalies ligoninių Skubios pagalbos skyrius užplūdo nuo karščio, nuo dviračių ir paspirtukų nukritę, aštrių daiktų nepastebėję, kitaip susižaloję pacientai.
Tačiau, svarbiausia, jog medikai pastebi – pavojus sveikatai išaugo ir dėl Lietuvą užklupusios kaitros, kuri artimiausiomis dienomis trauktis nežada.
Per pastarąsias dienas nuo karščio nukentėjusių panevėžiečių sulaukė ir Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius – per karščiu nualintas dienas kasdien pagalbos ieškojo per 150 žmonių.
Pacientų pagausėjo
Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialistas Vytautas Riaubiškis pripažino, kad karštis turėjo įtakos pacientų pagausėjimui ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje.
„Per stojusius karščius, į Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių per parą kreipiasi apie 180 asmenų. Krūviai labai dideli ir vyrauja traumos – apie 30 proc. apsilankiusiųjų skundžiasi patirtomis traumomis: dviračiai, paspirtukai, riedučiai“, – pasakojo V. Riaubiškis ir tęsė:
„Kiti – per 30 proc. – skundžiasi karščio poveikiu. Vyrauja pilvo skausmai, viduriavimas. Nusiskundimai labai įvairūs. Pagal amžiaus grupes, karščiu skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Jie mažiau kreipia dėmesį į karštį ir nesisaugo savęs. Kiti nukentėję, besikreipiantys į ligoninę, skundžiasi pastoviomis ligomis, kurios kamuoja pacientus ne vienerius metus.“
Privalo saugotis patys
Pasak Panevėžio ligoninės komunikacijos specialisto V. Riaubiškio, akcentuojama, kad vyresnio amžiaus žmonėms būtina saugotis.
„Reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, stengtis labiau būti pavėsyje, gerti daugiau natūralaus vandens. Juolab, kad dalis negalavimų per karščius, yra dėl per mažai suvartotų skysčių. Todėl karštomis dienomis suaugusiam žmogui reikia išgerti 2-2,5 litro skysčių per parą“, – aiškino V. Riaubiškis ir teigė, kad žmonės privalo būti sąmoningi ir galvoti apie savo sveikatą.
Saugoti save
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie kaitrą – dienos temperatūra daugelyje rajonų šiomis dienomis sieks 30–34 laipsnius karščio.
Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis –endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų.
Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos ir saulės smūgių, hipoksijos – deguonies bado. Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai. Dažniau gerti skysčių – visą dieną po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys.
Geriausiai tam tinka mineralinis, mineralizuotas, geriamasis arba pasūdytas vanduo.
