18.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 18 gegužės, 2024

Karininkui J. Variakojui – Panevėžio garbės piliečio vardas atnaujinta

J. Variakojis.

Šiandien Panevėžio miesto savivaldybės taryba savo sprendimu Panevėžio miesto Garbės piliečio vardą suteikė karininkui Jonui Variakojui.

Garbės piliečio vardas suteikiamas už ypatingus nuopelnus Panevėžiui, miesto vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje.

Kaip teigia kandidatą pasiūlęs Kraštotyros muziejus, pažymint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, prasminga prisiminti bei įamžinti žmones, kurie kūrė, gynė ir įtvirtino Lietuvos Respubliką.

J. Variakojis (1892–1963) – Lietuvos kariuomenės pulkininkas leitenantas, laisvės kovų dalyvis, buvęs krašto apsaugos ministras.

Panevėžio mieste ir regione vykusiose nepriklausomybės kovose, organizuojant Lietuvos kariuomenę J. Variakojui teko ypač svarbus vaidmuo. Karininkas 1918 metais paskirtas Panevėžio srities apsaugos viršininku, jam pavesta organizuoti karių savanorių telkimą Panevėžio krašte ir suformuoti Panevėžio apsaugos būrį.

Vadovaujami J. Variakojo panevėžiečiai kovėsi su bolševikais prie Kėdainių, Šėtos, užėmė Ukmergę, iš bolševikų išvadavo Panevėžį, dalyvavo karinėse operacijose prie Kupiškio, Aluksnės ir kitose vietovėse, prisidėjo nuo Daugpilio išvadavimo.

J. Variakojo organizuotas 4-asis pėstininkų pulkas kovėsi su bermontininkais ties Šiauliais ir Meškuičiais, su lenkų kariuomene – ties Jašiūnais, Skėteriais, Musininkais ir Širvintomis. Ypač svarbus vaidmuo J. Variakojui teko vykdant Panevėžio išvadavimo operaciją.

Po nepriklausomybės kovų karininkas tęsė tarnybą Lietuvos kariuomenėje, 1929–1930 metais buvo krašto apsaugos ministras.

Už nuopelnus J. Variakojis apdovanotas Vyčio Kryžiaus 1-ojo ir 2-ojo laipsnio ordinais, kryžiumi „Už Tėvynę“, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, Latvijos Lačplėsio 3-iojo laipsnio ordinu ir kitais apdovanojimais.

Aukštesni vadai ir viršininkai J. Variakojį vertino kaip gilaus proto ir išsilavinimo žmogų, ramų, malonų, bet griežtą ir iniciatyvų karininką. Kolegos pripažino jo autoritetą, gerbė ir mėgo.

[quote_box_center] Panevėžio miesto garbės piliečiai

Juozas Miltinis

Donatas Banionis

Vaclovas Blėdis

Kazys Naruševičius

Jonas Juodelis

Gabrielė Petkevičaitė-Bitė

Juozas Zikaras

Vilhelmas Variakojis

Vladas Kensgaila

Kazimieras Paltarokas

Jonas Variakojis [/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono savivaldybė spręs dėl garbės pilietės vardo atėmimo iš G. Grigaliūnienės

confident-noyce

Panevėžio rajono Garbės piliečio vardas suteiktas kunigui G. Jankūnui

confident-noyce

Panevėžio rajono garbės piliečio titului – du kandidatai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau